Askeri Liselerde Hazırlık Sınıfı Eğitimi

Cuma, 1 Mart 2013, 6:12 | Genel | 2 Comments
by admin

Askeri Lisede Hazırlık Sınıfı Eğitimi Nasıl Yapılır

Askeri liselere gitmek isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği kısımlardan bir tanesi olan hazırlık sınıfındaki eğitimi ve yapılan aktiviteleri sizler için inceledik. Askeri lise hazırlık sınıfına giden öğrenciler haftada toplam 24 ders saati kadar İngilizce dersi görmektedir. İngilizce dersine ek olarak haftada 4 saat beden eğitimi, Türkçe ve Matematik dersi de görmektedirler. Askeri lisede İngilizce eğitimi 0’dan başlanarak anlatılır. Çünkü tüm askerlerin İngilizceyi iyi bir seviyede bilmesi şarttır. İngilizce derslerinde Oxford kitapları öğrenciler için temin edilir ve bu kitaplar üzerinden ders işlenir. Askeri lise öğrencilerine haftada bir İngilizce kitap okutulur.

dersi

 

Öğrenciler diğer haftanın ilk günü ise okudukları kitapla ilgili sınav olurlar. Bu okuma etkinliği hazırlık sınıfı bitene kadar sürekli tekrarlanır. Askeri liselerde gramer, dil gelişimi ve İngilizce videoları üzerinden dersler verilmektedir. Hazırlık sınıfında İngilizce önemli olduğu gibi beden eğitimi gibi derslerde önemlidir. Beden Eğitiminde fiziki gücü zorlayan hareketler ve sınavlar yapılır. Hazırlık sınavında ilk beden eğitimi sınavı jimnastik hareketlerden yapılır. Bu sınavlarda öne takla, geriye takla ve amuda kalkma gibi zor ve yetenek gösteren hareketler yapılır. Yani beden eğitiminde öğrenciler bir nevi geleceğe yönelik geliştirilmek için temel hareketleri öğrenir. Bunların dışında öğrenciler 1200 metre koşu parkurlarında sınavlara tabi tutulur. Yıl sonunda Beden eğitimi ve İngilizceden başarısız olan öğrenciler bütünlemeye kalırlar. İngilizce dersinden geçemeyen öğrencilerin askeri liseye devam etmesi mümkün değildir. Bu yüzdende üst sınıfa direk geçebilmek için İngilizcenizin en az üç olması gerekir. Aksi takdirde öğrenci askeri liseden atılır.

Askeri Liselerde Verilen Hazırlık Sınıfı Eğitimi Konusunda Sorularınızı Bizlere Yazdığınızda Cevaplamaya Çalışacağız…

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Askeri Liselerde Hazırlık Sınıfı Eğitimi"

 1. salih yaman dedi ki:

  ben 9. sınıfa gidiyorum teog puanım 365 ortalamam 80 felan 9. sınıf ortalamam 69.21 sizce askeri liseye geçiş yapabilirmiyim? loütfen cecap verin.

 2. irfan dedi ki:

  1. sorum –
  ingilizcede 2 veya 1 aldık mesala büytünlemeye kalnca onu geçemessekmi atılıyoruz yoksa direkmi
  2. sorum –
  atılınca tazminatı odemek gerekiyormu

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.