2013 Memur ve Memur Emeklisi Enflasyon Farkları Zam Oranları

Pazartesi, 29 Ekim 2012, 11:25 | Gündem | 20 Comments
by admin

Memurlar için 2013 yılı enflasyon zam oranları belli oldu. 2013 Ocak ayında memur ve memur emeklilerine çifte zam yapılacak.  2.7 milyon memur ve 1.9 milyon memur emeklisi Ocak ayında çifte zam alacak. En düşük maaş, memurlarda aile yardımı dahil bin 839, emeklilerde bin 131 lira olacak. işte 2013 Ocak ayından itibaren memur ve memur emeklisine çifte zam haberi :

Yılın ikinci yarısında enflasyonun yüksek çıkması, yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin de yüzünü güldürecek. Enflasyon hesabında sapma olmazsa, memur ve memur emeklileri 2013’te yüzde 3’lük zam alacaklar. Oluşacak enflasyon farkı da maaşlara eklenecek.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNİN 2013 YILINDAKİ TAHMİNİ MAAŞI

Her iki kesimin de zamları geçmiş enflasyona göre belirleniyor. Yılın ilk yarısında yüzde 1.9 oranında zam alan 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisine yüzde 5 civarında bir zam verilmesi söz konusu olacak.

Takvim gazetesindeki derleme habere göre, bu yıl yapılan toplu sözleşmeyle memurlara ve memur emeklilerine 2012 için yüzde 4+4, 2013 için yüzde 3+3 zam yapılması kararlaştırılmıştı.

Ayrıca 6 aylık zammın enflasyonun altında kaldığı durumlarda ‘aradaki fark kadar ilave zam yapılacağı’ hüküm altına alınmıştı. Ocak ayında maaşlara yüzde 3’lük zammın yanı sıra yüzde 1.3’lük enflasyon farkı da yansıtılacak.

2012’nin ikinci yarısında enflasyonun yüzde 5.3 olacağı öngörülüyor. Bu nedenle Temmuz 2012’de yüzde 4 zam alan memurlar ve memur emeklileri, Ocak 2013’te yüzde 3’lük zamma ek olarak yüzde 1.3 de enflasyon farkı alacak.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK MEMUR MAAŞI

Ocak’ta aile yardımı dahil en düşük memur maaşı, yüzde 1.3’lük enflasyon farkıyla bin 762 liradan bin 785 liraya yükselecek, yüzde 3’lük zammın eklenmesiyle bin 839 liraya çıkacak. Aile yardımı dahil ortalama 2 bin 45 lira olan memur maaşı, enflasyon farkıyla 2 bin 72 liraya yükselecek, yılbaşı zammıyla 2 bin 134 lira olacak.

Aile yardımı dahil 10 bin 672 lira olan en yüksek memur maaşı, enflasyon farkıyla 10 bin 811 liraya, yeni yıl zammıyla da 11 bin 135 liraya yükselecek.

En düşük memur emekli maaşı ise bin 84 liradan, yüzde 1.3’lük enflasyon farkıyla bin 98 liraya yükselecek. Yüzde 3’lük yılbaşı zammının eklenmesiyle maaşı bin 131 lira olacak.

İKİNCİ 6 AYDA YÜZDE 3 DAHA

2.7 milyon memur ve 1.9 milyon memur emeklisi, 2013 yılının Temmuz ayında da toplu sözleşme çerçevesinde yüzde 3 zam alacak.

2013 memur enflasyon farkları , Ocak 2013 memurlar ne kadar enflasyon zammı alacak, maaşlara Memurlar ve emekli memurlar için 2013 ocak enflasyon zam ile birlikte toplam ne kadar zam yapılacak

Kaynak: Ajanslar

20 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2013 Memur ve Memur Emeklisi Enflasyon Farkları Zam Oranları"

 1. selahattin kılıççeken dedi ki:

  bende aynen arkadaşlarımın yorumuna katılıyorum bana verdiklerı zammı alsın başına çalsınlar sadakam olsun ama biz emekliler hakkımızı helal etmiyoruz öbür dünyada kayalarına yapışırız

 2. veyselcivan dedi ki:

  Değerli meslektaşlarım,biz ne kadar derdimizi anlatmaya çalışsakta anlamazlar.çünkü işlerine gelmez.Güya sosyal adalet dağıtıyorlar.Böyle adalet olmaz olsun.Memuriyete başladık aynı,emekli olduk aynı.Değişen bir şey yok.Halbuki bu devletin yükünü çekenler biz olduk.Fazla söze gerek yok.Başlarını iki ellerinin arasına alsınlar çok düşünsünler.

