Betimleyici Anlatım ve Örnekleri

Pazartesi, 8 Ekim 2018, 20:40 | Bilgi Paylaşımı | 34 Comments
by admin

Betimleyici Anlatım Nedir, Betimleyici Anlatım Örnekleri

BETİMLEYİCİ ANLATIM (TASVİR ETME)

♦    Betimleyici anlatım, bir şeyi göz önünde canlandıracak biçimde anlatmadır. Yani okuduğumuz parça zihnimizde bir resim çiziyorsa betimleme yapılmıştır diyebiliriz. Betimleyici anlatım bir tablonun anlatılması (tasviri) gibidir.

♦    Daha çok sanatsal metinlerde kullanılır.

♦    Öyküleyici anlatım tekniğinde bir değişkenlik, olaya bağlı hareketlilik vardır. Betimlemede ise olaya bağlı bir hareketlilik yoktur, genellikle de durağanlık vardır, betimlemede adeta bir resim çizilir. Tasvirlerde varlıklar donmuş gibidir.

♦    Roman, hikâye, tiyatro (oyun), gezi yazısı, röportaj, şiir gibi türlerde betimlemeden yararlanılabilir.

ÖRNEK

Kış gelmişti, her tarafı kaplayan gıcırtılı karları, kırağısıyla, soluk gökyüzüyle beyaz bir kış bastırmıştı. Bacaların üstünde duman halkaları koyulaşıyor, hemen açılıp kapanan kapılardan buğular yayılıyordu. Ocak ayının günlerinden biri akşama yak­laşıyordu. Akşam ayazı durgun havayı daha da sıkıştırıyor, ak­şamın kızıl renkli son ışıkları hızla siliniyordu.

Sanatsal (İzlenimsel) Betimleme: Betimlenecek varlıklara kişisel duygu ve düşünceler katılır. Ayrıntılar değişik duyulardan yararlanılarak aktarılır. Okuyucuya izlenim kazandırma amacı vardır. Öznelliğin (kişisel duygu ve düşüncelerin) ağır bastığı betimlemelerdir. Sözcükler genellikle yan veya mecaz anlamlarında kullanılır.

ÖRNEK

Güz yaprakları sararmıştı, uçsuz bucaksız güzelim ormanın üstünden turuncu, sarı, altın ışıltısında ışıklar geçiyor, ormana ılık güz güneşi düşüyordu. Pembe, mor orman laleleri, otları kurumuş, çatlamış toprağı yarmışlar, bir kayayı çatlatırcasına dışarıya çıkmışlardı.

Açıklayıcı (Yansıtmacı, Bilgilendirici) Betimleme:

Varlıkları tanıtmaya yönelik betimlemedir; amaç bilgi vermektir. Betimlenecek varlıklara kişisel duygu ve düşünceler katılmaz; yani ayrıntılar nesnel olarak verilir. Sözcükler genellikle gerçek anlamlarında kullanılır. Ayrıntılar aktarılırken değişik duyulardan çok yararlanılmaz. ÖRNEK

Manolya, kayısı ve söğüt ağaçlı büyük bir bahçe içinde bulunan geniş salonlu, beş yatak odalı, parke döşemeli, kaloriferli, gömme banyolu, hazır dolaplı, açık mutfaklı müstakil ev, satılıktır.

Çoğu zaman fiziksel ve ruhsal betimleme iç içe olur. Kafka’nın kara gür kaşları altında, kül rengi iri gözleri vardır. Esmer yüzü çok canlıdır. Kafka, yüzüyle konuşur. Söz yerine yüz kaslarım oynatabilecekse, oynatır. Gülümseme, kaşların çatılması, dar alnın kırışması, dudakların öne çıkması ya da bükülmesi… Bu tür eylemler, söylenmemiş cümleler yerine geçer. Kafka jestlere bayılır, bu yüzden onları ölçülü kullanır. Onun jesti, konuşmaya eşlik etmez, sözlerin kopyası değildir; bağımsız bir eylem dilinden bir sözdür, sanki bu bildirişme aracı; hiçbir bakımdan edilgin bir yansıma değil, istemin bilinçli bir anlatımıdır.

Bu parçada Kafka’nın fiziki özelliklerinin yanında onun ayırıcı bir kişilik özelliğinden (jest ve mimiklerinden) söz edilmiştir.

