Ardahan Kısır Dağı

Salı, 2 Nisan 2013, 23:56 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Kısır Dağı Nerede, Kısır Dağı Hakkında Bilgi

Kısır Dağı, Doğu Anadolu Bölgesi’nde dağ. Ardahan ili sınırlan içinde, Çıldır Gölü ile batısındaki Hasköy çöküntü alanı arasında 3.197 m’ye ulaşır. Basık sırtlı büyük bir volkanik kütledir. Kısır Dağının geniş temeli, Neojen Bölü­me (y. 26-2,5 milyon yıl önce) ait volkanik kayaçlardan oluşur. Bu temelin üstüne, Kuvaterner (Dördüncü) Dönemde (y. 2,5 milyon yıl öncesinden günümüze) oluşan püskürmeler sonucunda bazalt lavları yığıl­mıştır. Dağın ana kütlesi üstünde ve etekle­rinde bazaltlı lavlardan oluşan parazit koni­ler vardır. Çıldır’ın batısındaki Kalaçatepe de (2.144 m) bu parazit konilerden biridir; krater çukurunda yağış sularının birikmesiy­le küçük bir göl oluşmuştur.

Kısır Dağından çıkan sular, dağdan çevre­ye doğru radyal bir biçimde açılarak farklı doğrultulara yönelir. Dağın kuzeydoğu ve doğu kesiminden inen Derindere gibi küçük akarsular, Çıldır Gölüne akar. Dağın gü­neydoğu kesiminin sulan da Arpaçay’a ulaşır. Batı ve kuzeybatı yamaçlarından doğan sular ise Kura Irmağına ulaşan Ölçek Suyunun kollarını oluşturur. Kısır Dağında geniş yer tutan çayırlar, hayvancılık bakımından önem taşır. Dağın çeşitli kesimlerinde yaylacılık yöntemiyle hayvancılık yapılan yaylalar vardır. Kars-Ardahan karayolu Kısır Dağının batı eteklerini, eski Arpaçay-Çıldır yolu ise doğu eteklerini izler.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.