Anadolu Medeniyetleri Müzesi Hakkında Bilgi

Pazar, 3 Haziran 2018, 16:05 | Eğitim ve Öğretim | 7 Comments
by admin

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anka­ra’da, eski Mahmut Paşa Bedesteni ile bitişiğindeki Kurşunlu Han’ın yeniden dü­zenlenmesiyle 1967’de açılan arkeoloji mü­zesidir. Müzenin ana sergi salonunu oluşturan bedesten, II. Mehmed’in (Fatih) sadrazamı Mahmud Paşa tarafından 1464-71 arasında yaptırılmıştır ve bir sıra üstünde dizili dört ayağın taşıdığı on kubbeyle örtülüdür. Be­destenin orta bölümü, Hitit ve Geç Hitit dönemlerinden taş heykel ve kabartmalara ayrılmıştır. Yan bölümlerde ise Paleolitik (y. 2 milyon-10 bin yıl önce) ve Neolitik (İÖ y. 8000-5500) çağlardan başlayarak Kalkoli­tik Çağdan (İÖ y. 5500-3500), İlk Tunç Çağından (İÖ y. 3500-2000), Asur ticaret kolonileri (İÖ 1950-1700), Hitit (İÖ 1900- 1200), Geç Hitit (İÖ 1200-700), Frig (İÖ 750-546) ve Urartu (İÖ 900-580) dönemle­rinden çeşitli buluntuların sergilendiği vit­rinler yer alır. Çizim ve fotoğraflarla destek­lenen bu sergileme düzeninin en ilginç bölümlerinden biri, gerçek ölçeğinde yeni­den kurulmuş bir Çatalhöyük odasıdır. Ser­gilenen başlıca buluntular Hacılar ve Çatal­höyük gibi Neolitik yerleşmelerde, Kültepe, Alacahöyük, Boğazköy (Hattuşa), Gordion gibi önemli merkezlerde ele geçmiştir. Çe­şitli obsidiyen eşya, ana tanrıça heykelleri, güneş kursları ve kil tabletlerden oluşan mektuplar müzenin ilgi çeken koleksiyonlarındandır. Son bölümde ise, İslam öncesi ve İslam dönemlerine ait sikkeler sergilenmek­tedir.

Bedestenle çağdaş olan üç katlı Kurşunlu Han’ın alt katında depolar, revaklı avlunun bulunduğu katta laboratuvar ile depo ve atölyeler, üst katta ise yönetim, kitaplık ve konferans salonu yer alır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi Hakkında Bilgi verdik.

7 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Anadolu Medeniyetleri Müzesi Hakkında Bilgi"

  1. derya dedi ki:

    hitit müzesi hakkında bilgi yok mu be

  2. enes dedi ki:

    performans ödevimdi saolxsunlar

  3. enes taha ibişoğlu dedi ki:

    sağolun

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.