 3. ercan namlı dedi ki:

  birde enflasyon hesaplama konusu var.ne hikmetse düşük çıkıyo ve övünç kaynağı oluyo gerçekte böylemi acep?yine kendimi tutamıycam a bire allahın mallar:60 tl ye alınan mutfak tüpü ikinci alışımda 75 tl ise..45 tl gelen elektirik faturası 77 tl geliyosa..gıda fiyatları ona keza.bu nasıl enflasyon hesanıdır anlamak imkansız.bunu anlamak için maliye bakaı kadar ileri geri zekalı olmaya gerek varmı?

 4. ercan namlı dedi ki:

  maliye bakanı diye bir soytarı oturmuşlar oraya..2002 de şöyleşmişte 2012 de böyle oldu.bire allahın malı bu insanlar malmı senin gözünde bütün fiyat artışlarını kıyasla o tarihler arasında allahın malı.

 5. ercan namlı dedi ki:

  türkiye tarihine bu hükümet kadar şerefsiz,yalancı,dindar gözükerek insanları kandıran bir hükümet gelmedi kardeşim.bunlara oy verdiğim için kendimden utanıyorum resmen. lanet olsun birdahamı… asla oy vermeyeceğim bunlara..ayrıca bir emekli memur olarak:oy verenede şaşarım eğer verirlerse yazıklar olsun derim sadece..

 6. zühre dedi ki:

  memur emeklilerine zam yansıtıldımı ocakn maaşlarına

 7. ayten dedi ki:

  utansınlar yazık zam yaptık diye herşeye zam zamç çay kaşıgıyla verip kepçeyle alıyolar onların olsun zamları sadakamı veriyolar

 8. osman TETİK dedi ki:

  sayın yetkililere soruyorum.Memur emeklisine yaptığınız zamdan memnunmusunuz? içinize sindimi

 9. MURTAZA FAKIR dedi ki:

  SELAMLARR

  bizim emeklilerin 900 liralik maasina yapilan yuzde 1.5 yada 3 oraninda yapilan zam kendini belli bile etmez ama eski politikacilarin 5000— 8000 liralik emeklilik maaslarina gelince wayyyyyyy bence haram olsun o politikacilarin aldigi maaslar …….

 10. koruyan dedi ki:

  arkataşlar bakıyorum kımse halınden memnun deyılbuna bende dahılım zıra bende emeklıyım.yok şunu bulsun yok ahrette alırım. yok merhamet etmıyorlar dıye bağırana kadar,sandık zamanı kımse gık demıyor kımı bır kaleme kımı bır corbaya oy verıyor adamları sız getırmedınızmı oh olsun

  • metin dedi ki:

   memur emeklisiyi..2002 de emekli oldum çalisanla emekli arasinda 60 tl vardi şimdi ise 1300 tl var.
   bilseydim emekli olurmuydum şimdi yilda kaç kişi emekliye ayriliyor. memur emeklilerin durumunu nasıl düzeltecekler. Kendilerin adaleti bumu aldıkları maaş bordrolarına bakmiyolar. Kendi maaşlarina bakıp emeklilerde bizler kadar aliyor diyorlar. bir gecede kendilerine yüzde ellinin üzerinde zam yapiyolar.. emeklilerin halen rahmetli ERBAKAN’in vermis olduğu zammin üzerindeyiz..Ama bizim millet koyun gibidir. Yorum sizlerin…..

 11. mehmet yıldız dedi ki:

  maaş farkları nezaman yatacak maaş günü 5 şubat

 12. Fevzi Çakıcıoğlu dedi ki:

  Memur emeklisiyim 2/3 den emekli oldum,evim yok benim durumumda olan emeklinin eğer evi varsa al mış olduğu maaş yeterlidir.Fakat evi olmuyan için biraz sıkıntı oluyor.Ama ben genede durumumdan memnunum.Allah bu günlerimizi aratmasın,devletimi- ze ve milletimize zeval vermesin ve halimize çok şükürler olsun.

