2012 SBS Tercih Kılavuzu Yayınlandı İndir

Çarşamba, 1 Ağustos 2012, 17:17 | Genel | 110 Comments
by admin

2012 8. Sınıf TEOG Sonuçları 12 Temmuz Perşembe günü açıklandı. 1 Ağustos 2012 tarihinde sbs tercihleri başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı 2012 TEOG (seviye Belirleme Sınavı) tercih kılavuzunu yayınladı. Buna göre

012 TEOG tercihleri 1 Ağustos 2012 ile 8 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı OGES TEOG tercih Kılavuzu yayınlandı. TEOG lise tercihi yapacak olan öğrenciler bu TEOG yerleştirme kılavuzunu göz önünde bulundurarak tercihlerini yapacaklardır.

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) 196 ve üstü olup tercihte bulunabilecek tüm öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercihlerini 1-8 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapabilecek.  2012 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme E-kılavuzu yayınlandı …

Önceden belirlenen takvime uygun olarak, 8. sınıf öğrencilerinin TEOG sonuçları, daha önceki yıllarda girmiş oldukları TEOG’lere ait sınav sonuçları ve yılsonu başarı puanlarının ”Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi” hükümleri doğrultusunda birleştirilmesi ile elde edilen Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP) hesaplandı.

2012 TEOG Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın

 

2011 Yılı Bütün Liselerin Taban Puanları İçin Tıklayın

2012 TEOG Tercih Kılavuzu,Lise Tercih Kılavuzu 2012,MEB Seviye Belirleme Sınavı Tercih Kılavuzu,Ortaöğretim Yerleştirme ve Tercih Kılavuzu İndir 2012

Bu yıl ilköğretim 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına devam edecek olan öğrenciler OYP’ye göre yerleştirilecek. OYP, öğrencilerin 2010-2016 2017 TEOG’lerden almış oldukları puanlar, o yıla ait yılsonu başarı puanları ve bu puanların oluşturduğu sınıf puanları doğrultusunda hesaplanıyor.

Bu nedenle, OYP; öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik dilimlerini gösterir şekilde açıklanacak. Öğrenci ve velilerin okul tercihlerini sıralarken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

İlköğretim 8. sınıf TEOG ve OYP sonuçlarına ”www.meb.gov.tr” adresinde ve ”e-Okul veli bilgilendirme” sayfalarından ulaşılabilecek.

Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

OYP’ye göre yapılacak tercih ve yerleştirme işlemlerinde, geçmiş yıllara göre bazı farklı uygulamalar söz konusu olduğundan, okul müdürlerinin, velilerin ve öğrencilere rehberlik eden diğer yetkililerin, ”http://oges.meb.gov.tr” adresinde yayınlanan tercih ve yerleştirme e-kılavuzunu dikkatlice okumaları gerekiyor.

Özellikle, tercih listesinin bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir tercih ve/veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemlerinin bu tercihe göre yapılacağı dikkate alınarak tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması gerekiyor.

-Başvuru tarihleri-

OYP’si 196 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecek. Yerleştirme işlemleri için tercihler 1-8 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacak.

Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 tercih yapabilecek.

Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapacak.

Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan ”Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”nu doldurup imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edecek. Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak.

Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak.

Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://eokul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacak.

Okulların kayıt-kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler ”2012 Ortaöğretime Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu”nun 2. bölümünde açıklanıyor.

Tercih başvurusu sadece 1 kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden, öncelik sırasına ve http://oges.meb.gov.tr ve https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan bir önceki yıl okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılacak.

Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asil ya da mülakat hakkı kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek yerleştirme yapılacak.

Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler en fazla 3 tercihine yedek olabilecek. Yedek yerleştirme yapılacak okulların kontenjan sayıları, asil kontenjan sayısının 3 katı alınarak belirlenecek.

Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asil hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asil olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilecek. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asil ya da yedek olamayabilecek.

Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin ”Sınav Sonuç Belgesi”nde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asil olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacak. Ayrıca veliler https://e­okul.meb.gov.tr adresindeki ”Veli Bilgilendirme Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecek. Bu nedenle velilerin belirtilen internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekiyor.

-Yerleştirme sonuçları 24 Ağustos’ta-

OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 24 Ağustos 2012 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecek.

Asil kayıt dönemi; yerleştirme sonuçları açıklanınca tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci, 27-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında saat 17.00′ye kadar asil olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecek. Bu süre içinde kayıt yaptırmamaları durumunda öğrenciler bu haklarını kaybedecek.

Yedek kayıt dönemi; yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 3 Eylül 2012 saat 08.00′den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecek. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilecek. Her öğrenci, kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17.00′ye kadar kayıt yaptıracak.

Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybedecekler.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi 12 Eylül 2012 saat 17.00′ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. 12 Eylül 2012 saat 17.00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 14 Eylül 2012 saat 17.00′ye kadar devam edecek.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği halde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabilecek.

Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybedecek. Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşecek.

2012 TEOG Tercih Kılavuzu

110 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2012 SBS Tercih Kılavuzu Yayınlandı İndir"

 1. FATMA dedi ki:

  ŞEY BEN BU SENE SBS GİRDİM.
  YÜZDELİK DİLİMİM 51 DOĞUBAYAZIT AHMEDİ HANİ LİSESİNE GİDEBİLİRMİYİM NE OLUR BİRİNİZ CEVAP YAZSIN.

 2. busu dedi ki:

  ya 2. tercihler yapıldımı yapılacak mı yada nasıl yaplacak bana birisi bir bilgi versin

 3. dilan dedi ki:

  ya yedeklerde gelen okulları ne zaman öğrenecez?

