Aristoteles Kimdir Hayatı

Salı, 7 Şubat 2012, 21:04 | Bilgi Paylaşımı | 2 Comments
by admin

Eski Yunanistan’ın büyük filozoflarından birisiydi. (Filozof bilgeliği seven, yaşamını, dünyayı anlamaya, araştırmaya ve açıklamaya adayan kimsedir.) Aristo Yunanistan’ın kuzeyindeki Stageiros’ta doğdu. Babası, Makedonya kralının sarayında doktordu. 17 yaşındayken ünlü filozof Platon’un öğrencisi olmak amacıyla Atina’ya gitti ve Platon ölene kadar 20 yıl orada kaldı. Bu süre içinde biyoloji, matematik ve felsefe alanlarında çalışmalar yaptı; dersler verdi ve yazılar yazdı.

Aristo, İÖ 343’te, Makedonya Kralı II. Philippos’un o zamanlar 14 yaşında olan oğlu İskender’e öğretmenlik yapmava başladı. İskender’e Yunanlılar’ın çok değer verdiği, bilgi edinme tutkusu ve düşünce özgürlüğü gibi nitelikleri sevmeyi ve bu nitelikleri olan insanlara saygı göstermeyi öğretti; İÖ 339’da Stageiros’a döndü.

İÖ 336’da Kral Philippos’un öldürülmesi üzerine daha sonra Büyük İskender olarak anılacak olan oğlu tahta çıkınca Atina’ya geri dönen Aristo orada kendi felsefe okulunu kurdu. Aristo ve öğrencileri pek çok konuyu ağaçlar altında gezinerek tartışırlardı. Bu yüzden Aristo’nun geliştirdiği düşünce sistemi Yunanca “peripatos” sözcüğünden kaynaklanan Gezimcilik olarak da anılır.

İÖ 323’te Atina’yı bırakıp, Euboia (Eğri-boz) Adası’nda, Khalkis’teki annesinin evine giden Aristo bir yıl sonra 62 yaşında öldü.

 Aristoteles Kimdir? Aristoteles Kimdir kısaca Aristoteles hayatı Aristoteles hakkında bilgi Aristoteles biyografisi ARİSTO ya da ARİSTOTELES (İÖ 384-322) Eski Yunanistan’ın büyük filozoflarından

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Aristoteles Kimdir Hayatı"

  1. AYŞE dedi ki:

    bu bilgi için çok teşekürler,,`.

  2. şerafettin dedi ki:

    çok güzel.işime yarıyor,agalar

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.