Betimleyici Anlatım Konu Anlatımı ve Betimleyici Anlatım Örnekler İle İlgili Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

34 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Betimleyici Anlatım ve Örnekleri"

 1. Sanane lan it dedi ki:

  Kardeş kısa diyom bunlar uzun veriyi babba çok saçma

 2. bülent dedi ki:

  bence güzel hem bundan iyi mi yapacaksınız sanki

 3. Damla dedi ki:

  Bunlardan yazsam olurmu

 4. arzu dedi ki:

  Gokyuzu hakkinda yapan var mı ???

 5. hebele hübele dedi ki:

  hdshadhdhkhdfjdöhhhhhhjfffffffffffffffffffvhfjhvdfjkhvdkfvhdfkvhdfkdfdjofvlervjvreşjeşefjşovjeroşvjrveşrgkşverfşervpj şwoouewfwehfleıwehflıhqlıhfewhlurlrhfkwjrvreoguebkşmrtlşbbejşojrgehrelıvhywefouwşewşfojewfojwefşoehwlfhkvhgkdfvhfekvhgfkughbbkhfdlkvbhfdkhvkfdhkghfkdhvfkvhgfkvhfdkvgfkvgdfkbgfskvfgdkvgfdvkgdvkfgvkdgvkdfgvdfkgvdkgkgvfdjvgfdjvkfdgvkjdgvdkjfvgdfkvgfkjvdfgkvfgvfdgjvfdgvdfkjvgfjkvgfdjvgfjvkgfdjvkgfdvjkfdgvkjfdgvfkjvgfkjvgfdkjvgfjkdgvfdkvjfgdkvjgvkjfdvgfkjvgfdjgvfdkjgvfvdkvgfdjvfdgvkjfdgvjfdgvfjdvgdfgjvfdkjgvfdkvgjfdkjvgdfkjvgfdvgkhvşweoujfelhfwelıvhovş

 6. napacan dedi ki:

  çok kötü

 7. hediye nur dedi ki:

  saçma

 8. yhyb dedi ki:

  bence güzel

 9. EFE dedi ki:

  hiç beğenmedim. ödevime hiç yardımcı olmadı….

 10. tdkbdhnbc dedi ki:

  İğrenç başka diyecek bir şey yok tek kale iğrenç

 11. Sıla dedi ki:

  ben fiziksel ve ruhsal betimleme istiyordum. offfffff

 12. at kafasısınız dedi ki:

  amamamamamamamamamamamamamamamamamammamamamamamamamammamamamamamamamammamamamamamamammamamamamamamamammammamamamamamamamamamammamamamnmamamammamamamamamammamamamamamamammamamamammamammamamammamamammamamammamamamammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmamamamamamamammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 13. akıllı dedi ki:

  o kötü igrenc

 14. iiş,iç dedi ki:

  harika süper

 15. .i,iç,iiiş dedi ki:

  çok iy bir site.

 16. gözde dedi ki:

  hiç beğenmedim. ödevime hiç yardımcı olmadı….

 17. fatma dedi ki:

  hiç beğenmedim kısa diyorum uzun veriyorlar arkadaşlar betimleme örneği verir misiniz

 18. kayacan dedi ki:

  Çok sıkıcı bir konu

 19. eszth dedi ki:

  çok beğendim projeme çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk yardımcı oldu

 20. kerim dedi ki:

  ben pek anlamadım

 21. efe dedi ki:

  çok iyi ödevime çok yardımcı oldu sağol admin abi

 22. dfjgmh dedi ki:

  _███████░░░░░██████ seni çok seviyorum kanka
  _▌▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▌
  _____▌▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▌
  __▓▓▀▄▄▄▄▄▄▄▄✿✿✿▀▓▓
  ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
  _████████████░░████▌
  ███████████░░░░░████
  ██████████░░░░░░░███▌
  █████████░░░▀▀▀▀░░███
  ████████░░░░(██)░░░███
  ███████░░░░░░░░░░░███
  █████░░░░░▄░░░░░░░███
  █O█░░░░░░░░░░░░░░░█O█
  █●██░░░░░▄▄▄▄░░░░██●█
  █●███░░░░░▀▀░░░░░██●█
  _██████░░░░░░░░░█████
  __███████░░░░░██████▌
  __███████░░░░░██████ seni çok seviyorum kanka

  _▌▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▌

 23. FERDİ dedi ki:

  hiç birşey anlamadım kafamda halen ?*?*?*? bunlar var

 24. umut dedi ki:

  çok süper bir site

 25. neşra dedi ki:

  çok iyi ve güzeldi ödevime çok iyi yardımcı oldu

 26. selahattin dedi ki:

  ÇOK İYİ SÜPER

Yorum Yazın