 13. MUSTAFA ÇINAR dedi ki:

  Allah Devletize zeval vermesin.Yalnız siyasiler kendilerine çömert oldugu kadar emekliyede olsa,menfaatlerinde anlaştıkları kadar milletizin geleçegini güvençe altına alma konusundada kafalarını yorsa,uzlaşsa nekadar iyi olur.Yarınımız hangi kötü gelişme yaşanaçak yerine iyi gelişmelerle mutlu olsak ne kadar iyi olur.Buda benim hayalim.Hepinize mutluluk ve sağlıklı niçe yıllar dilerim.

 14. EMEKLİ DİN GÖREVLİSİ dedi ki:

  MEMUR EMEKLİSİNE ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM VERDİK DİYEN YETKİKİLERE SESLENİYORUM EĞER AZDA OLSA VİCDANLARININ SESİNE KULAK VERİYORSA 3000, 5000, VE DAHA YUKARISI EMEKLİ MAAŞI ALAN VE 1000 TL EMEKLİ MAAŞI ALAN EMEKLİLERİ AYNI KEFEDE DEĞERLENDİRİYORLARSA YARIN HUZURU İLAHİDE İKİ ELİM O YETKİKİLERİN YAKASINDADIR ACABA AKŞAM EVLERİNE GİDERKEN ELLERİ VE ARABA BAGAJLARINDAKI HERTÜRLÜ YİYECEKLERİ SOFRALARINA KOYARKEN RAHAT BİR ŞEKİLDE YİĞİP HUZUR İÇİNDE BAŞLARINI YASTIĞA KOYUP UYUYAN YETKİLİLERE SORUYORUM RAHAT EDEBİLİYORLARSA MESELE YOK BENİM ÇOCUKLARIMINDA ONLARIN ÇOCUKLARI GİBİ İYİ BİR EĞİTİME VE VE YAŞANTIYA ACABA ONLARA GÖRE HAKLARI YOKMU BİRKEZ DAHA HZ. ÖMERİN ADALETİNİ KENDİLERİNE HATIRLATIYORUM ALLAH KALPLERİNE DAR GELİRLİLERİN MERHAMETİNİ KOYSUN İNŞAALLAH MERHAMET DUYGULARI AĞIR BASAR DA MEMUR EMEKLİLERİNE BİR NEBZECİK OLSADA İYİLEŞTİRMEYE GİDERLER .ALLAHA EMANET.

 15. ilhan çetin dedi ki:

  bugün 1ocak 2013 memur emeklisiyim zamlı maaş alamadım hani zamlı maaş soruyorum

 16. zeki dedi ki:

  bu devlet dini istismar ederek fakiri kafa almayı iyi beceriyor bu ülkeyi yönetenler gerçek anlamda allahtan korkmuş olsalar emekli memurlara vicdan azabiyla allah korkusuyla verilen bu zam oranlara insaflıca davranırlardı. ama malesef bunlarda memur ve memur emeklisi düşmanı olup çıktılar. hyangi yüzle emekli memurlara dönüpte sizden oy istiyoruz diyebilecekler. ama bunlar yüzsüz çok rahatda derler. bunların doğal yapılarında var yalan dolan .

  • muammer kaçmaz dedi ki:

   üstad çok doğru söylüyorsun, insanları yoksul duruma düşürmek için dini kullanmak en kolay yol. insanlarımızın zaafından yararlanmaktadırlar. 200 yılından bu yana memur ve emeklisine ne yaptıkları açıkça ortada. seneye makarna, un, kömür dağıtıp yine istedikleri gibi at oynatacaklardır.

 17. memur dedi ki:

  Arkadaş adam 10 bin üstünde maaş alan ile 1.800 alan memur la aynı oranda zam alıyor biri 500 tl e yakın zam yansıyor birinede 80 tl yansıyor nerde adalet nerde eşitli 500 tl versin 1800 tl alana 80 tl yide versin 10 bin alana bakalım nasıl olacak yeter demenin zamanı geliyor artık asgari üçret alanın vay haline Allah yardımcımız olsun …..

 18. xxMalatyalıxx dedi ki:

  Ya siz ne çifte zamdan bahsediyorsunuz zam oranlarına bakın %3 + % 1.3=80 lira :) gerçektek komik rakamlar.Elektriğe suya d.gaza en az %10 zam geliyor hemde yılda 3-4 defa dünyanın altını çizerek söylüyorum Dünyanın en pahalı perrolünü kullanıyoruz.Bu ülkede herkes gittikçe fakirleşiyor.Alım gücü gittikçe düşüyor ve siz burda çifte zam diye hükümete yalakalık yapıyorsunuz.ben artık bu ülkeden ümidimi kestim. Tşk ederim

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.