2:48 pm - Çarşamba Kasım 25, 7693
Sponsorlu bağlantılar

2012 SBS Tercih Kılavuzu Yayınlandı İndir

Çarşamba, 1 Ağustos 2012, 17:17 | Genel | 110 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

2012 8. Sınıf TEOG Sonuçları 12 Temmuz Perşembe günü açıklandı. 1 Ağustos 2012 tarihinde sbs tercihleri başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı 2012 TEOG (seviye Belirleme Sınavı) tercih kılavuzunu yayınladı. Buna göre

012 TEOG tercihleri 1 Ağustos 2012 ile 8 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı OGES TEOG tercih Kılavuzu yayınlandı. TEOG lise tercihi yapacak olan öğrenciler bu TEOG yerleştirme kılavuzunu göz önünde bulundurarak tercihlerini yapacaklardır.

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) 196 ve üstü olup tercihte bulunabilecek tüm öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercihlerini 1-8 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapabilecek.  2012 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme E-kılavuzu yayınlandı …

Önceden belirlenen takvime uygun olarak, 8. sınıf öğrencilerinin TEOG sonuçları, daha önceki yıllarda girmiş oldukları TEOG’lere ait sınav sonuçları ve yılsonu başarı puanlarının ”Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi” hükümleri doğrultusunda birleştirilmesi ile elde edilen Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP) hesaplandı.

2012 TEOG Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın

 

2011 Yılı Bütün Liselerin Taban Puanları İçin Tıklayın

2012 TEOG Tercih Kılavuzu,Lise Tercih Kılavuzu 2012,MEB Seviye Belirleme Sınavı Tercih Kılavuzu,Ortaöğretim Yerleştirme ve Tercih Kılavuzu İndir 2012

Bu yıl ilköğretim 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına devam edecek olan öğrenciler OYP’ye göre yerleştirilecek. OYP, öğrencilerin 2010-2015 2016 TEOG’lerden almış oldukları puanlar, o yıla ait yılsonu başarı puanları ve bu puanların oluşturduğu sınıf puanları doğrultusunda hesaplanıyor.

Bu nedenle, OYP; öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik dilimlerini gösterir şekilde açıklanacak. Öğrenci ve velilerin okul tercihlerini sıralarken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

İlköğretim 8. sınıf TEOG ve OYP sonuçlarına ”www.meb.gov.tr” adresinde ve ”e-Okul veli bilgilendirme” sayfalarından ulaşılabilecek.

Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

OYP’ye göre yapılacak tercih ve yerleştirme işlemlerinde, geçmiş yıllara göre bazı farklı uygulamalar söz konusu olduğundan, okul müdürlerinin, velilerin ve öğrencilere rehberlik eden diğer yetkililerin, ”http://oges.meb.gov.tr” adresinde yayınlanan tercih ve yerleştirme e-kılavuzunu dikkatlice okumaları gerekiyor.

Özellikle, tercih listesinin bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir tercih ve/veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemlerinin bu tercihe göre yapılacağı dikkate alınarak tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması gerekiyor.

-Başvuru tarihleri-

OYP’si 196 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecek. Yerleştirme işlemleri için tercihler 1-8 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacak.

Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 tercih yapabilecek.

Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapacak.

Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan ”Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”nu doldurup imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edecek. Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak.

Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak.

Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://eokul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacak.

Okulların kayıt-kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler ”2012 Ortaöğretime Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu”nun 2. bölümünde açıklanıyor.

Tercih başvurusu sadece 1 kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden, öncelik sırasına ve http://oges.meb.gov.tr ve https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan bir önceki yıl okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılacak.

Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asil ya da mülakat hakkı kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek yerleştirme yapılacak.

Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler en fazla 3 tercihine yedek olabilecek. Yedek yerleştirme yapılacak okulların kontenjan sayıları, asil kontenjan sayısının 3 katı alınarak belirlenecek.

Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asil hem yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asil olarak ve bazı öğrenciler ise sadece yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilecek. Bazı öğrenciler ise hiçbir tercihinde asil ya da yedek olamayabilecek.

Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin ”Sınav Sonuç Belgesi”nde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asil olarak yerleştirildiği okul var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacak. Ayrıca veliler https://e­okul.meb.gov.tr adresindeki ”Veli Bilgilendirme Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecek. Bu nedenle velilerin belirtilen internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekiyor.

-Yerleştirme sonuçları 24 Ağustos’ta-

OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 24 Ağustos 2012 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecek.

Asil kayıt dönemi; yerleştirme sonuçları açıklanınca tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci, 27-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında saat 17.00′ye kadar asil olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecek. Bu süre içinde kayıt yaptırmamaları durumunda öğrenciler bu haklarını kaybedecek.

Yedek kayıt dönemi; yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 3 Eylül 2012 saat 08.00′den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecek. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilecek. Her öğrenci, kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17.00′ye kadar kayıt yaptıracak.

Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybedecekler.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi 12 Eylül 2012 saat 17.00′ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. 12 Eylül 2012 saat 17.00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 14 Eylül 2012 saat 17.00′ye kadar devam edecek.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği halde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabilecek.

Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybedecek. Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşecek.

2012 TEOG Tercih Kılavuzu

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

110 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2012 SBS Tercih Kılavuzu Yayınlandı İndir"

 1. FATMA diyor ki:

  ŞEY BEN BU SENE SBS GİRDİM.
  YÜZDELİK DİLİMİM 51 DOĞUBAYAZIT AHMEDİ HANİ LİSESİNE GİDEBİLİRMİYİM NE OLUR BİRİNİZ CEVAP YAZSIN.

 2. busu diyor ki:

  ya 2. tercihler yapıldımı yapılacak mı yada nasıl yaplacak bana birisi bir bilgi versin

 3. dilan diyor ki:

  ya yedeklerde gelen okulları ne zaman öğrenecez?

 4. deniz diyor ki:

  neden ikinci tercihler bu kadar geç açıklanıyor ???

 5. kübra diyor ki:

  ben 1.tercihi kaçırdım 2.tercihte yaptım ve sonucuna nerden bakacağımı bilmiyorum.

 6. elif diyor ki:

  asıl sen aptalsın ben 6’da 499 7’de 500 8’de de 500 aldım tam altın taktı bana nevzat palta aksaray il birincisiyim asıl sen aptalsın muhammet !!! :D :D

  • papatya diyor ki:

   aferim sana kızım seni taktir etdim bende 3 cocuk annesiyim benimde liseye baslıyacak kızım var ama sizin gibi basarılı bir öğrenci deil onu üstüne cok düştüm dersaneye yolladım ama sonuç sıfır şimdi tercih yaptık ama yedek cıktı yedekte cıkmasa ne olacak bu kızın hali ve basarmanın sırı ne güzel kızım …..

 7. inci mutlu diyor ki:

  ben ikinci tercihlere kalıcam ama bunu okula bildirmemiz gerekiyo mu gerekiyosa ne zaman bildirmem lazım açıklayıcı net bi cevap verir misiniz ?

  • Barış ÇELEBİ diyor ki:

   BEN TRCİHLERİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM. BU GERÇEKLEŞEBİLİR Mİ?

 8. baran diyor ki:

  acıklandı dıyor acıklanmamıss

 9. mehmet asiltürk diyor ki:

  benim puanım reşha anadolu ve tobb fen lisesini tuttu diye ikisini yazdım

 10. kübra diyor ki:

  1.sbs 431 2.sbs 450 3. sbs 455 aldım ama ben senin gibi haya girmiyorum muhammed

 11. uzaklardasın diyor ki:

  siz en iyisi yasamyın olummmm

 12. ümit can diyor ki:

  tercihleri yapmıyom ya bu güvnlk şifresi kesin gerekli mi?

