Yerel Seçimler Ne Zaman 2013

Belediye Seçimleri Ne Zaman 

Yerel Seçimler 2013

Belediye Başkanlığı Seçimleri Hangi Yılda Tarihi Ne Zaman

Cumhurbaşkanlığı ve belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili takvimin belli olduğu ileri sürüldü. Buna göre yerel seçimler öne alınıyor ve önümüzdeki üç yıl sandığa gideceğiz

Normal koşullarda aynı yıl yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve belediye başkanlığı seçimleri için ‘çifte sandık’ kurulmayacak. 2014 yılında yapılacak yerel seçimler 6 ay öne çekilecek. Anayasa değişikliği gerektiren bu projeiçin muhalefet partileriyle temas başladı. Böylece, gelecek yıldan itibaren vatandaş her yıl sandığa gidecek. 2013’te belediye, 2014’te cumhurbaşkanlığı, 2015’te ise milletvekilliği seçimleri yapılacak. İktidar partisi bir süredir gündeminde olan yerel seçim tarihiyle ilgili adım atmaya hazırlanıyor. Anayasa gereği her 5 yılda bir mart aylarında yapılan yerel seçim tarihinin öne alınmasının temel gerekçesi, kampanya döneminin kış aylarına denk gelmesi. .

Yerel seçim tarihi olarak en ideal dönem sonbahar ayı görüldüğü için anayasa değişikliği ile seçim tarihinin ekim veya kasım ayına kaydırılması planlanıyor. Bu durumda kampanya dönemi yaz mevsimine rastlayacak. AKP, yerel seçimtarihini öne alma konusunda düşüncesini netleştirmiş durumda.

Muhalefet partileri CHP, MHP ve BDP ile temaslara da başlandı. İktidar, muhalefetin yaklaşımını olumlu karşıladı. Yerel seçim tarihiyle ilgili düzenlemenin ayrı bir anayasa değişikliği olarak Meclis’e gelmesi bekleniyor. CHP, Abdullah Gül’ün görev süresinin 2014’te dolacağı ve yeniden aday olamayacağına ilişkin yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Mahkemeden iptal kararı çıkarsa, 2014 Eylül ayında cumhurbaşkanlığı seçimi zorunlu olacak.

Yerel seçim öne alınıyor iddiası!

2013 yılı belediye seçimleri , muhtarlık seçimleri ve belediye başkanlığı seçimleri

Normal koşullarda ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 7 yıllık görev süresi 2014 Ağustosu’nda doluyor. Yerel seçim tarihi de Mart 2014. AK Parti istediği değişikliği yaparsa yerel seçimler ekim veya Kasım 2013’te yapılacak. Milletvekilliği seçimlerinin tarihi de 2015 yılının haziran ayı.

Yerel Seçimlerde Bir İlk Uygulanacak

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin Türkiye’nin 2014 seçimlerinde büyükşehir belediyelerini oluştururken farklı bir seçimin ilk kez yapılacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Türkiye’nin 2014 seçimlerinde büyükşehir belediyelerini oluştururken sadece il merkezlerindekibüyükşehir yapılanmasını ve yönetimini seçmek yerine o ilin tamamını büyükşehirin hizmet alanı olarak kabul eden bir anlayışla ilk seçimini yapacağını belirtti.

Şahin, Bursa’da bir otelde düzenlenen Marmara Belediyeler Birliği 2012 yılı 1. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ”İstanbul ve Kocaeli dışında 14 büyükşehir ve yeni oluşacakların tamamında, farklı bir seçimi ilk kez yapacağız. Farklı hizmetanlayışıyla Türkiye’yi halkımızı tanıştırmış olacağız” dedi.

Bakan Şahin, ”Bir tarafta 50 bin nüfuslu bir mahalle ve onun muhtarı, bir tarafta 50 nüfuslu bir başka mahalle ve onun muhtarı, aynı kanun, aynı düzen, aynıpozisyon aynı yetki ve bu ölçek sorunu hepimizin ortak sorunudur diye düşünüyorum” şeklinde ifade etti. Yerel seçimlerin tarihi

AA -2012 ( eokulegitim.com )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir