Yeni sınav sistemi mi geliyor

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, yeni sınav sistemi için çalışma yaptıklarını söyleyerek, “Sınavın stresini azaltıcı, sınavın daha rahat bir ortamda gerçekleşmesini sağlayacak bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

ÖSYM Sınav Merkezi Adana İl Temsilciği görevini 27 yıldır yürüten Prof. Dr. Halis Arıoğlu, ÖSYM Başkanı Ali Demir ve Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu’nun katıldığı törenle görevini Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu’ya devretti. ÖSYM’nin 37 yılık bir kurum olduğunu belirten Prof.Dr. Demir, “Bunun 27 yılında Halis hocam Adana’da bizim sınav merkezi yöneticimiz olarak görev yaptı. Bu çok derin bir deneyim. Göreve geldiğimiz günden bu yana Halis hocamızın bu deneyimlerinden istifade ettik, kendisine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bir süre önce Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yeni sınav sistemi ile ilgili açıklaması ve dershaneler konusunda bir soruya cevap veren Prof.Dr. Demir, “Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Sayın Milli Eğitimin Bakanımız Ömer Dinçer, sınavın uygulanış biçiminde bir yorumu oldu. Bu birlikte tasarladığımız bir çalışmaydı. Hepiniz biliyorsunuz özellikle Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) 1 milyon 800 bin adayın tüm bilgisini 160 dakikada ölçen bir sınav. Ciddi sıkıntılar oluşturuyor, adaylar ve aileleri arasında. Bunu zamana yayarak, birden daha fazla sınava alarak gerçekleştirebilir miyiz diye bir düşünce, çalışma içerisindeyiz. Önümüzdeki günlerde detaylarını kamuoyuyla paylaşacağız. Ama bu kısa zamanda gerçekleşecek bir olay değil. Sistemi tamamen tasarlayıp gerekli çalışmalarını yapıp uygulamaya geçmemiz gerekir. Dolayısıyla sınavın stersini azaltıcı, sınavın daha rahat ortamda gerçekleşmesini sağlayacak bir çalışma. Biraz daha konu netleşince kamuoyunu bilgilendireceğiz. Dershaneler konusu tamamen sınavın işleyişiyle ilgili bir konu. Eğer bir ihtiyaç varsa bunu karşılayacak kurumlar olacaktır. Dershanelerde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir eğitim kurumu. Sınav uygulaması içinde onlarında nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

Tören’de ÇÜ Rektörü Alper Akınoğlu, üzerinde eski ilk Adana evlerinin minyatürünün olduğu bir çini tabak hediye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir