Antropoloji Nedir – Bölümü Hakkında Bilgi

Çarşamba, 19 Temmuz 2017, 14:59 | Bilgi Paylaşımı | 17 Comments
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve Antropoloji bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Antropoloji Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Antropoloji (insanbilim), evrenin ve dünyanın oluşumu; yaşamın başlangıcı ve gelişimi; insanın biyolojik evrimi, ırkların doğuşu, yayılışı ve fiziksel özellikleri; toplumların ve kültürlerin oluşumu, gelişimi, değişimi ve bu konularla ilgili tarih öncesi, tarihi ve güncel tüm sorunlar üzerinde eğitim ve araştırma yapan bir bölümdür. Bu bölümün çalışmaları dört ana dal altında gerçekleşmektedir.

Fizik Antropoloji; insanın fiziksel özelliklerini metrik ve morfolojik yöntemlerle araştırır;
toplumun genetik yapısını esas alarak, yaşayan insan gruplarının çeşitliliğinin nedenlerini bulmaya çalışır.

Paleoantropoloji; fosil-insanbilim anlamına gelen bu dal, insanın geçmişte ve bugün canlılar dünyasındaki yerini, primat takımı üyelerinin benzer yapısal özellikleri açısından akrabalıklarını ve bunların tarih öncesinden ve tarih devirlerinden kalan fosil örnekleriyle yakınlık derecelerini ve çevreleri ile ilişkilerini uygulamalı bir şekilde inceler.

Sosyal Antropoloji; geçmişte yaşamış ve günümüzde yaşamakta olan çeşitli toplumların ve bir toplumdaki değişik alt kültürlerin yaşayışını inceler, kültür-kişilik ilişkisini, toplumsal değişmeyi belirleyen faktörleri ortaya çıkarmaya çalışır.

Etnoloji ırkların oluşumu, yeryüzüne yayılışı aralarındaki bağlantı ve etkileşimleri, geçmişte yaşamış ve halen yaşamakta olan değişik kültürleri karşılaştırmalı olarak inceler.

Çalışma Alanları:

Antropologlar, ilkel ya da uygar insan gruplarının başlangıcını, beden yapısını, özelliklerini, örf, adet ve geleneklerini, dilini ve eserlerini, kısaca yaşam biçimini incelerler. Çalıştıkları kurumlarda araştırma yapar ya da araştırma bulgularının uygulamada kullanılmasına yardımcı olurlar. Mezunlar, uzmanlaştıkları dallara göre, MTA, Tabiat Tarihi Müzesi ve diğer müzelerin doğa tarihi bölümlerinde; Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, DPT, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, TRT, Milli Folklor Enstitüsü gibi kuruluşların kültür ve eğitim birimlerinde sosyal araştırmacı olarak görev alabilirler. Ayrıca orduda giysi ve araçların, mimaride ev ve ev eşyalarının, endüstride araç ve gereçlerin, bunları kullanacak kişilerin beden yapısına uygun olarak hazırlanmasında ve sporcuların beden yapısına göre en başarılı olacakları dallara yöneltilmelerinde danışmanlık yapabilirler.

Bu bölüm mezunlarının iş bulma imkanları kısıtlıdır. Ancak son yıllarda antropologlar Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, giderek artan oranda görev almaktadırlar. Daha çok üniversitelerde akademisyen olarak görev yapmaktadırlar.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

İhtiyaç oranının günümüz şartlarından çok farklı olması beklenmemektedir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Tarih, Coğrafya, Sosyoloji, Psikoloji ve Biyolojiye ilgi duyması
Araştırmacı ve gözlemci bir kişilik yapısına sahip olması
İnsanı ve davranışlarını sabır ve dikkatle incelemeye meraklı olması
Ayrıntılara dikkat etme yeteneğinin olması
İnsanlarla iletişim kurmaktan hoşlanması
Sebep – sonuç ilişkilerini görebilmesi gerekir.
ANTROPOLOJİ (TM–3)

ÜNİVERSİTE ADI ADI TABAN PUAN BAŞARI SIRASI
YEDİTEPE Ü. (Tam Burslu 373,823 116.478
İSTANBUL Ü. 354,449 168.531
ANKARA Ü. 339,92 215.289
YENİ YÜZYIL Ü. (Tam Burslu) 321,543 281.583
CUMHURİYET Ü. 305,431 344.169
YÜZÜNCÜ YIL Ü. 297,205 376.583
MEHMET AKİF ERSOY Ü. 296,453 379.649
CUMHURİYET Ü. (İÖ) 294,689 386.900
AHİ EVRAN Ü. 293,885 390.068
YEDİTEPE Ü.  (%50 Burslu) 283,594 431,000
YENİ YÜZYIL Ü. 230.293 621.000
YENİ YÜZYIL Ü.  (%50 Burslu) 229.247 623.000
YENİ YÜZYIL Ü.(%25 Burslu)
YEDİTEPE Ü 213.518 639.000

