Anaokuluna Başlama Yaşı

Pazartesi, 16 Temmuz 2018, 2:18 | Bilgi Paylaşımı | 224 Comments
by admin

Yeni 4+4+4 Eğitim sistemiyle birlikte anaokuluna başlama yaşı belli oldu.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde değişikliklere gitti. Buna göre anaokulu başlama yaşı da açıklığa kavuşmuş oldu. Anaokulu başlama yaşı değişti. İşte yeni düzenlemeler ve detaylı bilgiler :

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikte, anaokulu, 37-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla açılan okul, ana sınıfı 48-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla örgün ve yaygın eğitim kurumları bünyesinde açılan sınıf, uygulama sınıfı 37-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla okul öncesi eğitimle ilgili program uygulayan mesleki ve teknik öğretim kurumları bünyesinde açılan sınıf olarak tanımlandı.

Anaokuluna başlama yaşıYönetmelikteki ”60-72 aylık çocuklara” ibaresi, ”60-66 ay arası çocuklara” olarak değiştirildi.

Değişikliğe göre, anaokulu ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 37 aydan gün alan ve 66 ayını doldurmayan çocukların kaydı yapılacak.

Ana sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 48 ayını dolduran ve 66 ayını doldurmayan çocuklar kaydedilecek.

Rehberlik araştırma merkezlerinde oluşturulan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulunca düzenlenen rapor sonucunda okul öncesi eğitim kurumlarına yerleştirilmeleri uygun görülen 37-66 ay arası çocuklar, ağır ve çok ağır düzeyde zihinsel ve birden çok yetersizliği olmamak şartıyla 10 çocuk bulunan sınıflarda ikiden, Eokulegitim.com  20 çocuk bulunan sınıflarda ise birden fazla olmayacak şekilde kaydedilecekler.

60-66 ay arası çocuklardan gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanlar, velisinin yazılı isteği üzerine ilkokula, diğerleri ise okul öncesi eğitim kurumlarına kaydedilebilinecekler.

Okul öncesi eğitim kurumlarının denetimi, il milli eğitim denetmenlerince ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılacak.

Kaynak: AA

224 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Anaokuluna Başlama Yaşı"

 1. Zehra ozayan dedi ki:

  Anasinifi icin kayit parası 700 milyon istiyrlar neden acaba devletin okullari degilmi bunlar benim verecek durumum yok nereye basvura bilirim sikayet icin

 2. Elif dedi ki:

  Merhaba benim kizim 05.11.2014 doğumlu anaokuluna başlayabilir mi

 3. Ordulu dedi ki:

  Benim oğlum nisan 2015 acaba devlet anaokuluna gidbilirmi bu yeni sezonda

 4. Aslı dedi ki:

  Benim oğlum 2 Kasım 2015 doğumlu 36 aylık olmadığı için ancak seneye alabiliyorlar mış napıcam

 5. şeyma dedi ki:

  Merhaba benim.kizim 03.01.2014 doğumlu bugün devlet anaokuluna kayıt için gittim ancak okula alınmadığını eklerden giriş yapabileceğini belirtti böyle birşey olabilirmi

 6. Ebru dedi ki:

  Merhaba benim kızım 12.06.2014 doğumlu suan 48 aylık ama eylül ayında 51 aylık oluyor adrese en yakın okula basvurduk fakat bize denilen 54 aylık alıyoruz kayıtlarda bosluk olursa daha küçükleri alıyoruz dediler.Bize bilgi verebilirmisiniz bu konuda teşekkürler

 7. gülsaj dedi ki:

  Benim kizim 24.10.2012 dogumlu rapor alip.bu sene ilk okula yollamayacagim anaokulu zorunlumu?

 8. Leyla dedi ki:

  Benim kızım 16.07.2024 lütfen ana sınıfına ne zaman gidebilir

Yorum Yazın