 13. Rabia diyor ki:

  ben tercihlerimi yaptım okul onayladı acaba şimdi değiştirme imkanım var mı bilgisi olan?

 14. mehmet diyor ki:

  arkadaşlar oyp 386 diploma puanı 85 nerelere gidebilirim yorum lütfen!!!

 15. ege diyor ki:

  merhaba arkadaşlar öncelikle ben ege 6:487 7:491 8:497 puan aldım yazılanlara bakılırsa yüksek puan alanlar düşük puan alanlara yardımcı olacağına hakaret ediyor aptal denilen hakarete uğrayan kardeşlerim umarım önünüzdeki puanlarınız yüksek olur onlar kendilerini yüksek görsünler dersleri konusunda yüksek olabilirler ama insanlıkta en alt seviyedeler!!!

 16. sedat diyor ki:

  düzenleme hakkımız var mı ?

 17. Mehdi diyor ki:

  aptal sensin hayrunisa ben 6 da 486 7 de 492 8 de ise 493 aldım kimmiş aptal ve şimdide istanbul kabataş erkek lisesine gidicem hadi sende git bakim o boktan puanlarla

 18. Hayrunnisa diyor ki:

  Düz liseye gitmek isteyenler tercih yapmak zorunda mı? Bütün liseler OYP puanıylamı yerleştiriyo? Bu sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.ya lütfen cevaplayın ama :)

 19. muhammet diyor ki:

  6. sınıfta 452 7. sınıfta 468 8. sınıfta ise 481 aldım fen lisesi istiyorum cok mutluyum siz aptallar kaç aldınz bılmyorum artk :)))

 20. Zekirdek diyor ki:

  Orası belli olmaz düşük puanlı olduğunda daha fazla yükseltir puanın arttıkça yükselticeği puanda azalır

 21. ibrahim diyor ki:

  253 puanla hangi liseye gide bilirim

 22. dogan lale diyor ki:

  kız kardeşim ortaöğretim tercihlerini yapmak istiyorum ancak liselerin taban puanlarına ulaşamıyorum bunun için ne yapmalıyım?

 23. ayşe diyor ki:

  bu tercihler bugün yapılmıyomu ya neden siteler açılmıyo okuldanmı yplck

 24. gizem diyor ki:

  benim puanım bazı ssğlık meslekler tutuyor ben hepsini sağlık meslek yazmak istiyorum anadolu lisesi yazarsam sağlık önceliğini engellemiş olurmuyum engel yaparmı gelmesine

 25. Umut diyor ki:

  Tercihi nasıl yapıcam okuldan kağıt felan almam gerekiyor mu arkadaşlar yardım edin oyp 351

 26. bircan güzelkara diyor ki:

  sbs tercihimi nasıl yapıcam…

 27. barış diyor ki:

  neden başlamadı ki hala tercihler ?

 28. ali diyor ki:

  6,500
  7,500
  8,500
  en iyi fen lisesine gircem :D

 29. fatih diyor ki:

  6,389
  7,367
  8,351
  oyp,366
  nerelere gidebilirim arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum

 30. bilge yolcu diyor ki:

  ya su duz meslek lisesi kalkcak diyolar bu konu ne oldu biri artık bi açıklama yapsada ona göre tercih yapsak olmazmı ya:/ /

  • Sevda özer diyor ki:

   Aynen Nimet Çubukçu düz liselerin 2012-2013 tarihlerine yakın kalkacağını ve anadolu kazanamayan öğrencilerin hepsinin meslek liselerine yöneleceğini söylemiş.

