Aşık veyselin kısaca hayatı

Pazar, 29 Nisan 2018, 18:27 | Bilgi Paylaşımı | 13 Comments
by admin

Aşık Veysel ŞATIROĞLU

Kısaca Aşık Veysel:
Veysel Şatıroğlu 25 Ekim 1894 Sivas Şarkışla’da doğdu. 21 Mart 1973te vefat etti) Büyük bir Türk halk ozanıdır.
Sivas ili Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Âşık Veysel, 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucunda sol gözünü, bir talihsizlik sonucuyla da sağ gözünü kaybetti. Babasının, Âşık Veysel’e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı, 1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer’in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.
Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı. 1970’li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla’da her yıl adına şenlikler yapılır.
Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yöntemi gösterişsiz ve nerdeyse kusursuzdur. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de var. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Aşık veyselin kısaca hayatı aşık veysel’in hayatı aşık veysel’in kısaca hayatı aşık veysel’in resmi Aşık Veysel ŞATIROĞLU Kısaca Aşık Veysel: Veysel Şatıroğlu 25 Ekim

13 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Aşık veyselin kısaca hayatı"

 1. elmas dedi ki:

  esra heralde coook zeki aq kasarı

 2. Mustafa dedi ki:

  Kimse yok mu yaaaa

 3. Esin dedi ki:

  bence güzel olmuş yani yazan kimse ellerine sağlık cok işime yaradı ❤❤??

 4. esra dedi ki:

  bugün öğretmenimiz aşkı veyselin hayatını araştırın deedi ikide araştırın demiş

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.