Aristippos Kimdir Hayatı

Salı, 7 Şubat 2012, 21:02 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Aristippos M.Ö. 435 – 366 tarihleri arasında hayatını sürdürmüş Yunan filozofu. Kyrene okulunun veya Hazcılık adı ile tanınan öğretinin kurucusu. Sokrates’in derslerine devam etti. Bu derslerden, sadece, felsefeye pratik bir nitelik vermek gerektiği düşüncesine vardı. Hükümdarlara dalkavukluk etmek sanatının ustasıydı. Ömrünün bir kısmını Sicilya’da Dionysios’ların sarayında geçirdiği söylenir; ama hakkında söylenen her şeyin doğru olduğu şüphelidir.

Kendisine mal edilen bir öğretiye göre mutluluk, haz aramaktan başka şey değildir. Yaşamın amacının mümkün olduğunca çok haz almak olması gerektiğine inanıyordu. “en üstün iyilik hazdır” ve “en büyük kötülük acıdır” diyordu. Bununla birlikte, bu öğretiyi ilk olarak ortaya koyanın, torunu Genç Aristippos olması da mümkündür.

Aristippos Kimdir? Aristippos, Aristippos Kimdir, Aristippos Biyografi, Aristippos Hakkında Bilgi Aristippos Kimdir, Hayatı Aristippos M.Ö. 435 – 366 yaşamış Yunan filozofu. Kyrene aristippos, aristippos kimdir, aristippos kimdir?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.