151 Bin Sözleşmeli Belediye Çalışanına Kadro Verilecek

Cumartesi, 18 Şubat 2012, 10:50 | Bilgi Paylaşımı | 5 Comments
by admin

151 bin sözleşmeliye kadro geliyorŞu an belediyeler bünyesinde sözleşmeli olarak istihdam edilen yaklaşık 18 bin personel için kadro çalışmalarında kapsam genişletildi. 151 bin sözleşmeli personelin kadro çalışmaları tamamlandı.

Bakan Faruk Çelik, 17 bin 800’ü belediyelerden olmak üzere, 151 bin sözleşmelinin kadroya alınması için yapılan çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

Geçen hafta pazartesi günü gündeme gelmesi beklenen, ancak Bakanlar Kurulu toplantısının, Başbakan’ın rahatsızlanması üzzerine iptal edilmesiyle ertelenen çalışmada sona gelindi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 151 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusunda yapılan çalışmayı tamamladıklarını, son kararı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceğini söyledi.

Bakan Faruk Çelik, yaptığı açıklamada, 17 bin 800’ü belediyelerden olmak üzere bazı KİT’lerle kamu kuruluşlarında çalışan 151 bin sözleşmeli personelin kadroya alınması için yaptıkları çalışmayı tamamladıklarını söyledi.

Daha önce çıkarılan bir yasa ile 200 bine yakın sözleşmeli personelin kadroya geçirildiğini hatırlatan Çelik, bu kapsam dışında kalan 151 bin sözleşmeli için de çalıştıklarını dile getirdi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN TALİMAT VERMİŞTİ

Yerel yönetimlerdeki 17 bin 800 sözleşmeli personelin yanı sıra diğer kamu kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personel için de çalışma yapılması talimatınıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiğini dile getiren Çalışma Bakanı Faruk Çelik, “Biz de bakanlık olarak bu çalışmayı tamamladık.

İlk Bakanlar Kurulu toplantısında bu konuda hazırladığımız raporu sayın Başbakan’a sunacağım. Kendileri onaylarsa biz hızla yasal düzenlemeyi TBMM’ye göndereceğiz” dedi. Çalışanlarının bir kısmı sözleşmeli olup da kadroya alınması planlanan kuruluşlar arasında, yerel yönetimler, belediyeler, TRT gibi birçok kamu iktisadi kuruluşları da bulunuyor.

Ek maliyet getirmeyecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışma tamamlanmadan önce,sözleşmeli personelin kadroya alınması halinde ücretlerinde farklılık oluşacağına, bunun da bütçede yükü artıracağına dair endişeleri bulunduğunu ifade etti. Çelik, “Çalışma tamamlandı.

Böyle bir endişeye gerek olmadığını gördük. Ücretler artmayacak, herhangi bir ek maliyet de gelmeyecek” diye konuştu. Binlerce sözleşmeli personel, uzun süredir bakanlığının yaptığı çalışmayı bekliyor.

Emekli enflasyona ezdirilmeyecek

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, emeklilerin enflasyon karşısında ezdirilmeden makul bir yaşam standardına sahip olmalarının sağlanmaya çalışıldığını ifade etti.

CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan’ın yazılı soru önergesini cevaplayan Bakan Çelik, 2008 ekim başı itibarıyla gelir ve aylıkların her yılın ocak ve temmuzödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere bir önceki altı aylık döneme göre açıklanan en son temel yıllık tüketici fiyatları endeksindeki değişim oranı kadar belirleneceğinin öngörüldüğünü hatırlattı.

2011 yılı temmuz-aralık döneminde TÜFE artışının yüzde 6.79 olduğundanaylıkların bu oranda artırıldığını hatırlatan Çelik, emekliler arasında maaş adaletsizliğini gideren İntibak Yasası’nın Meclis’e gönderildiğini de hatırlattı.

Kadınlar ve engellilerin çalışma imkanı artacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu ve özelde işçi ve memur açığının 46 bin civarında olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu ve özelde işçi ve memur açığının 46 bin civarında olduğunu söyledi. İstihdam, Çocuk İşçiliği ve SosyalYardımlar Konularında İşbirliği Protokolünü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile imzalayan Çelik, kadın ve engellilerin sosyoekonomik konumlarının güçlendirilmesi ve istihdamının artırılması için çalışma yapıldığını ifade etti.

