Bir öğrenciye tasdikname verilmesinin sebebi sigara içmesi olabilirmi?

Cumartesi, 7 Ocak 2017, 21:00 | Bilgi Paylaşımı | 18 Comments
by admin

Oğlum 11. sınıfta okuyor.Sınıfta sigara içtikleri anlaşılmış.Ve de okul yönetimi , sigara içilen yerin sınıf olması sebebiyle oğlumu okuldan atacaklarını söylüyorlar.Bu olay Milli Eğitim Disiplin Yönetmeliğine uygun mudur?

Herkese iyi çalışmalar. ( Ayhan Bey Sordu )

Cevap:

19.1.2007/26408 tarih ve sayılı Milli Eğitim Bakanlığı ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ÖDÜL VE DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ  “Öğrencilerin uyacakları kurallar ve beklenen davranışlar” İkinci bölüm 5. Maddesi 2. fırkanın “f ” bendinde düzenlenen maddelere göre öğrencilerden “Sağlığa zararlı ve bağımlılık yapan maddeleri kullanmamaları, bu tür maddelerin kullanıldığı yerlerde bulunmamaları,”  istenmektedir. Aksi durum kınama cezası olarak nitelendirilebilir. Ancak söz konusu davranışın ilk kez olması münasebetiyle ilgili okul müdürünün buna müsammaha göstermesi beklenebilir. Okul müdürü ile yapacağınız olumlu bir konuşma, ve bu durumun bir daha tekrarlanmayacağını belirten bir söz ile bu durumdan caydırabilirsiniz.

Benzer durumlar birçok okulda yaşanmaktadır. Ancak bu durum çok sık tekrar eden bir durum değil ise öğrenciyi okuldan attırmayı gerektirmez. Diyalog yolunu seçiniz.

eokulegitim.com – Soru Cevap

18 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Bir öğrenciye tasdikname verilmesinin sebebi sigara içmesi olabilirmi?"

 1. Ali dedi ki:

  Ben okula arkadasimin e sigarasini goturdum hoca yakaladi 2 aydir vermiyor disiplin yermiyim ve vermek zorunlulugu varmi

 2. melisa dedi ki:

  12 sınıftayım hafta içi ikin gun okula 3 gun staja gidiyorum staja gittigim gun okulun arkasında park var arkadasımın sozuyle orda içtim okulun camından goren ogrencıler bizi müdüreye şikayet etmis bi tane hoca geldı yanımıaza müdürenin cagırdını bızı şikayet ettiklerini söyledi paketi istersen bana ver arama yaparsa bulmasınlar diyince o sıra paketi cantaya attım müdüre ellerini arkaya atıp acıklamanız ne dedi yanımdakı arkadas sigara içmiyodu yani ben göt altına gitmiş oldum napalım deyip disipline yolluycanı soyledi ismimizi alı benimkini biliyodu zaten okul zamanında degiliz ama dedim oda okul içi disi bizden sorumlusunuz dedi babama haber verecekler diye korkuyorum. sinirv oldugum sey o kadaar kişi okul zamanı tuvalette dahi sigara içerken hiçbisey olmuyo sonuçta okul içinde veya okul zamanında degildim ustumde okula ait bi formada yoktu ayriyetten ilk kez böylle bişey oldu disiplin cezası alırmıyım yada babmı ararlarmı disipline yolladıkları zaman ne sekilde bi savunma yaapmalıyım.

 3. Ahmet dedi ki:

  Bugün beni okul bittikten sonra müdür sigara içerken gördü okulun dışında otururken. Arabayla yanımdan geçerken şerefsiz diyip gitti. Akşam babamı aramış okulda sigara içiyor cezası 90 lira yarın gelin makbuz keselim diyor. Bu müdür okul saati dışında okul dışında sırf arabasıyla ordan geçiyor diye bana durduk yere ceza kesebilir mi?

  • Ayça dedi ki:

   Okulda içiyor demiş, okulda değildin. Diyememeli

  • bosver dedi ki:

   Asla kesemez kardeşim okulda dahi kesemez kapalı alanda icmedigin muddetce babana durumu anlat ve asla odeme ben bugün 75 odedim sonradan öğrendim bunu ve gidip parami istedim vermedi kivirdi yatirmadim mecbur yatiricam dedi bana ne bi kağıt ne bir belge verildi anlayacağın param pic oldu. Sakın sakın sakın odeme

 4. ecenaz dedi ki:

  Sinifta sigarayla foto cekilip faceye attik atilirmiyim ??

 5. Erdal dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben 18 yaşından küçüğüm sigara içerken yakalandım tuvalette bana ceza kesti müdür yardımcısı bu cezayı malmüdürlüğüne ödemen gerekiyor dedi fakat ailem şehir dışında benn bu cezayı kendim ödeyebilir miyim ?

