66 Aylık Çocukların Okula Başlaması Doğru mu? Avrupa’da Durum Nasıl

Pazartesi, 17 Eylül 2012, 22:52 | Gündem | 5 Comments
by admin

66 Aylık yani 5,5 yaşındaki çocukların 1. sınıfa başladığı 2016 2017 eğitim öğretim yılı tartışmalarla başladı. Kimileri 66 aylık çocuklarla eğitim olmaz derken kimileri 66 ayın eğitime başlangıç için uygun olduğunu savundu. Peki 66 aylık çocukların okula başlaması gerçekten doğru bir uygulama mı ? Yurtdışındaki ülkelerde eğitim kaç yaşında başlıyor ? Özellikle Avrupa’da gelişmiş ülkelerde ilkokula başlama yaşı kaç ve eğitim nasıl başlıyor ? İşte Detaylar :

2016 2017 eğitim öğretim dönemi ile birlikte bu yıl ilk kez uygulanan 66 aylık çocukların okula başlaması Türkiye’de tepkilere yol açarken dünyadaki eğitimin nasıl olduğu 5N1K’da gözler önüne serildi.

Cüneyt Özdemir’in sunduğu 5N1K’nın yeni dönem ilk yayını Londra’dan yayınla başlarkan ilk konu da ilköğretim yaşı oldu.

Özdemir’in konuğuna Türkiye’de 66 aylıklar okula alındı. Burada durum ne sorusuna konuğu Dr. Fahri Karakaş, ” Avrupa ve İngiltere’de eğitim 60 aylık iken başlıyor. 5 yaş sonu ya da 5 yaşın içinde ABD’de İngiltere ve Almanya’da eğitim başlıyor. Dünyanın farklı yerlerinde erkeneğitime başlıyorlar” dedi. Özdemir’in ” zorunlu mu ?” sorusuna ise Karakaş, ” Zorunlu, ancak burada şuna dikkat çekmek gerekiyor. Burada eğitimin içeriği konuşulması gerekiyor. Çocuklar tek tip sıralara sokularak 40 dakika burada bekletilmiyorlar. Çocuğun oyun, icat, keşif becerilerinin çok daha açığa çıktığı, bireyselleştirilmiş özgür ve eleştirel düşüncenin çok erkenyaşlarda verildiği bir eğitim sisteminden bahsetmek mümkün” dedi.

Karakaş, Amerika Boston’da 5-6 yaş çocukları ile gece 10.30 civarı aileler yatak yorganları ile birlikte geliyorlar. Orası bir bilim merkezi, çocukları tek tipten nasıl kurtarabiliriz bilimi nasıl aşılayabiliriz bunun konuşulması lazım. ” dedi.

5 yaş ve üstünün 1. Sınıf eğitimi aldığı okul öncesi eğitimin birçok ülkede 3 yaş ile 5 yaş arasında olduğunu söyleyen   okul öncesi eğitimin zorunlu değil öğrenci velilerinin isteğine bağlı olduğunu söyledi.

Programa katılan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik de yaptıkları düzenlemenin dünyanın gelişmiş ülkelerinin izlenerek hazırlandığını dile getirildi.

İşte Londra’dan 66 Ay Tartışmalarına Bilimsel Bakış / Video :

[pro-player width=’550′ height=’390′ type=’video’ image=’http://www.eokulegitim.com//HLIC/39d5954415f969181d0ef76b521d9593.jpg’]http://video.haber7.cdn.tr.gostream.nl/videos/h7mp4/20120917210735.mp4[/pro-player]

Sizce 66 Aylık Çocukların Okula Başlaması Uygun muydu ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

5 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "66 Aylık Çocukların Okula Başlaması Doğru mu? Avrupa’da Durum Nasıl"

 1. zehra dedi ki:

  kızım 64 aylık iken okul dönemi başlıyor anaokulunada gitmedi sizce ilkokula mı gitmeli yoksa anaokuluna mı gitmeli çok kararsızım hangisi doğru olur acaba?

 2. derya dedi ki:

  benim oğlum izmirde birinci sınıfa kaydettirdim ama bodrum konacıkta ikamet ediyorum buradaki konacık cahit özvezneci okulu oğlumu okula almıyorlar size soracağım konu şu burası başka bir cumhuriyetmi anlayamadm.oğlum şu an eğitiminde geri kalmaktadır.ilgilenmenizi arz ederim

 3. iskenderder dedi ki:

  40 aylığında okula başlaması doğru ancak Türkiye şartlarında değil!!!!! 84 kişilik sınıflar biliyorum, çocukların ne oturabileceği bir masa ne de o eğitimi alacak bi alt yapıları var. Bu sıkıntılar maalesef milli eğitim müdürleri koltuklarından olmasınlar diye, üst makamlara yansıtılmıyor. Doğru dürüst bir denetim zaten yok. ve alınan kararlar yurdun en iyi okulaarı buda yüzde biri ancak buluyor… bu okullar için alınıyor olan alt tabakaya oluyor.

 4. ctntrl dedi ki:

  72 aylık çocuk tam olarak ülkemizde 1. sınıf seviyesindedir.3 kere 1. sınıf okuttum,yeni sisteme göre. 72 ay altı çocuklarda ilerleyen sınıflarda kesinlikle sıkıntılar olacak.çocukların mutluluğu ve başarısı için 72 ay uygulamasına tekrar geçilmesini bir eğitimci olarak tekrar istiyoruz.başka ülkeleri taklit ederek bir yere varamadık ve varamayız ülke gerçeklerine uygun hareket edilmesini bekliyoruz…72 ay 72 ay …

 5. takma yaa:D dedi ki:

  bence doğru değil benim yeğenim küçüçük nasıl gidecek okula çantası ondan büyük:))

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.