  • ayşe diyor ki:

   düz liselern hepsi anadolu olckmş

 31. müjde diyor ki:

  benim OYP 372 SAĞLIK İSTİYORUM İNŞALLAH GELİR:)

 32. muh-sin-mer-tur diyor ki:

  allahın izniyle allah kısmet verirse eğer ben ve benim gibi olan arkadaşlarıma allah yardımcıları olsun sinem ve merve yi çok seviyorum başarılar

 33. yusuf izzettin diyor ki:

  ya arkadaşlar böyle şikayet etmeyle bi şey değişmez hep birlikte BİMER e girip dilekçe yollayalım bu işi ancak devlet halleder

 34. çağatay diyor ki:

  abi ben nedeyim hepsi fuul ing 7 yanliş

 35. kursat diyor ki:

  selam gençler 1 ağustosta açıklanıyor bilginize.

 36. kursat diyor ki:

  mıllet merhaba 1 agustosta tercıh rehberı acıklanıyo bılgınıze:))))====..

 37. yowyow diyor ki:

  yowyowyowyow

 38. dürdane diyor ki:

  378 puanım var ben 380 üzeri seçmlerime koydum asil girmedim yedek girmedm nabacam

 39. ayşe diyor ki:

  ya ben sağlık meslek lisesine gitmek istiyordum ama puanım bir anda düştü 310 :( nasıl bir sınav bu ya insanın tüm hayalerini yıkıyor :(

  • nihal diyor ki:

   benimde puanım 388 ama sağlık istiyorumbakalım ne yapıcaz en düşük sm 391

   • Sevda özer diyor ki:

    Yedekte alınırsın :) olmadı parayı basarsın. O konuda zorluk çekmezsin.

 40. ibrahim diyor ki:

  2011 sbs tercih kılavuzu ne zaman acıklanacak

 41. Basak diyor ki:

  2012 Tercih klavuzunu ne zman görebileceğiz?

  • Başak diyor ki:

   Puanmı hesapladğımda 490 dı ama şimdi 450 ! Kesinlikle bu işte bir iş var ve ben kendm hesaplamamıştım okuldaki hocamla hesaplamıştım

 42. mücahit diyor ki:

  mıllet ne zaman terrcıh kılavuzu qacıklanıyo bılgısı olan varmı

 43. halil diyor ki:

  kışın okul var çalış yazın sbs var stres bu nasıl hayat ya

 44. kübra diyor ki:

  ne biçim bi sistem bu ya 3 yıl sbs ye girdik inek gibi çalıştık ama sonunda iki saate sığdırdılar hayatımızı.. ve bundan sonra sınavsız eğitim geldi şimdi bu adalet mi? :(

 45. sedanur diyor ki:

  6.snf 476
  7.snf 463
  8.snf 469
  OYP 469 hayırlısı olsun…
  467 hesapladım 469 geldi:)

 46. FATih diyor ki:

  6.370
  7.330
  8.332
  ben şimdi ne yapayım bu sbs yi ateşemi vereyim ahhhhhhhh ben neyleyim bu kafamı taşlaramı vurayım..

 47. meltem diyor ki:

  off ya ne yapacaz bilmem b sbs bizi batırdı

 48. yusuf diyor ki:

  tercih kılavuzu neden yok yya

 49. veces angel diyor ki:

  berfin sana katılıyorum şekerim eynen öyle ya

 50. berfin diyor ki:

  ne zaman yaz gelse sitres başlıyor cünkü sbs var ya

 51. berfin diyor ki:

  varya bu sbs bizi bitirdi sbs oks hepsi kalksın yeter ya düşnün ki bir başarılı bir öğrenci sbsseye giriyor ama bir anlık heyecanla her şeyi batırıyor yada kaydırmayla her şey bitiyor sbs ve oks mantıklı bir şey degil

 52. canına susamış diyor ki:

  SU AN KİRAZ YİYORUM BİLİYORUM BUNLARI OKURKEN BENDEN NEFRET EDİCEKSİNİZ ÇÜNKÜ BENDE BUNU İSTİYORUM BİR DAHA YORUM YAPMAMAK ÜZERE ELVEDA GENÇLİK BENİ UNUTMAYIN HERKESE BENDEN HAYALİ BİR ÇAY

 53. canına susamış diyor ki:

  SİZE BİRŞEY SÖYLİCEM BEN HEP ÇALIŞTIM AMA OLMADI NEDEN Mİ ÇÜNKÜ BENİ KİMSE SEVMEDİ ÇÜNKÜ HERKES BENİ KISKANIYORDU GÖZE GELDİM

 54. canına susamış diyor ki:

  HELAL HERKESE

 55. burçin diyor ki:

  395 aldım allah bereket versinden başka birşey diyemiyorum.