 6. Arda dedi ki:

  Bugün okulda arka bahçede oturuyorduk hocanın bi tanesi yaklaşık 100 metre ilerimizde idi ve bizim görmedi çok zordu Son saatti okuldan tam çıkıyoduk ve okuldan çıkarken geldi isimlerimizi aldı sigara iciyodunuz dedi benim bildiğim böyle bi durumda suç üstü yapıp elimizde veya üstümüzde yakalaması gerekiyor ama şöyle bi durum var bugün aynı hoca içimizden bir arkadaşı sabah içerken görmüş o arkadasta Son saat yanimizdaydi sanırım o yüzden öyle bişey yaptı ama yinede suç üstü yakalaması gerekmiyo mu uzaktan herkes görür ama bi kanıt olmadığı sürece ne yapabilir lütfen birisi cevap versin

 7. Onur dedi ki:

  18 yaşında reşit bir kişi okulda sigara içmeyip sadece üzerinde bulundurması suç mu ?

 8. Emrehan dedi ki:

  Ben bugün okulda tuvalette sigara icmezken yakalandim.Ben icen arkadsimin yanindaydim (ayni kabinde değildim ) ama banada para cezsi kestiler.baska bir yerde okumustum oğrenci sigara içmezken yakalandığı zaman ceza kesilmiyormus ama bana kesildi bu okuduğum doğrumudur bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi lütfen

 9. Erhan dedi ki:

  Ben sigara pakati ile yakalandim ne cezası alirim

 10. Kadir dedi ki:

  Samsun/Bafra Galip öztürk anadolu lisesinde 11.sınıfta okuyan bir öğrenciyim ve okul tualetimizde 2 adet kamera var her tenefüs öğrenciler sigara içiyor ben sigara kullanmadıgım halde tualette ihtiyacımı gidermeye girdim aynı tenefüste öğrenciler sigara içmiş onlarla beraber benide idareye çağırdılar yapmadıgımı söylediğim halde banada disiplin cezası verdiler kemara kayıtlarını izledim hiç bir şey yok tualet kabinine girdiğim ve çıktığım görünüyor kimseyi ayırt etmeden disiplin cezası uygulanıyor itiraz ettiğimizde cezamız iki katına çıkıyor itiraz edemiyoruz hiç bir şey diyemıyoruz velinizi çağırırsanız ne yapar ne eder bu okuldan atarız diyerek tehtidlerde bulunuyorlar sizden yardım talep ediyorum okul idaresinin bu tutumları yüzünden 2 öğretmenimiz münakaşa edip okuldan tayinlerini aldılar artık okula gitmek istemiyoruz keyiflerine göre disiplin cezası alıyoruz sicilimiz kirleniyor lütfen bir yetkili bu işe bir el atsın.

 11. Aras Doğukan YILDIZ dedi ki:

  Devamsızlık Okuldan Atılmak İçin Bir Sebep Midir?

 12. muhammed dedi ki:

  Okulun kaç metre uzağında sigara içilir

 13. İnci Gevşek dedi ki:

  Hayır, çocuğunuza sadece KINAMA cezası verilebilir. Okuldan atılamaz. Veli ve öğrenci olarak tüzük ve yönetmelikleri iyi okuyup anlamamız gerekir.

  19.1.2007/26408 tarih ve sayılı Milli Eğitim Bakanlığı ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ÖDÜL VE DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ gereği:

  Dördüncü Kısım, Cezalar ve Davranışlar Birinci Bölüm / Madde 12 / a bendinin 4. fıkrası gereği sadece kınama cezası alabilir.

  Cezalar ve Davranışlar

  BİRİNCİ BÖLÜM

  Disiplin Cezaları

  Disiplin cezaları

  MADDE 11 – (1) Öğrencilere davranışlarının niteliklerine göre;

  a) Kınama,

  b) Okuldan kısa süreli uzaklaştırma,

  c) Okuldan tasdikname ile uzaklaştırma,

  ç) Örgün eğitim dışına çıkarma

  cezalarından biri verilir.

  Disiplin cezasını gerektiren davranışlar

  MADDE 12 – (1) Cezayı gerektiren davranışlar şunlardır:

  a) Kınama cezasını gerektiren davranışlar;

  1) Okulu, okulun eşyasını ve çevresini kirletmek,

  2) Yönetici, öğretmen veya eğitici personel tarafından verilen görevleri yapmamak,

  3) Kılık-kıyafete ilişkin mevzuat hükümlerine uymamak,

  4) Tütün ve tütün mamullerini bulundurmak veya içmek,

  5) Başkasına ait eşyayı izinsiz almak veya kullanmak,

Yorum Yazın