2. Balkan Savaşının Nedenleri ve Sonuçları Maddeler Halinde

Salı, 24 Nisan 2018, 22:40 | Ödev | 1 Yorum
by ozge2017

Bu yazımızda, sizlere 2. Balkan Savaşının Nedenleri ve Sonuçları Maddeler Halinde Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

2. Balkan Savaşının Nedenleri Ve Sonuçları Maddeler Halinde

Birinci Balkan Savaşı döneminde birlik olarak Osmanlı üzerine saldıran Balkan ülkeleri, zaferi elde etmeyi başarmışlardır. Ancak elde ettikleri zafer sonrasında yapacakları toprak paylaşımı noktasına gelindiğinde bu devletler, anlaşmayı başaramamışlardır. Anlaşma sağlanamaması üzerine tekrardan bir Balkan Savaşı başlamış ve Osmanlı Devleti de ilk savaşta kaybettiklerini geri alabilmek adına bu savaşa dahil olmuştur. Sonrasında ise ancak küçük bir miktar toprağını kurtarabilmiştir.

İkinci Balkan Savaşı Nedenleri

  • Birinci Balkan Savaşı sonrası en büyük payı Bulgaristan’ın almış olması
  • Bölgeden çekilen Osmanlı Devleti sonrasında oluşan otorite boşluğundan faydalanılmak istenmesi
  • Toprakların tarafları memnun edecek şekilde paylaşılamaması
  • Osmanlı Devleti’nin kaybettiği toprakları geri almak istemesi

İkinci Balkan Savaşı’nın Sonuçları

  • Atina, Bükreş ve İstanbul anlaşmalarına imza atılmıştır.
  • Osmanlı Devleti ve Sırbistan İstanbul Antlaşması, Osmanlı Devleti ve Yunanistan Atina Antlaşması’nı görüşüp karara bağlarken diğer Balkan ülkeleri ise kendi aralarında Bükreş Antlaşması’nı imzalamışlardır. Bu antlaşmaların sonuçları ise şu şekildedir;

BÜKREŞ ANTLAŞMASI

Osmanlı Devleti’nin çekilmek zorunda kaldığı Balkan toprakları burada bulunan devletler arasında paylaştırılmıştır.

İSTANBUL ANTLAŞMASI

Günümüzdeki sınır hattı kabul edilmiştir. Buna göre iki devlet arasında Meriç Nehri sınır olarak belirlenmiştir. Kırklareli, Edirne toprakları Osmanlı Devleti’ne geri bırakılmıştır. Ayrıca Bulgaristan’da yaşayan Türklerin Osmanlı Devleti’ne göç ettirilmesine karar verilmiş, kalan Türklere ise birtakım azınlık hakları tanınmıştır.

ATİNA ANTLAŞMASI

Ege Denizi üzerinde bulunan adalar, daha sonra büyük devletlerin arabulucuğunda paylaşılması kararlaştırılmıştır. Girit ise Yunanistan’a bırakılmıştır.

2. Balkan Savaşının Nedenleri ve Sonuçları Maddeler Halinde Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2. Balkan Savaşının Nedenleri ve Sonuçları Maddeler Halinde"

  1. esma nur dedi ki:

    çok uzun ama açıklayıcı .Ödev yaparken işime yaradı^-^

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.