Antropoloji Nedir, Antropoloji Ne İş Yapar, Antropoloji Maaşları, Antropoloji İş İmkanları, Antropoloji İş Çalışma Alanları, Antropoloji Mesleği Hakkında Bilgiler, Antropoloji Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Antropoloji Bölümünün Geleceği, Antropoloji Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Antropoloji Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Antropoloji Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Antropoloji İçin Kaç Puan Gerekir, Antropoloji Tanıtımı, Antropoloji Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Antropoloji Puanı 2016 2017

Tagged with:

17 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Antropoloji Nedir – Bölümü Hakkında Bilgi"

 1. omer dedi ki:

  Antropoloji iş imkanlar nasıl bilgi verir misiniz

 2. Evin dedi ki:

  Ben antropoloji bolumu secmeyi dusunuyorum.hem puani acisindan hemde guzel bir bolum oldugunu dusundugumden secmeyi dusunuyorum.bi fikri olan varmi bu konuda???

 3. Mervecvlk dedi ki:

  Ben Antropoloji Bölümü’nü tercih ettim beni bilgilendirirmisiniz

 4. zeynep kayalıdağ dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben yeni mezun oldum yüksek öğretim geçişte hangi bölüme gideceğime karar veremedim ve antropoloji bölümüne baktım yüksek öğretimdeki arkadaşlara seslenyorum lütfen biraz bilgi verebilir misiniz?

 5. hasan karadaş dedi ki:

  benim sizlerden bir ricam olacak ben antropoloji okumaktayım ama geleceğim hakında hiç bir fikrim yok boşta kalma ihtimalin den çok koryorum arkadaslar lütfen biraz yardımcı olabilrmisinz bana

 6. kübra dedi ki:

  arkadaşlar bende antropoloji bölümü okuorm iş olanagı yok deil bu zamanda hangi işin garantisi var herşey kendinizde biter bölüm güzel ve eğlenceli ben memnunum

  • elif dedi ki:

   meraba, ben antropoloji bölümünü seçtim ama halen hazırlıktayım. Bana bölümle ilgili bilgi verebilirmisin. facebook yada twitterin varsa ordanda ekleyebilirsn. twitter adresim @ell.gor18

   • Eyüp can çevik dedi ki:

    Elif abla beni facebooktan eklermisin İsmim Eyüp Can Çevik ben 10. Sınıfım seneye bölüm seçicez bende antropolog olmak istiyorum bana yardımcı olur musun Kemer Anadolu Lisesinde Okuyorum

  • mesut dedi ki:

   yane diyosunuz hiç durmadan tercih verin öylemi:D:D:D

 7. yağmur dedi ki:

  üniversitede alabileceğin en yüksek puan kaç ben daha yeni lise ye geçtim bu mesleğe ilgim var ama üniversite tavan puanını bilmediğim için tam yorum yapamıyorum

 8. elif dedi ki:

  ben bu bölümü tercih yaparken antropologlarla da görüştüm özel firmalarda halkla ilişkiler ve insan kaynakları gibi bölümlüerde de çalışabiliyosunuz yönetici vs de olabiliyosunuz iş imkanı yok diye bişey yok yani çalışırsan istersen her kapı açılır bence güzel bi bölüm derslere bakarsanız üniversiteden boş çıkmayacağınızı da anlarsınız.

 9. Lara dedi ki:

  Antropoloji hakkında yaptıgınız yorumların neredeyse hiçbirine katılmıyorum.Benim aldıgım puan hukuk fakültesine girebilmem için yeterli oldugu halde antropolojiyi ilk sıraya yazdım.Bence antropoloji sizin gibi bu bölüme değer vermeyen insanlar yüzünden bugün bu halde.Antropologluk benim severek yapabileceğim tek meslek.Ve bu bölüme benim gibi severek,isteyerek giren her insanın iş bulma konusunda bir sorunu olmayacaktır.

 10. gokhan dedi ki:

  Bence cok sacma sapan bi bolum sirf universite mezunu olayim yeter diyorsaniz okuyabilirsiniz

 11. zuhal gökçe şen dedi ki:

  ben antropoloji öğrencisiyim..eğer başarı sıralamanız düşük diye yazıcaksanız yazmayın zor bir bölüm özellikle ankara üniversitesinde…geçme notu 70.. ben iş bulumazsın yorumuna pek katılmıyorum şuan ülkemizde mezun olduğunda kesin iş garantisi olan kaç meslek var.bence kendinizi geliştirebiliceğiniz dersleri ilgiyle takip edebiliceğiniz bir bölüm.

 12. sibel dedi ki:

  bu bölümü okuduk snra nerede iş yaparız ne iş yaparız? ben bu bölüm hakkında hiç bir şey bilmiyorum yardımcı olyrmusunuz?

  • BaşkentLi dedi ki:

   Kardeş aklın varsa okuma bence :) çok boş bir bölü en ufak bir iş imkanı bile yok boşuna zaman kaybı çok mutsuz olursun sakın ha tercih ediyim falan deme.

   • tümer dedi ki:

    tm3 te başarı sıram 356 bin ve antropoloji okumak istyrum basarı sırama göre en ıyı hangi üniversiteye gidebilirim

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.