2023 yılına kadar işsizliği yüzde 5’e çekmeyi hedeflediklerini de vurgulayan Çelik, “Türkiye genelinde kamu ve özelde 16 bin 440 iş yerinde 106 bin 143 engelli personel çalıştırılması gerekiyor. Halbuki istihdam edilen personel sayısı 83 bin 705. Kamu ve özelde engelli istihdam açığı 22 bin 438.

Memur olarak da 44 bin 189 kişi çalıştırılması gerekirken bu sayı 20 bin 829. Kamu ve özelde 46 bin engelli vatandaşımızın istihdamı mümkündür” dedi. Bakan Fatma Şahin ise sığınma evlerinde kalan kadınların İŞKUR’la bağlantısınınkurulacağını, bu kişilerin istihdama kazandırılacağını söyledi.

Şahin, “Anne olup çalışmak isteyen, evde yaşlısı olan kadının çalışma hayatını rahatlatacak tedbir alacağız” diye konuştu.

Türkiye Gazetesi – 18 Şubat 2012

5 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "151 Bin Sözleşmeli Belediye Çalışanına Kadro Verilecek"

 1. arip pir dedi ki:

  selam. ben sivas kangal’dan arif. kangal kaymakamlıgı köylere hizmet götürme birliğinde sözleşmeli olarak 2004 ten beri hiç çıkışımız olmadan çalışıyoruz benle aynı şartlarda çalışan 2 arkadaşım daha var (ben dünyaca ünlü kangal köpek çifliğinde görevliyim bakıcı) bizleri kadroya alacakmısınz sayın bakanım

 2. TALAT USTABAŞ dedi ki:

  SAYIN BAKANIM İŞKURDAN GELEN GEÇICI ÇALIŞAMLARIM SANSI VARMIDIR BEN ARTVIN HOPA BELEDIYESIMDE 9 AY OLARAK ÇALIŞMAKTAYIN BIZE SÖZLEŞME VEYA KADRO GIBI BİRŞEYLER VARMI ACABA VARSA ÇOK SEVINIRIN 4 ÇOÇUGUN VAR EV YOK ARTIK BIZEDE ALLAH RIZASI İÇİN BIRŞEYLER YAPSANIZ MENNUN KALIRIM ŞİMDİDEN ALLAH RAZIOLSUM BAŞARILAR DILERIM ALLAH YOLUNUZU AÇIK ETSIM

 3. meral şahin dedi ki:

  taşorona ne olaçak o da kadroya geçebilcekmi veya ileştirme adına neler olcak..?..kadroya işçiye kadro şansı nasıl verilcek taşoronun kadro şansı nedir..?

 4. HACI BAYRAM dedi ki:

  afşin öğretmenevi ve aso müd.7 yıldır ssklı muhasebe memuru olarak çalışışorum.4 yıllık işletme fakültesi mezunuyum.ilkokulu zor bitiren ali lere kadro veriliyor bize verilmiyor.bizde bu memleketin çocuklarıyız.devlet dairesinde el işçisi gibi çalıştırılıyoruz.hükümetimiz milli eğitim deyince öğretmenleri gündeme getiriyor bizim yüzümüze bakan yok.

 5. HALİL ÖZTÜRK dedi ki:

  Kamu kurum ve kuruluşlarındaki bu düzenlemenin kapsam alanı kimleri kapsıyor? Sayın çalışma bakanımız bizler 19 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı Başkent Öğretmenevi çalışanları olarak bu kadronun bizimde hakkımızın olduğunu ve daha önceki çalışmalarda mahdur edildiğimizi, hakkımızın verilmediğini bu son kapsamın içinde yer almak istiyoruz. Bizler 1993 yılında sınav sonucunda başarılı olmuş ve çalışmaya başlamış insanlarız. Çalmadık kapı bırakmadık, buradan Sayın Milli Eğitim Bakanımıza seslenmek istiyoruz. Mevzuat değişikliğinde Öğretmenevleri için ve çalışanlar için ne yaptınız? Artık bizlerin de hakkımızın korunması ve bu düzenleme içinde yer almamızı istiyoruz.Başkent Öğretmenevi çalışanları…….

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.