 4. deniz dedi ki:

  neden ikinci tercihler bu kadar geç açıklanıyor ???

 5. kübra dedi ki:

  ben 1.tercihi kaçırdım 2.tercihte yaptım ve sonucuna nerden bakacağımı bilmiyorum.

 6. elif dedi ki:

  asıl sen aptalsın ben 6’da 499 7’de 500 8’de de 500 aldım tam altın taktı bana nevzat palta aksaray il birincisiyim asıl sen aptalsın muhammet !!! :D :D

  • papatya dedi ki:

   aferim sana kızım seni taktir etdim bende 3 cocuk annesiyim benimde liseye baslıyacak kızım var ama sizin gibi basarılı bir öğrenci deil onu üstüne cok düştüm dersaneye yolladım ama sonuç sıfır şimdi tercih yaptık ama yedek cıktı yedekte cıkmasa ne olacak bu kızın hali ve basarmanın sırı ne güzel kızım …..

 7. inci mutlu dedi ki:

  ben ikinci tercihlere kalıcam ama bunu okula bildirmemiz gerekiyo mu gerekiyosa ne zaman bildirmem lazım açıklayıcı net bi cevap verir misiniz ?

 8. baran dedi ki:

  acıklandı dıyor acıklanmamıss

 9. mehmet asiltürk dedi ki:

  benim puanım reşha anadolu ve tobb fen lisesini tuttu diye ikisini yazdım

 10. kübra dedi ki:

  1.sbs 431 2.sbs 450 3. sbs 455 aldım ama ben senin gibi haya girmiyorum muhammed

 11. uzaklardasın dedi ki:

  siz en iyisi yasamyın olummmm

 12. ümit can dedi ki:

  tercihleri yapmıyom ya bu güvnlk şifresi kesin gerekli mi?

 13. Rabia dedi ki:

  ben tercihlerimi yaptım okul onayladı acaba şimdi değiştirme imkanım var mı bilgisi olan?

 14. mehmet dedi ki:

  arkadaşlar oyp 386 diploma puanı 85 nerelere gidebilirim yorum lütfen!!!

 15. ege dedi ki:

  merhaba arkadaşlar öncelikle ben ege 6:487 7:491 8:497 puan aldım yazılanlara bakılırsa yüksek puan alanlar düşük puan alanlara yardımcı olacağına hakaret ediyor aptal denilen hakarete uğrayan kardeşlerim umarım önünüzdeki puanlarınız yüksek olur onlar kendilerini yüksek görsünler dersleri konusunda yüksek olabilirler ama insanlıkta en alt seviyedeler!!!

 16. sedat dedi ki:

  düzenleme hakkımız var mı ?

 17. Mehdi dedi ki:

  aptal sensin hayrunisa ben 6 da 486 7 de 492 8 de ise 493 aldım kimmiş aptal ve şimdide istanbul kabataş erkek lisesine gidicem hadi sende git bakim o boktan puanlarla

 18. Hayrunnisa dedi ki:

  Düz liseye gitmek isteyenler tercih yapmak zorunda mı? Bütün liseler OYP puanıylamı yerleştiriyo? Bu sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.ya lütfen cevaplayın ama :)

 19. muhammet dedi ki:

  6. sınıfta 452 7. sınıfta 468 8. sınıfta ise 481 aldım fen lisesi istiyorum cok mutluyum siz aptallar kaç aldınz bılmyorum artk :)))

 20. Zekirdek dedi ki:

  Orası belli olmaz düşük puanlı olduğunda daha fazla yükseltir puanın arttıkça yükselticeği puanda azalır

 21. ibrahim dedi ki:

  253 puanla hangi liseye gide bilirim

 22. dogan lale dedi ki:

  kız kardeşim ortaöğretim tercihlerini yapmak istiyorum ancak liselerin taban puanlarına ulaşamıyorum bunun için ne yapmalıyım?

 23. ayşe dedi ki:

  bu tercihler bugün yapılmıyomu ya neden siteler açılmıyo okuldanmı yplck

 24. gizem dedi ki:

  benim puanım bazı ssğlık meslekler tutuyor ben hepsini sağlık meslek yazmak istiyorum anadolu lisesi yazarsam sağlık önceliğini engellemiş olurmuyum engel yaparmı gelmesine

 25. Umut dedi ki:

  Tercihi nasıl yapıcam okuldan kağıt felan almam gerekiyor mu arkadaşlar yardım edin oyp 351

 26. bircan güzelkara dedi ki:

  sbs tercihimi nasıl yapıcam…

 27. barış dedi ki:

  neden başlamadı ki hala tercihler ?

 28. ali dedi ki:

  6,500
  7,500
  8,500
  en iyi fen lisesine gircem :D

 29. fatih dedi ki:

  6,389
  7,367
  8,351
  oyp,366
  nerelere gidebilirim arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum

 30. bilge yolcu dedi ki:

  ya su duz meslek lisesi kalkcak diyolar bu konu ne oldu biri artık bi açıklama yapsada ona göre tercih yapsak olmazmı ya:/ /

  • Sevda özer dedi ki:

   Aynen Nimet Çubukçu düz liselerin 2012-2013 tarihlerine yakın kalkacağını ve anadolu kazanamayan öğrencilerin hepsinin meslek liselerine yöneleceğini söylemiş.

  • ayşe dedi ki:

   düz liselern hepsi anadolu olckmş

 31. müjde dedi ki:

  benim OYP 372 SAĞLIK İSTİYORUM İNŞALLAH GELİR:)

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.