5:24 pm - Perşembe Aralık 18, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Astronomi ve Uzay Bilimleri Mesleği Hakkında Bilgiler

Pazartesi, 1 Kasım 2010, 16:52 | Bilgi Paylaşımı | 19 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Üniversiteye hazırlanan adaylar için, Astronomi ve Uzay Bilimleri hakkında çeşitli kaynaklardan en yeni bilgileri derledik. Astronomi ve Uzay Bilimleri mesleğine karar vermeden önce bu bilgileri göz önünde bulundurmanın yararlı olacağını düşünüyoruz(e-okul)

Astronomi ve Uzay Bilimleri

Genel Tanım:

Uzaydaki gökcisimlerinin nitelik ve nicelik bakımından özelliklerini, konumlarını, hareketlerini araştırıp incelemeler yapabilecek ve ileri teknolojinin bu çalışmalarda kullanımını gerçekleştirebilecek nitelikteki teknik insan gücünü yetiştirmeyi amaçlayan bir programdır. Astronomi, astronometri ve astrofizik olmak üzere iki anabilim dalına ayrılır. Astronometri, evrendeki gök cisimlerinin hareketlerini, genel özelliklerini ve konumlarını incelerken, astrofizik ise gökcisimlerini fiziksel özellikleri bakımından inceler.

Faaliyet Alanları:

Astronomlar kısıtlı sayıdaki rasathanelerde çalışabilecekleri gibi çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak, bilgisayar programlarının yazılımı ile ilgili görevleri yürütebilmekte, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlemevlerinde çalışabilmektedirler.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Ülkemizde uzay teknolojisi henüz gelişmemiş olduğundan bu bölüm mezunlarının çok cazip iş bulma

olanakları yoktur.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Bu mesleğin iş olanakları ülkemizde uzay teknolojisinin gelişmesi ile birlikte paralellik gösterecektir.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

Fen bilimleri özellikle astronomiyle ilgili ve bu alanda başarılı olması

Dikkatli, sabırlı olması

Araştırma, planlama ve  uygulama yeteneğine sahip olması

Teknolojiye karşı ilgili olması

Hızlı sayısal düşünme gücü ve zihinsel yetenek sahibi olması gerekir.

ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ (MF–1)

ÜNİVERSİTE ADI Öğretim Şekli 2009 TABAN PUAN 2009 0,8 BAŞ SIRA 2010 TAHMİNİ P.
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 263,451 192,000 398,642
ANKARA ÜNİVERSİTESİ 260,833 204,000 394,681
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) 255,255 230,000 386,241
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ) 242,946 292,000 367,615
ANKARA ÜNİVERSİTESİ (İÖ) 247,483 269,000 374,480

Eokulegitim.com
Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Hakkında Bilgi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Mesleği İş İmkanları, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Taban Puanları 2010 – 2011, Astronomi ve Uzay Bilimleri Çalışma Alanları ve Koşulları Şartları, Astronomi ve Uzay Bilimleri Kazanç Durumu, Astronomi ve Uzay Bilimleri Mesleği Çalışma Koşulları – Şartları, Astronomi ve Uzay Bilimleri Mesleği İş Alanları, Astronomi ve Uzay Bilimleri Mesleği Maaşları, Astronomi ve Uzay Bilimleri Mesleği Özellikleri ve Zorlukları, Astronomi ve Uzay Bilimleri Mesleğinin Geleceği, Astronomi ve Uzay Bilimleri Meslek Rehberi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Mezunları Ne İş Yapar, Astronomi ve Uzay Bilimleri Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

19 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Astronomi ve Uzay Bilimleri Mesleği Hakkında Bilgiler"

 1. batuhan diyor ki:

  Uzaya kendi uydumuzu firlattik bu da bir gelismedir. Ben inaniyorum 2023 te nasa gibi bi yer türkiyede olucak

 2. lütfen diyor ki:

  Ya ben de meraklıyım bu bölüme ama iş olanaklar kısıtlı diyolar. Boşuna da okumak istemiyorum. Geleceğimi düşünüyorum da bu bölüm başarıyla tamamlarsam çok iyi amenna ama ya kazanamazsam? Bana bi meslek önerinlütfen sayısalcıyım ama karar veremedim bi türlü. Eğer bildiğiniz iş imkanı olan bi meslek varsa lütfen söyleyin. Sözelci de olur sadece iş imkanı olsun yeter.

 3. gokan diyor ki:

  Ogretmenim. uzay bilimlerini hep sevmisimdir, Sinava tekrar girdim, bu bolumu yazacagim Allahin izniyle.

 4. emrah diyor ki:

  uzay blimleri bölümü amerikadaki gibi olsa harika olurdu.türkiyenin ne eksiği var.zaten bu bölümü bitiren insanlar süper insanlardır.inş.gelişirde hiç bir ülkeye muhtaç kalmayız.