 56. MuRTaZa diyor ki:

  6.495
  7.500
  8.497
  bn kontrol etmistim full cıkmıstı 8.sınıf xS ilk 10 a giremedim zaaaaa xS

 57. EnJi diyor ki:

  250 bekliyodum 495 aldım bu işte bir iş var kitapçığı yanlış kodladım heralde çok mutluyummmm

 58. bora diyor ki:

  500 cektim

 59. bora diyor ki:

  hayatını yalan

 60. furkan diyor ki:

  6.494
  7.496
  8.499 ing yüzünden
  izmir fen lisesi ::::)))))

 61. beste diyor ki:

  normalde puanım 431 ek puan 10. Bizim arkadaşa 33 ek puan vermişler. Adaletsizlik. Ve benim ortalamam onunkisinden daha fazla. .s.s

 62. berkay diyor ki:

  abi 450 hesapladım 434 geldi daha çook yanlışım var gösteriyor AQ

 63. faysal diyor ki:

  puanlar kesinlikle yanlış

 64. asdasd diyor ki:

  ben 450 hesapladım sonuç 375 geliyo bir iş var bunun içinde!!

 65. aysel diyor ki:

  tercih kitabını indiremiyorum bu nasıl iş ya

 66. deniz diyor ki:

  abi full leyemedik hay inqlizce gibi ya

 67. ilayda diyor ki:

  Evet inşallah herkes istediği puanı alır. Rabbim sen bize yardım et.

 68. isimsiziz diyor ki:

  bu puanlar doğru değiil.

 69. cansuuuuuummm diyor ki:

  ay bilmiyorumm ya ordu 1. si olmak ii de öbu sene 498 bekiomm

 70. Yarennn diyor ki:

  tercih klavuzundaki yerleştirme puanları doğru değil!!!Lütfen gerçek puanları yayınlar mısınız …? tşk…. ederimmmm

 71. kokusu diyor ki:

  Bn sbs den 480 ve 484 aldm bu sene 496 495 bkliyorum insallh alirim tek bnim istedigime gore degil herkess istediqi pua.i alir…

 72. damla diyor ki:

  neden tercih kılavuzunuu indiremıyoruz?

 73. sbssss diyor ki:

  inş. herkesin gönlündeki yerler olur, ama ben çok heycanlıyım. :(
  inş. güzel bi yer olur, hakkımızda hayırlısı neyse o olsun arkadaşlar…

 74. zeynep diyor ki:

  çok heyecanlıyımm allahm sen bzim için hangsi hyırlıysa onu nasip eyle inşallah herkes isteği puanı alırr ..

 75. neco diyor ki:

  arkadaşlar tercih klavuzu yayınlandı diyor hani nerden bulcaz ben bulamıyorm

 76. öznur diyor ki:

  ben de heyecanlıyım ancak ALLAH ne derse o olur. MEVLAM GÖRELİM NEYLER, NEYLERSE GÜZEL EYLER…

 77. SBS diyor ki:

  Kalbim küt küt atıyor önceki sbs ler erkenden açıklanmıştı. Keşke bu da öyle olsaydı.

 78. Em!nE diyor ki:

  çok heyecanLıyım bi yan önce açıkLansa arTık

 79. oguzhaaan diyor ki:

  ya panpalar bu başka bişey liselerin puanları falan yok boşuna şey etmeyin

 80. AYÇA ALTAN diyor ki:

  Çok heyecanlıyım

 81. tubi diyor ki:

  anlamdım ki ya

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.