Arişima Takeo Kimdir

Pazartesi, 1 Nisan 2013, 15:35 | Genel | 0 Yorum
by admin

Arişima Takeo Biyografi, Takeo Arişima Kimdir

Arişima Takeo (d. 4 Mart 1878, Tokyo – ö. 9 Haziran 1923, Karuizava, Japonya), hü­manist idealizminden dolayı, ülkesinde “sevgi adamı” olarak tanınan romancı.

Sanatçılar yetiştirmiş soylu bir ailenin en büyük oğluydu. Küçük kardeşlerinden Ari­şima Ikuma ressam, Satomi Ton ise roman­cıydı. Öğrenim gördüğü soylular okulunda veliahta arkadaş olarak seçildi. Daha sonra eğitimini, 19. yüzyıl sonlarında modern düşüncenin merkezi sayılan Sapporo Tarım Okulu’nda (bugün Hokkaido Üniversitesi) sürdürdü. Örada, halkın ne kadar kötü durumda olduğunu fark etti. 1896’da me­zun olunca ABD’ye gitti ve Harvard Üniversitesi’nde üç yıl öğrenim gördü. Japon­ya’ya döndükten sonra Sapporo ve Kyoto’ daki okullarda ders verdi.

1910’da kardeşleri ve onların arkadaşları Şiga Naoya ve Muşanokoci Saneatsu ile birlikte Şirakaba gazetesini çıkarmaya baş­ladı. Amaçları, paylaştıkları hümanist ideal­leri ve iyilikseverlik düşüncesini yaymaktı. Kiracı çiftçilerin içinde bulundukları sefalet koşullarını ele alan 1917 tarihli romanı Kain no matsuei fazla ilgi uyandırmadı. Ama çok geçmeden Aru onna (1919) adlı romanıyla ün kazandı.

Zengin soylu konumuyla evrensel sevgi ideali çatışan Arişima’nm en zorlu mücade­lesinin de bu çatışmadan kaynaklandığı anlaşılmaktadır. 1922’de yayımlanan Sen­gen hitotsu (Bir Bildirge) adlı kitabın­da, çalışan sınıfların ancak kendi kendine yardım edebileceği ve bir burjuva ideologu olarak kendisinin onlar için yapabileceği bir şey olmadığı yolundaki umutsuzluğunu dile getirdi. O yıl Hokkaido’daki topraklarıyla çiftliklerini kiracı çiftçilere dağıttı; ertesi yıl da metresiyle birlikte bir dağ evinde yaşamı­na son verdi.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.