Aynanın İcadı kim icat etti

Perşembe, 19 Ocak 2012, 10:30 | Bilgi Paylaşımı | 2 Comments
by admin

Aynanın icadı,aynanın tarihçesi,aynayı kim buldu

AYNANIN İCADI AYNAYI KİM İCAT ETTİ 

Günümüzden 4 bin yıl önce, Ortadoğu ve İtalya’nın kuzey kesimlerinde, yanardağ lavlarının parlak artıklarının cilalanmasıyla, görüntüyü aksettiren ilk aynalar yapıldı.

Gümüşleme yöntemiyle ayna elde etme tekniği ise, 14. yüzyılda Venedik’te geliştirildi. Venedikliler,bir cam tabakasının arka yüzeyine cıva sürerek, ayna yapmayı başardılar ve o tarihten sonra bu cam parçası, özellikle kadınların ellerinden düşmez oldu. .
Asıldıkları odanın içinde bulunan her şeyi yansıtan dışbükey aynalar, ilk kez 14. yüzyılda Almanya’nın Nürnberg kentinde yapıldı.

Cam ustaları, üfleme yöntemiyle cam küreler oluşturduktan sonra, bunları ortadan ikiye bölüyorlar, sonra da iç kısımlarını ince bir cıva tabakasıyla kaplayarak dışbükey aynayı elde ediyorlardı.Günümüzde ayna yapmak için kullanılan yöntemin temelleri ise, 1835 yılında, Alman
kimyageri Justus von Liebig tarafından atıldı.Gümüşnitrat, özel bir yöntemle cama tatbikedildiğinde, içindeki gümüş cama yapışıyor ve böylece son derece net görüntü veren bir ayna elde ediliyordu.

Gümüşnitratı cama sıvanırken ayrıştırmak için, genellikle şeker yada Rochelle tuzu kullanılıyordu.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Aynanın İcadı kim icat etti Aynanın icadı,aynanın tarihçesi,aynayı kim buldu AYNANIN İCADI AYNAYI KİM İCAT ETTİ Günümüzden 4 bin yıl önce, Ortadoğu ve İtalya’nın kuzey Aynanın icadı, aynanın tarihçesi, aynayı kim buldu

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Aynanın İcadı kim icat etti"

  1. burak dedi ki:

    ibni sinanın hayatını koydunuz için teşekürler

  2. göksel dedi ki:

    test

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.