 5. uzaycı diyor ki:

  her girdigim sitede veya her sordugum kişi muhakkak olumsuz yanıt veriyor. Neden Türkiye de bu bölm pek önemsenmiyor. Küçüklükten beri hayalim ve hep öyle kaldı .Aama herkes iş imkanı yok dior okuma okuyup napıcaksız işsiz kalırsın dior. Ne yani evime bi teleskop alim anca onunla gökyüzünü uzayı izlemeylemi yetinim.

 6. zeynep diyor ki:

  ben bu mesleği okuyorum ve çok mutluyum ameri kada yaşıyorum beni yetenekli olduğum için amerika ya çağırdılar çok mutluyum uzaya a da çıktım süper di günler sürüyor ama sonu çok guzel

  • g diyor ki:

   zeynepcim snn o dedigin hikaye o kadar kolay olmaz cnm bnm hele uzaya çkmak bir türk için epey bi hayli imkansız

 7. hale diyor ki:

  ben bu bilim dalına çok meraklıyım daha 19 yaşındayım ama olsun hayallerinizin peşinden gidin ……. :D

 8. zeus diyor ki:

  bende bu bölüm mezunuyum bilimsel tatmin vb seyler mezun olduktan sonra tatmin etmiyor. senden daha basit bölüm mezunları çok rahatlıkla işe girerken sana layk görüleni söyleyim en basit yerde bir iş. bu bölüm okunmaz ben hep şimdi birşey olur vb umitleri ile bitirdim.boş güzel bölüm ama türiye için boş bölüm.

 9. ayşe diyor ki:

  zor bir dersmi??

 10. laraa diyor ki:

  ya pınar ben bu bölümde okuyorum. kusura bakma ama herşey iş mi. koskoca astronomi bölümü ile açıköğretim işletmeyi kıyaslıyorsun ya bravo sana. sen bu bölümü haketmiyorsun. bi kere iş bulamasan bile bilimsel tatmini yeter. büyüsü yeter . bu tatmin duygusuyla da zaten her şekilde iş bulursun. konuşmalarn ve gençlere örnek olma biçimin hiç hoş değil. senin gibi yüzeysel düşünenler yüzünden ortalık işletmeci kaynıyor.

 11. defne diyor ki:

  uzaya çok meraklıyım teleskopla ncelemeyi de

 12. BÜŞRA diyor ki:

  ya bende cok istiyom bunu ama bu bölmu bıtıren astronot olması lazım iş alanları cok sacma bnce aldıgın eğıtımı kapsamıyorki ben cok sevdgim bi meslegi yapmak istıyorum türkıyede bu konu cıddıye alınmadgı için hep geri planda kalıyo

 13. hıxgva diyor ki:

  evet bende meraklıyım böyle mesleklere

 14. baran diyor ki:

  arkadaşlar ben daha 13 yasındayım ve bu bölüme çok hevesliyim ama ben daha çok uzay teleskoplarıyla ilgi bir bölüm seçip yaşanıla bilir gezegen arayışarı yapmak istiyorum :D

 15. neslihan diyor ki:

  gelişmekte olan bir ülke ve teknoloji çağındayız süreklii yeni teknoloji aletleriylee tanışıyoruz ve bu aletler uydu sayesinde kullanlabilior yani ilkokuldan başlyarak öğrencilere bu dersin verilmesi gerekioo aslında pasif bi bölüm değil çok aktiff ama ülkemizde öğretmendir doktordur mühendistir vs… meslekler ön planda olduğu içinn bu pasif dediğimiz mesleklerr açıkta kalıo oysaki hepsinin uzaya bağlı olduklarını unutuyorlarr bu duruma bi el atılması lazım…!!!

 16. ferdi gül diyor ki:

  Ya neden hep bu bölüm çok kötüleniyor? Bu bölüme çok ama çok gitmek istiyorum ama hep olumsuz yorumlar kafamı kemiriyor. Bu bölümü gerçekten seven birisi gidip çalışsa yinemi hiç imkanı yok ki? istanbul üniversitesi astronomi blümünü bitirsem sadece öğretmenmi oluyorum ya ben tubitak, yada ne bileyim uzay la ilgili araştırmalarda bulunmak istiyorum çok seviyorum uzayı ama hep engel hep engel ne yaapmamı önerirsiniz abiler ablalar lütfen yardımcı olunuz…

 17. pınar diyor ki:

  arkadaşlar ben bu bölüm mezunu olarak kesinlikle tavsiye etmiyorum . İş imkanları çok kısıtlı . Açıköğretimden işletme bitirin hem diplomanız daha değerli olur hemde iş bulma olasılığınız daha kolay olur .Şu an okuyan arkadaşlarada tavsiyem ya bu bölümü bırakın ya da yapabiliyorsanız açıköğretimden bir bölüm daha bitirin üşenmeyin:) ilerde çok işinize yarayacak…

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.