Çengelli İğnenin icadı, çengelli iğneyi kim buldu

Salı, 17 Ocak 2012, 22:42 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Çengelli iğneyi ilk kim buldu,
Çengelli iğne ne zaman bulundu
Çengelli iğne nasıl icat edildi

Patent kayıtlarında Çengelli iğne 1849 yılında Walter Hunt adınadır. Ancak çengelli iğne aslında çok daha eski bir buluştur. Bu tarihten 2000 yıl öncesinde Romalıların yaylı bir çeşit çengelli iğne kullandıklarına dair kanıtlar var. Romalılar birçok buluşa isimlerini yazdırmışlar ancak çoğu unutulup gitmiştir, taa ki yeniçağda tekrar icat edilene dek. 1842 yılında Thomas Woodward tarafından Amerika’da farklı yapıya sahip bir çengelli iğne için patent alınmıştı. Bu iğne, sıradan bir iğnenin uc kısmına takılan metal parça ile tutturuluyordu. Ancak bu hem güvenlik hemde kullanış sorunları doğuruyordu.

Hunt’ın borç yaptığı insanlar ortaya bir iddia atmışlar ve bir tel parçası ile işe yarar bir buluş yapması halinde borçlarını kapatacaklarını ve üzerine para vereceklerini taahhüt etmişler. Hunt’ta bunun üzerine 3 saatlik bir çalışma sonrasında çengelli iğneyi icat etmiş.

——————————————————————————————————————————-

Çengelli İğnenin icadı, çengelli iğneyi kim buldu Çengelli iğneyi ilk kim buldu, Çengelli iğne ne zaman bulundu Çengelli iğne nasıl icat edildi Patent kayıtlarında Çengelli iğne 1849

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.