Yeni SBS Sistemi 2014 TEOG

2014 TEOG nasıl olacak, yeni TEOG sistemi adı TEOG oldu. Peki 2016 2017 eğitim öğretim yılında ilk kez uygulanacak olan yeni TEOG sistemi nasıl olacak. İşte detaylar :

TEOG sistemindeki yeni değişiklikleri sizler için derlemeye çalıştık.

2016 2017 eğitim öğretim döneminde ülke çapında uygulanacak yeni sisteme göre; 8. sınıflar dönemde 6 sınav yılda toplam 12 sınava girecekler. Ülke çapında tüm okullarda aynı müfredat sırasına göre derslerin işlenmesi, öğretimin olduğu zamanlarda öğretmen atamalarının gerçekleşmesiyle pek mümkün olacağa benzememektedir. Aynı zamanda faklı akademik takvim uygulayanların aleyhine bir durum oluşturmasına sebep olacaktır. Okullar arasındaki fark devam ederek, öğretmen sayısı çok öğrencisi sayısı az olan nitelikli okullara talep daha fazla oluşacaktır.

ogrenciler

Yılda 12 sınav yapılması ise sınav güvenliği açısından sakıncalar oluşturabilir. 2 günde 6 sınav yapılması yönetmeliklere aykırı olup 8. sınıf dışındaki öğrenciler için 4 günlük kayba sebep olacaktır. Sistemin amaçları arasında olan okul dışı eğitim kurumlarına ihtiyacın azaltılması düşüncesi, tam aksine yol açıp öğrencilerin ve velilerin okul dışı destek arayışına sebep olacaktır. Sınavda yanlış cevapların doğruları götürmemesi binlerce birincinin veya eşit puana sahip öğrencilerin oluşmasına yol açıp sıralama yapmada zorlanmaya sebep olacaktır.

Diğer bir değişiklik ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin diğer derslerle eşit düzeyde olmasını sağlamaktır. Bu değişiklik aslında yeni sistemin temel amacı olduğu düşüncelerini ortaya çıkarmaktadır. Sınavda mazereti olup girmeyen adaylar için yeniden sınav uygulanması ise sınava katılmayan öğrenci sayısında artış göstererek geçerliliği ve güvenirliliği açısından kötü sonuçlar doğuracaktır.

Yeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi hakkında Yorumlarınızı Bekliyoruz

2 thoughts on “Yeni SBS Sistemi 2014 TEOG

 • 29/05/2014 tarihinde, saat 13:15
  Permalink

  lise tercihlerimizi nasıl ve ne zaman yapıcağız acaba ? bilgisi olan varsa söyleyebilir mi?

  Yanıtla
 • 15/09/2013 tarihinde, saat 13:10
  Permalink

  Böyle bir şey hiç görmedim,daha nasıl yapacaklarını bile bilmiyorlar.O çok akıllı milli eğitim müdürümüz var ya hani: O’ndan çıkıyor bu fikirler.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir