Sponsorlu bağlantılar

2012 2013 Yeni Ders Saatleri ( MEB)

Çarşamba, 27 Haziran 2012, 16:37 | Bilgi Paylaşımı | 15 Comments
by admin

MEB, 2015 2016 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak haftalık ders çizelgesi çalışmalarını tamamlayarak, karara bağladı. 4+4+4 yeni eğitim sistemiyle birlikte ortaokullarda ve ilkokullarda geçerli yeni ders saatleri de kesinleşti. Milli Eğitim Bakanlığı 2015 2016 Eğitim Öğretim yılı yeni ders saatleri şöyle:

Buna göre, tüm sınıflarda matematik, 1’er saat artırılarak 5’er saat verilecek; yabancı dil öğretimine ise ilkokul 2. sınıftan başlanacak; gelecek yıl ilkokul 3. sınıf olacak öğrenciler de fen bilimleri dersi okuyacak.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, ”İlkokul ve Ortaokul Haftalık Ders Çizelgesi”ni belirledi. Dersler gelecek eğitim öğretim yılından itibaren 1. ve 5. sınıflardan başlanmak üzere kademeli uygulanacak.

Buna göre, zorunlu ders saatleri ilkokul 1. sınıfta 26, ilkokul 2. ve 3. sınıflarda 28’er, ilkokul 4. sınıfta ise 30 saat olacak.

Ortaokul 5. ve 6. sınıflarda 28 saat olacak zorunlu dersler, ortaokul 7. ve 8.sınıflarda 29 saat verilecek.

İlkokulda zorunlu dersler arasında Türkçe, matematik, hayat bilgisi, fen bilimleri, sosyal bilgiler, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik, oyun ve fiziki etkinlikler, trafikgüvenliği ve insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersleri yer alacak.

Ortaokulun zorunlu dersleri ise, Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ve spor, teknoloji ve tasarım ve rehberlik ve kariyer planlama olacak.

-Yabancı dil öğretimi 2 yıl erkene çekildi-

İlkokul ve ortaokulun tüm sınıflarında zorunlu olarak okutulan Matematik dersi geçen seneye göre 1’er saat artırılarak 5’er saat verilecek. Yabancı dil öğretimine ise ilkokul 2. sınıftan başlanacak.

Yabancı dil dersi, ilkokul 2. sınıftan 4. sınıfa kadar 2’şer saat, ortaokul 5. sınıftan 8. sınıfa kadar ise 4 saat okutulacak. Böylece yabancı dil öğretimi 2 yıl erkene çekildi.

Gelecek yıl ilkokul 3. sınıf olacak öğrenciler de Fen Bilimleri dersi okuyacak. Bu ders ilkokul 3 ve 4. sınıflarda 3’er saat, ortaokul 5-8. sınıflarda ise 4’er saat verilecek.

Çizelgenin zorunlu dersler bölümüne yeni konulan insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersi ise ilkokul 4. sınıflarda okutulacak. Trafik güvenliği dersi sadece ilkokul 4. sınıfta; rehberlik ve kariyer planlama dersi ise sadece ortaokul 8. sınıfta zorunlu ders olarak alınacak.

Türkçe ders saati ise geçen seneye göre sadece ilkokul 1. ve 2. sınıflarda birer saat azalarak 10’ar saat, ilkokul 3. sınıfta ise 3 saat azalarak 8 saat olacak. Türkçe, ilkokul 4. sınıfta ise 2 saat artarak 8 saat, ortaokul 6. sınıfta 1 saat artarak 6 saat okutulacak.

meb yeni ders saatleri 2015 2016
eokulegitim.com

15 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2012 2013 Yeni Ders Saatleri ( MEB)"

 1. derdiok diyor ki:

  lise ders saatleri

 2. Mitat diyor ki:

  8 sınıf sabahcıları saat kacda gidicek kacda gelecek

 3. Muhammmed KARADAĞ diyor ki:

  Arkadaşlar bence bu küçük kardeşlerimiz için çok zor olacak.Çok ağır ders çizelgesi olmuş.Allah hepimizin yardımcısı olsun…!

 4. emine toksoy diyor ki:

  sabah ders saati kaçta çalacak deişik söylentiler var 5.30 da diye

 5. Ögrenci diyor ki:

  Secmeli derseler 8.sınfda 2 tane ‘mı oluck ?

 6. sevim diyor ki:

  4 sınıfı bitirdi oğlum ve 5 yok+yeni kayıt diyolar
  bu nasıl bi değişim bilgilendirirseniz sevinirim

 7. damla diyor ki:

  liselerin hali ne olucak…

 8. ZÜHTÜ diyor ki:

  KÖYLERDEKİ BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLARIN HALİ NE OLACAK. 1 ÖĞRETMEN, 4 SINIFI NASIL OKUTUR …PES…

 9. Meltem diyor ki:

  gelecek senenin ygs ve lys tarihleri ne zaman belli olacak kısa zamanda bilgi verirseniz sevinirim.

 10. yusuf diyor ki:

  ingilizcenin 2.sınıftan başlamasında ne düşünüyorsunuzz

  • bndjende diyor ki:

   sanaane
   iştee

   • Sara diyor ki:

    Merhaba acaba objective c deerslri veren bir kurs var mı ? Varsa hie7 programlama bilgisi olmayan biri ie7in yeterli mi yani hie7 programlama bilgisine sahip olmayan biri programlamaya objective c ile başlayabilir mi ?VA:F [1.9.10_1130]please wait…VA:F [1.9.10_1130](from 0 votes)

  • Ogrenci diyor ki:

   Bence o birz sacma olmus cocuklar daha türkce yazımlarda zorlanırken birde ingilizce cıkmıs ilkokul ögrenimi Zorlasıyor .S

  • Muhammed ÖZtürk diyor ki:

   Bence şöyle bir şey olacak, bizim bildiğimiz ingilizceyi bizden sonra okuyacak olanlar 5. veya 6.sınıfta bilmiş olacaklar.Hani bu da onlar açısından daha iyi olacak…(tabi biraz da zorlanacaklar)

   • nur diyor ki:

    Hiç zorlanmıyorlar.Şu an lise 3 üm.1.sınıfta başladm ingilizceye.Zaten o zaman kolay öğretiliyorlar.hani temel olarak.bir kaç sayı,renk vs.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.