5:06 am - Perşembe Aralık 8, 2016

Anaokuluna Başlama Yaşı

Cuma, 4 Kasım 2016, 16:09 | Bilgi Paylaşımı | 154 Comments
by admin

Yeni 4+4+4 Eğitim sistemiyle birlikte anaokuluna başlama yaşı belli oldu.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde değişikliklere gitti. Buna göre anaokulu başlama yaşı da açıklığa kavuşmuş oldu. Anaokulu başlama yaşı değişti. İşte yeni düzenlemeler ve detaylı bilgiler :

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikte, anaokulu, 37-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla açılan okul, ana sınıfı 48-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla örgün ve yaygın eğitim kurumları bünyesinde açılan sınıf, uygulama sınıfı 37-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla okul öncesi eğitimle ilgili program uygulayan mesleki ve teknik öğretim kurumları bünyesinde açılan sınıf olarak tanımlandı.

Anaokuluna başlama yaşıYönetmelikteki ”60-72 aylık çocuklara” ibaresi, ”60-66 ay arası çocuklara” olarak değiştirildi.

Değişikliğe göre, anaokulu ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 37 aydan gün alan ve 66 ayını doldurmayan çocukların kaydı yapılacak.

Ana sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 48 ayını dolduran ve 66 ayını doldurmayan çocuklar kaydedilecek.

Rehberlik araştırma merkezlerinde oluşturulan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulunca düzenlenen rapor sonucunda okul öncesi eğitim kurumlarına yerleştirilmeleri uygun görülen 37-66 ay arası çocuklar, ağır ve çok ağır düzeyde zihinsel ve birden çok yetersizliği olmamak şartıyla 10 çocuk bulunan sınıflarda ikiden, Eokulegitim.com  20 çocuk bulunan sınıflarda ise birden fazla olmayacak şekilde kaydedilecekler.

60-66 ay arası çocuklardan gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanlar, velisinin yazılı isteği üzerine ilkokula, diğerleri ise okul öncesi eğitim kurumlarına kaydedilebilinecekler.

Okul öncesi eğitim kurumlarının denetimi, il milli eğitim denetmenlerince ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılacak.

Kaynak: AA

154 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Anaokuluna Başlama Yaşı"

 1. ezgi diyor ki:

  Oğlum 25 aralık-2011 doğumlu anaokuluna seneye göndersem olurmu 6 günden dolayı yaş kaybediyor ben seneye anaokulu sonra okul diye düşünüyorum ama doğrumu yapiyyapıyordum bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

 2. Tugba diyor ki:

  Arkadaşlar benim oğlum 24.08.2012 ben devlete gittim bu sene anaokuluna gondermezseniz başka gidemez 4+4+4 oldu icin seneye 1 sınıfa gitcek dediler o yüzden kayıt yaptırın.

 3. Zeynep diyor ki:

  Kızım 25/09/2012 devletin anaokuluna alırlarmı cvp bekliyorum

 4. Pnar diyor ki:

  Merhabalar kizim 25 ekim 2012 dogumlu seneye ana sinifina yazdirmayi dusunuoduk fakat 2017 eylulde 59 aylik oluo yani 15 gun farkla bisi olmaz diyip anaokul yerine ilkokula kayit yaparlar mi. 60_66 aylik olarak ilk okula baslaniliyorsa bi yil kayip her turlu yasar mi yani. Okullar acildiginda sene olarak 5 yasinda oluo bi ay snrasnda 6dan gun alio pek farkk edermi kafam cok karisti anasinifina simdiden mi yazdirmaliyiz yardimci olursnz sevinirim… 😐 sevgiler…

 5. Belgin diyor ki:

  18 08 2011 dogumlu oglum ana sinifina seneye gondermek istiyorum uygunmu sizce

 6. cennet diyor ki:

  kızım beş yaşına girecek ekim23de ama çalıştığım için tümgün kıreşe vermem zorunda kaldım zorunlumu devlet ana okulu seneye altıya girecen
  k yinemi ana okuluna gitmesi gerek

 7. OĞUZ ÖNER diyor ki:

  BEN ANAOKULUN KAYIT İÇİN 22 08 2016 TARİHİNDE GİTTİM OKUL MÜDÜRÜ TARAFINDAN BANA KAYITLARIN DOLDUĞU SÖYLENDİ.BİLDİĞİM KADARI İLE YAZIYORUM.OKUL ÇAĞINA GELEN ÇOCUK OTOMATİK OLARAK KAYIT YAPILMIYOR.YOKSA ANAOKULUNA ŞAHSEN KAYIT YAPTIRMAMIZ MI GEREKİYOR.CVP VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  • ÖZLEM diyor ki:

   devlet okullarında özel okullarda anasınıfına kayıt tarihi yoktur. istek üzerine kayıt yapılır

 8. Guluzar diyor ki:

  Oğlum kasım 20. 2012 doğumlu anaokuluna baslayabılırmı

 9. Ecrin diyor ki:

  Benim kizim 23 aralik 2011 dogumlu anaokuluna gitmeli mi

Yorum Yazın