2012 KPSS’ye Hangi Düzeyden Girilecek – Kim Hangi KPSS’ye Girmeli

Perşembe, 9 Şubat 2012, 18:00 | Bilgi Paylaşımı | 3 Comments
by admin

2012 Yılında yapılacak olan Ortaöğretim/Önlisans ve Lisans Düzeyi KPSS Sınavlarından hangisine girmeliyim ? 2012’de Yapılacak Olan Her İki KPSS ‘ye de Girebilir miyim ?

adaylar1Bilindiği üzere bu yıl KPSS Genel sınav yılı… Yani hem B grubu hem de A Grubu ve öğretmenlik sınavları yapılacak. ÖSYM’nin yayımlamış olduğu takvime göre, lisans düzeyinden girecekler için sınav 7-8 Temmuz’da, önlisans ve lise düzeyinden girecekler için ise sınav 23 Eylül 2012 tarihinde yapılacaktır. Peki adaylar hangi düzeyden sınava girecektir? İki düzeyden birden sınava girmek mümkün mü? Lisans mezunu lise düzeyinden sınava girebilir mi?

ÖSYM’nin yayımlamış olduğu takvime göre önce Lisans KPSS sınavı yapılacaktır. Bu sınava başvurular 9-18 Nisan 2012 tarihleri arasında alınacaktır. Dolaysıyla henüz yayımlanmış bir kılavuz bulunmamaktadır. Ancak 2000 yılından bu yana devam eden uygulamanın bu yıl da değişmeyeceğini tahmin ediyoruz. Geçen yıllardaki kılavuzlarda yer alan hükümlere göre, uygulama büyük bir ihtimalle yine şu şekilde olacaktır.

İKİ DÜZEYDEN BİRDEN SINAVA GİRMEK MÜMKÜN DEĞİL

Bir adayıb, 2012 yılı içinde hem lisans hem de lise düzeyinden veya hem lise hem de önlisans düzeyinden sınava girmesi mümkün değildir. Sınava tek bir düzeyden girilebilecektir. Lisans sınavına başvuru yapanların, Eylül ayındaki sınava başvuruları bilgisayar üzerinden otomatik olarak engellenecektir.

EN ÜST MEZUNİYETTEN SINAVA GİRİLECEKTİR

* Bir aday eğer 18 Nisan 2012 tarihi itibariyle lisans mezunu ise sınava lisans düzeyinden girmesi zorunludur.

* Ancak, aday 18 Nisan 2012 tarihi itibariyle mezun değilse, KPSS Lisans sınavına başvurmayarak Eylül ayındaki sınava lise veya önlisans düzeyinden başvurabilir.

* Haziran veya Temmuz ayında bir Lisans programdan mezun olacaklar, istemeleri halinde, KPSS Lisans sınavına başvurabilecektir. Sınav süresi 2 yıl geçerlidir. Aday, mezun olduğu alana açılan kadroları düşünerek hangi düzeyden gireceğine kendisi karar vermelidir.

memurlar.net-9 Şubat2012

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2012 KPSS’ye Hangi Düzeyden Girilecek – Kim Hangi KPSS’ye Girmeli"

  1. Gizem dedi ki:

    merhabalar ben kpss ile ilgili bi kaç bilgi almak istiyorum öncelikle su an bi iktisatta lisans öğrencisiyim ve 2015 yılında mezun olmam gerekio fakat bi kaç dersim kalabilieceği için 2016 yılına kaldı mezuniyetim fakat bu sene ki kpss için ortaöğreim değilde önlisans sınavına mı girmem gerekio ve bu önlisans b grubu sınavıyla aynı mı ? kpss ortaöğretime girdiğimde atamaları o yıl gerceklesebilir mi lisans öğrencisinin hangi kpss grubuna girmem gerekir lütfen bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ?

  2. bilal dedi ki:

    Tamam iyi hoş güzel söylüyorsunuz da,Türkçenin gerçek harfleri zaten Latin alfabesi değilki q w x olsa ne olacak batıya entegre oluyoruz işte daha ne istiyorsunuz.Atatürk’ün istediğide bu değil mi zaten?

  3. RIZA dedi ki:

    şu an elektronik öğretmenliği son sınıfta okuyorum ve mezun olmyıp okulu uzatmayı düşünüyorum.. orta öğretim kpss ye girmeyi düşünüyorum lise mezunu mu önlisans mezunumu sayılacağım yada herhangi birini seçme şansım var mı cevaplarsanız sevinirim

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.