Agatha Christie – Büyük Dörtler Roman Tahlili ve Özeti

Çarşamba, 23 Ocak 2013, 16:32 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Büyük Dörtler – Agatha Christie Roman Tahlili , Agatha Christie Büyük Dörtler Roman Özeti

Büyük dörtler kitabı, dünyaca ünlü polisiye yazarlarından Agatha Christie tarafından yazılmış harika bir eserdir. Basım tarihi 1927 yılı iken, Türkçeye çevirimle yılı ise 2004’tür. Türkiye’de en çok okunan polisiye romanlardan biri olup, on binlerce Türk gencine roman okumayı sevdirten bu roman 222 sayfadan oluşmaktadır.

Roman dedektif Hercules Paitrot’un yabancı bir adamı kapısının önünde yaralı bulması ve adamın ölmesiyle birlikte bu olayın üstüne gitmesini anlatmaktadır. Adam öldüğünde ise cebinde bulunan karalanmış dört yazılı kağıdın dedektifin ilgisini çekmesidir. Bu olayın sebebini ve kimin yaptığını bulmaya karar veren Paitrot, birbirinden tehlikeli maceralardan geçerek tek tek büyük dörtlerin kimliğini açığa çıkartmaya çalışmaktadır.

Roman içerisindeki kahramanların birçoğu farklı özelliklere sahip iken, Agatha Christie’nin eserinde kullandığı ustaca anlatım dili sayesinde okuyucuyu sürekli içine çeken ve akıcılığı sağlayan birçok unsur bulunmaktadır. Agatha Christie, bu romanıyla adeta okuyucular ile tahmin yürütme oyunu oynamaktadır. Romanında sık sık yer verdiği akıl oyunları sayesinde okuyucunun sürekli grup üyelerini tahmin etmeye yöneltip, her seferinde ise ustaca okuyucunun tezini çürütmeyi başarmıştır. Agatha Christie, bu romanında zekasını ön plana çıkartarak açık ara en iyi polisiye romancısı olduğunu göstermiştir. Zaten bu romanının da dünya çapında milyonlarca satması bunun en iyi örneğidir. Romandaki ana fikir ise büyük mevkideki insanların hiçbir zarar görmeden yapabildiklerini gösterebilmektir. Agatha Christie – Büyük Dörtler kitabının özetini ve tahlilini aktardık.

Soruegitim.com

Tagged with: ,

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.