2012 Yılında 90 Bin Memur Alımı Yapılacak

Salı, 18 Ekim 2011, 18:53 | Bilgi Paylaşımı | 5 Comments
by admin

Kamuya 90 bin personel alınacak!Bakan Şimşek, Ocak-Eylül 2011 dönemimerkezi yönetim bütçe uygulama sonuçları, 2011 yıl sonu bütçe gerçekleşme tahmini ve 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı hakkında düzenlediği basın toplantısının akabinde, gazetecilerin sorularını cevapladı.

”(Kamuya eleman alımı) Brüt olarak 90 bin civarında bir rakam öngörüyoruz”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuya 90 bin civarında eleman alacaklarını belirterek, ”Varsayımımız brüt olarak 90 bin civarında bir rakam öngörüyoruz. Ama bunun altında olur, bunun üstünde olur” dedi.

Bakan Şimşek, Ocak-Eylül 2011 dönemi merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçları, 2011 yıl sonu bütçe gerçekleşme tahmini ve 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı, hakkında düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kamuya kaç kişi alınacağına ilişkin soru üzerine Bakan Şimşek, bu rakamın tamamen ihtiyaca binaen olacağını söyledi. Varsayımlarının brüt olarak 90 bin civarında bir rakam olduğunu kaydeden Şimşek, bu gün dünyanın bir çok ülkesinde kamuya yeni doktor, yeni hemşire, yeni öğretmen, yeni polis alınmadığını aksine, var olanların azaltıldığını söyledi.

Bugün petrol zengini Rusya’da bile 100 bin kamu çalışanının plan çerçevesinde çıkartılmasından bahsedildiğini ifade eden Şimşek, ”Türkiye, bu dönemde bir yandan kamu dengelerini iyileştiriyor, bir yandan ihtiyacı olan bütün personeli alıyor.

Türkiye gerçekten iyi bir noktada. 2012 yılında da bu dengeleri gözeteceğiz. Türkiye’nin ihtiyaçları çerçevesinde tabi ki ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Şimşek, bakan yardımcılığına ilişkin soru üzerine de konunun Başbakan Erdoğan’ın takdirinde olduğunu kaydederek, ”Ama sayın başbakanımız, dünkü toplantıda 1-2 hafta içinde geriye kalan bakanlıklarda da çalışmaları tamamlayacağız, atamaları yapacağız dedi” yanıtını verdi.

Bakanlıktaki düzenlemelere ilişkin soru üzerine de Şimşek, Muhasebat Kontrolörlüğü veya Maliye’deki diğer herhangi bir birimdeki düzenlemelerin tam anlamıyla idareyi rasyonelleştirmeye yönelik olduğunu ifade ederek, ellerindeki sınırlı birikimli uzmanları, denetim gücünü veya birimleri daha etkin, daha verimli kullanmaya yönelik olduğunu söyledi.

”Dolayısıyla hiçbir şekilde burada bir kesimin veya bir birimin yok edilmesi olarak bakılmamalı” diyen Şimşek, vergi denetiminin tek çatı altında toplandığını ve düzenlemenin Türkiye için çok hayırlı bir düzenleme, lehine ve menfaatine bir düzenleme olacağını söyledi.

Maaş artışları

Bakan Şimşek, maaş artışlarına yönelik soru üzerine, kendilerine göre varsayımda bulunduklarını ancak bu rakamların toplu sözleşme sonrasında belirleneceğini ifade ederek, ”Ona göre de maalesef Anayasa sonucunda kanuni düzenleme gerekiyordu. Henüz yapılamadığı için bütçeyi bu şekilde yaptık. Ama biz bu çerçevede ödeneklerde, düzenlemelerde bunu yapacağız” dedi.

Bütçede personel giderlerini bir takım varsayımlara göre hesapladıklarını, ancak bu varsayımların gerçekçi olmadığı ortaya çıkması halinde ya bütçenin bu çerçevede genişlemesine imkan sağlayacaklarını ya da bunu telafi edici mekanizmaları gündeme getireceklerini kaydeden Şimşek, genel olarak, ”Eşit işe, eşit ücret” çerçevesinde bir kaynak ayırdıklarını ve yaptıkları hesapların makul olduğunu dile getirdi. Şimşek, ”İntibak konusu ise biraz belirsiz.

Nedeni ise şu; Biz hükümet programında şunu dedik, ‘Adil ama tabii ki kademeli’ dolayısıyla hepsini bu sene içinde yapacağız diye bir şey yok, ama yapılacak. Burada önemli olan şey şu; biz, bir çok kesimin sorununu çözmek için bu bütçeyi hazırladık” diye konuştu.

Bir gazetecinin, ”Maliye Bakanlığı’nda bir ‘Harcama Denetim Birim’ oluşturmayı planladığınızı söylediniz. Bu, performans denetimi mi yapacak, yoksa uygunluk denetimi mi yapacak?” sorusu üzerine Şimşek, bir ”Harcama Denetim Birimi” kurmadıklarını bildirdi. Şimşek, yalnızca harcamaların rasyonelleştirilmesi için ilgili birimlerle bir komisyon kurup, kamu harcamalarının rasyonel olup olmadığını sürekli bir şekilde inceleyecek, değerlendirme yapacak bir idareden bahsettiğini ifade etti.

Şimşek, yatırımlar için ayırdıkları ilave 9,1 milyar liranın 7 milyar liradan fazlasının Karayolları Genel Müdürlüğüne, 437 milyon lirasının metrolar ve diğer projeler için Ulaştırma Bakanlığına, 260 milyon lirasının Milli Eğitim Bakanlığına ayrıldığını, diğer idarelere de 1 milyar 375 milyon lira olmak üzere, toplam 9,1 milyar lira ek kaynak sağlandığını bildirdi.

Şimşek, 2012 yılında yeni bir vergi artışı olup olmayacağı konusunda bir şey söyleyemeyeceğini de belirterek, küresel ekonomide büyük bir belirsizliğin olduğunu, dolayısıyla hiç bir zaman ”Şu olmayacak, bu olmayacak” şeklinde bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.

AA – 18 Ekim 2011

5 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2012 Yılında 90 Bin Memur Alımı Yapılacak"

 1. hasibe yıldırım dedi ki:

  merhaba ben düz lise mezunuyum 2defa memurluk sınavına girdim fakat hep cok yüksek puanla aldıkları icin bisey cıkmadı yerlesemedim bende is istiyorum bilgisayar sertifikam var

 2. zülüşş dedi ki:

  bende lise mezunuyum aynı zamanda aöf adalet okuyorum nasıl iş bulabilirim

 3. özlem dedi ki:

  ben kamu yönetimi 2010 mezunuyum işisizmm silahlı güvenlik belgem de var iş arıyorum yardımınız için teşekkürler

 4. KENAN dedi ki:

  slm ben 2 seneyi aşkın bir süre komando uzman çavuş olarak güney dogu bölgesinde görev yaptım ve 31.12.2011 tarihinde sözleşmem bitiyor ve eşimle birlikte aldıgımız karar dogrultusunda kendi istegimle sözleşme yenilemiyorum E tipi sürücü belgem, şahsıma ait ruhsatlı silahım, var sigara ve alkol kullanmıyorum yakın koruma gibi görevlerde buundum kendime göre iş arıyorum ilgilenenler lütfen arasın 0***4018349 teşekkür ederim…

 5. mehmet dedi ki:

  ben evliyim lise mezunuyum %50 oranında özürlü raporum var nasıl iş bulabilirim yada ne yapmam lazım bilgilerinizi arz ederim.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.