Adnan Adıvar Kimdir Hayatı

Salı, 31 Ocak 2012, 10:22 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Adnan Adıvar 1882’de yılında Çanakkale Gelibolu’da Dünyaya gözlerini açtı.
Adnan Adıvar 1955’te İstanbul’da yaşamını yitirdi. Adnan Adıvar 1905’te tıbbiye’yi bitirdi ve Avrupa’ya gitti. Berlin Tıp Fakültesi’nde iç hastalıkları asistanı oldu. 1908’den sonra İstanbul’a döndü, Tıp Fakültesi’ne profesörlük, mütareke yıllarında Osmanlı Meclis-i Mebusan’ında İstanbul mebusluğu yaptı.Adnan Adıvar İstanbul’un işgali üzerine eşi Halide Edip Adıvar ile Anadolu’ya geçti. Birinci Büyük Millet Meclisi hükümetinin sağlık bakanı oldu. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kurucuları arasında yer aldı.Adnan Adıvar Partisinin kapatılmasından sonra 1926’da tekrar Avrupa’ya gitti. İzmir’de Mustafa Kemal Atatürk’e karşı düzenlenen suikast girişiminden sorumlu tutuldu. Bu suçlamadan beraat etmesine karşın 1939’a kadar İngiltere’de kaldı.

Adnan Adıvar Yurda döndükten sonra 1940’ta İslam Ansiklopedisi yazı kurulu başkanlığına getirildi. Son yıllarında günlük gazetelerde yazılar yazdı.

Adnan Adıvar Kimdir, Hayatı Adnan Adıvar Kimdir, Adnan Adıvar Kimdir Biyografisi, Adnan Adıvar Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi Adnan Adıvar Kimdir, Hayatı Adnan Adıvar 1882’de

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.