2010 ÖSS – LYS Ek Yerleştirmede Puanmı – Sıralamamı Daha Önemli

Pazar, 3 Ekim 2010, 21:00 | YGS LYS | 9 Comments
by admin

6 Ekim 2010 tarihinden itibaren ek yerleştirme başvuruları başlayacak. Tercih sayısının 12 olması bekleniyor. ÖSS – LYS Ek yerleştirme tercihlerine katılacak olan üniversite adayları tercihlerini puana göre mi yoksa sıralamalarına göre mi yapmalılar? Hangisine göre yapılırsa yerleşme ihtimali daha fazla olur. Bu yazıda bu konuya değiniyoruz …

Ek yerleştirme tarihi yaklaştıkça üniversite adaylarının heyacanı ve endişesi normal olarak daha da artıyor. Çünkü herhangi bir hata yapmak istemiyor kimse.

Aslına bakarsak, eğer ÖSYM’nin öğrencilerin kafasını karıştıran birinci yerleştirme tercih kılavuzu olmasaydı, şu anda açıkta olan adayların binlercesi çoktan üniversiteli olmuştu.

İşte bu nedenle şimdi çok daha temkinliler ve yine tercih kurbanı olmak istemiyorlar. Bu yüzdenden ek yerleştirmeye yönelik tüm incelikleri öğrenmek istiyorlar. Bize gelen soruların çoğunluğu da zaten bu yönde.

Ek Yerleştirmede  Tercih Önceliği Kimde Olacak?

Her ne kadar ek yerleştirmenin temel kurulları da  birinci yerleştirmenin aynı gibi gözükse de çok önemli detaylar var. Ki bunların en başında taban puanı sınırlaması geliyor. Yani, birinci yerleştirmede herhangi bir yükseköğretim programını seçerken hiç bir puan sınırlaması yokken, şimdi birinci yerleştirmede o fakülteye giren en son öğrencinin puanından daha yüksek puana sahip olma koşulu aranıyor.

Kontenjanı dolmayan fakülteler ve yüksek okullar içinse böyle bir sınırlama yok. Barajı aşan herkes onları tercih edebiliyor.

İkinci farklılık ise tercih sayısında.

Ek kontenjanda tercih sayısı geçen yıl 8’di. Bu yıl artırılacağına yönelik ciddi açıklamlar var. Muhtemelen de 12’ye yükseltilecek.

Peki tercih sıralamasında puan mı önemli yoksa sıralama mı?

İşte bu noktada puan üstünlüğü söz konusu. Yani aynı fakülteyi siz birinci sırada, ben beşinci sırada yazarsam ve benim puanım sizinkinden binde bir puan bile yüksek olsa avantaj ben de olur. Tabi eğer önceki tercihlerinden birine yerleştirilmediysem.

Bu yüzden tercih sıralaması yaparken birinci önceliğin istek sırası, ikincisi de puan olmalıdır. Yani en çok istediğiniz fakülte tercinhleriniz arasında puan sıralamasına göre 5. sıradaysa , onu 5’e değil bire yazmalısınız. Çünkü en çok oraya girmek istiyorsunuzdur.

e okul

9 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2010 ÖSS – LYS Ek Yerleştirmede Puanmı – Sıralamamı Daha Önemli"

 1. sedef dedi ki:

  virgülden sonrası bile önemliymiş merve dersanede rehberlik öğretmenimiz öyle söyledi yani kendi puanından yüksek yerleri tercih edebilirsn

 2. hasret dedi ki:

  çok teşekkürler ya verdiğiniz bilgilerden dolayı

 3. osman dedi ki:

  5. sınıf taban puanı nerede

 4. turan dedi ki:

  Teşekkürler

 5. turan dedi ki:

  Bu önemli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim…

 6. merve dedi ki:

  benim puanım istedigim yern puanından 2 puan düşük.orayı tercih etsem nolur

 7. şenay dedi ki:

  ayrıntılı bilgileriniz için teşekkürler..

 8. hilal dedi ki:

  Teşekkürler.

 9. öz dedi ki:

  bu bilgileri vermeniz gerçekten iyi oldu teşekkürler..

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.