Bulut Tohumlama Nedir Nasıl Yapılır

Cuma, 25 Temmuz 2014, 13:52 | Genel | 0 Yorum
by ozden

Bulut Tohumlama Hakkında Bilgi, Bulut Tohumlama Nedir Nasıl Yapılır

Bulut tohumlama yapay yağış sağlamak amacıyla uygulanan bir sulama yöntemidir. Bu uygulamada yapay yağış sağlamak amacıyla bulutlara yoğunlaşma sağlayan birtakım maddeler gönderilir ve bu yöntem dünyada ilk olarak 1946 senesinde denenmiştir. Bu uygulama roketler, uçaklar, toplar ya da yeryüzünde çalışan üreteçlerden faydalanılarak gerçekleştirilir. Bulut tohumlama yapılırken kullanılan maddelerden en etkili olanları ise katı karbondioksit ve gümüş iyodürdür.

Donma noktasının altındaki sıcaklıklarda bulunan su damlacıklarından meydana gelen aşırı soğumuş bulutlara uygulandığında bunların etrafında yağmur damlalarını meydana getiren çekirdekler ortaya çıkmaktadır. Bu maddeler kullanılarak dolu şeklinde gerçekleşen yağışların önlenmesi için de çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan bu uygulamanın doğanın dengesini bozup bozmadığı ise çok tartışılan konulardan bir tanesidir.

Bulut Tohumlama Nasıl Yapılır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.