657 Tarih Oluyor Yeni Devlet Memurları Kanunu Geliyor

Cumartesi, 29 Ekim 2011, 12:40 | Eğitim ve Öğretim | 1 Yorum
by admin

Kıdem tazminatı düzenlemesiyle dikkat çeken Çalışma Bakanı Faruk Çelik, tartışmaya sebep olacak ikinci projelerini de duyurdu. ‘657 sayılı Memur’ tarih oluyor.

Çelik, 46 yıllık 657 sayılı Memur Yasası ile vedalaşacaklarını ifade etti. Çelik, “657 sayılı devlet memurları yasası yaşlandı. Artık emekliye ayrılması gerekiyor” dedi.

657 rakamı tarihe karışacak !

1965 yılında çıkartılan Memur Yasası, ismi dahil tamamen değiştirilecek. Çelik, çağın ihtiyaçlarınayanıt vermeyen, yeni kamu yönetimi anlayışıyla bağdaşmayan yasanın tüm unsurları ile gözden geçirileceğini söyledi. Çelik, bir grup gazeteciyle sohbetinde şu bilgileri aktardı:

Tek tip kamu rejimi

657 sayılı devlet memurları yasası yaşlandı. Artık emekliye ayrılması gerekiyor. 5 ayrı kamu personel rejimi düzenlemesi var. Hepsi tek elde toplanacak. Devlet Personel Başkanlığı çalışma yürütüyor. Bu meseleye neşter vuracağız.

Tarifler yeniden

Yapılanmaya acil bölümlerden başlanacak, uzun vadede tamamı değişecek. İki ayrı çalışma yapılıyor. Memur tanımından başlayarak, her şeyi yeniden tarif edeceğiz. Eşit işe eşit ücret sistemi, tüm ayaklarıyla hayata geçecek. Kanun Hükmünde Kararnamelerle üst düzey yöneticiler için uygulamaya koyacağımız ‘eşit işe eşit ücret’ uygulamasını tüm kademelere yayacağız.

Transfere son

Kurumlararası transferi ortadan kaldıracağız. Ücret ayarlamasıyla Doğu ve Güneydoğu’yu sürgün yeri olmaktan çıkaracağız. Sadece İstanbul, Ankara’da değil, Kars’a ve Ağrı’ya gidip çalışmak isteyecekler. Çalışılan bölgenin durumuna göre ücret uygulaması olacak.

Kurumlarda deprem var

Müsteşar, genel müdür, genel müdür yardımcısı düzeyinde maaşlar eşitlenecek. Bürokrat maaşlarına alt ve üst sınır gelecek. Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİ) tarih olacak. Bu kurum, Devlet Personel Başkanlığı bünyesine alınacak. Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü, Sağlık Bakanlığı’na bağlanacak.

Denizcilik Müsteşarlığı kaldırılacak, görevleri Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecek. Çalışma Bakanlığı’nın 21 bölge müdürlüğü, 81 ildeki İş-Kur müdürlükleri kapatılacak. Bu birimler illerde ‘Çalışma ve İstihdam İl Müdürlükleri’ adı altında toplanacak. SGK bünyesinde Emeklilik ve Sigorta adı altında iki genel müdürlük kurulacak.

Kıdem Tazminatı Fonu bu dönemde gündeme gelmez

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Çalışanların mağdur edilmemesi için formül geliştiriyoruz. Mevcut çalışanların haklarının yasanın çıktığı tarih itibariyle korunması, sonra da kurulacak fona devredilmesi önerisi var. Düzenlemenin yasa yürürlüğe girdikten sonra işe başlayanlara uygulanması da öneriliyor. Bugünün konusu değil, bu yasama döneminde de gelmez.”

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Kalkıyor , Yeni Devlet Memurları Kanunu, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Ne Zaman Kalkacak , Yeni Memurlar Kanunu Ne Zaman Çıkacak

Bugün – 29 Ekim 2011

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "657 Tarih Oluyor Yeni Devlet Memurları Kanunu Geliyor"

  1. mehmett dedi ki:

    arkadaşlar 657 devlet memurlar kanunu 4/c çalışanlarının statüsü ne olacak 4/b ve 4/a çalışan memurların geneli bir sınıftamı olacak,sosyal haklar,vb konuların detayları nezamn belli olur…

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.