Cüzzam hastalığı nedir kısa bilgi

Cumartesi, 26 Nisan 2014, 11:14 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

Cüzzam nedir, cüzzam belirtileri, bu yazımızda cüzzam hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Cüzzam hastalığı ilk olarak 1876 yılında Norveçli bir doktor tarafından keşfedilmiştir. Cüzzam deride yayılan bir mikrobun deriyi çürütmesi sonucu oluşan bir hastalık olarak tanımlanabilir. Bulaşıcı ve toplumsal bir hastalık olarak bilinir. Cüzzam hastaları toplum içinde yaşayamaz. Sürekli tecrit altında ve gözetimde tutulmaları gerekir. Çünkü hastalık hızlı bir şekilde bulaşır ve ölümcüldür. Türkiye’de kayıtlı 2600 cüzzam hastası vardır ve bunların yaş ortalaması 60’tır.

Cüzzam hastalığı genetik olarak yayılabileceği gibi başka bir cüzzamlıdan da bulaşabilir. Hastalık insandan insana bulaşır. Cüzzamlı hastayla tensel temas durumunda hastalık sağlıklı olan kişiye de rahatlıkla geçer. Vücutta yuvarlak küçük lekelerin oluşması, sık sık burun kanaması, sinirlerde ağrılar, göz kapaklarında hareketsizlik, sebepsiz yere çıkan diz yaraları ve yüz bölgesinde ödem cüzzamın ilk belirtileridir. Hastalığın tedavisi erken teşhiste oldukça kolay ve kısa sürelidir. Ancak geç teşhis tedaviyi zorlaştırır. Tedavi sürecinde hastalar üç ve daha fazla ilaç kullanmak durumunda kalabilir. Yaralar bazen tam olarak iyileşmeyebilir ve görsel açıdan sorun yarattığı için hastada psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle hasta tam olarak iyileşene kadar doktor kontrolü altında tutulmalıdır.

indir (6)

Cüzzam Hastalığının Tedavisi Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.