Diyanet – Vaizlik Müezzin Kayyımlık K.Kursu Öğreticiliği Başvuruları 2011

Perşembe, 3 Şubat 2011, 19:02 | Bilgi Paylaşımı | 11 Comments
by admin

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaptığı duyuruda 19 Mart 2011 tarihinde yapacağı yeterlilik sınavıyla Stajyer Vaizlik, Stajyer Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık alımı yapacağını duyurdu. İşte resmî duyuru ve ayrıntılar:

Konu Yeterlik Sınavı
Yayın Tarihi 02.02.2011 Revizyon Tarihi
D U Y U R U

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINDAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin ilgili maddeleri gereğince 19.03.2011 tarihinde Stajyer Vaizlik, Stajyer Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık yeterlik yazılı sınavı yapılacaktır. Yazılı sınavdan 70 ve üzeri puan alanlar daha sonra sözlü uygulamalı sınava çağırılacaktır. Yeterlik sınav sonuçları,

1-   657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre istihdam edilecek açıktan personel alımlarında,

2-   Diyanet İşleri Başkanlığınca açılacak unvan değişikliği sınavlarında,

3-   657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre istihdam edilecek sözleşmeli personel alımlarında,

4-   657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 86. Maddesine göre istihdam edilecek vekaleten atamalarda kullanılacaktır.

A-Sınava katılmak isteyen adaylarda aranan şartlar

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 48. maddesinde sayılan genel şartlar ile birlikte;

a) Stajyer Vaizlik için;

1- Dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunu olmak.

2-Bayan olmak

3- Stajyer vaizlik yapmaya mani bir özrü bulunmamak

b) Stajyer Kur’an Kursu Öğreticiliği için;

1- En az imam-hatip lisesi mezunu olmak.

2- Bayan olmak.

3- Stajyer Kur’an Kursu Öğreticiliği yapmaya mani bir özrü bulunmamak.

c) İmam-Hatiplik için;

1- En az imam-hatip lisesi mezunu olmak.

2- Erkek olmak,

3- İmam-Hatiplik yapmaya mani bir özrü bulunmamak.

d) Müezzin-Kayyımlık için;

1- En az İmam-Hatip Lisesi mezunu olmak. (Hafızlık belgesine sahip olup lise/dengi okul mezunu olanlar da müracaat edebilir.)

2- Erkek olmak.

4- Müezzin-Kayyımlık yapmaya mani bir özrü bulunmamak.

B-Başvuru Şekli ve Diğer Hususlar

1.      Yeterlik yazılı sınavına müracaat edecek adaylar öncelikle 30 TL (otuz TL KDV dâhil) sınava giriş ücretini, EĞİTEK Döner Sermaye İşletmesi’nin T.C. Ziraat Bankası Beşevler/ANKARA Şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, bulundukları yerlerdeki anılan bankaların şubelerinden “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile 03/02/2011 – 02/03/2011 tarihleri arasında yatıracaklardır.

2.    Bunlar dışında hiçbir hesaba, hiçbir şekilde (EFT, Posta Çeki vb.) sınav ücreti yatırılmayacaktır.

3.    Sınav ücretini yatırmayan adaylar yazılı sınav için müracaat edemeyecek ve sınav giriş belgesi alamayacaklardır.

4.    Adaylar sınava giriş ücretini yatırdıktan sonra 03/02/2011 – 02/03/2011 tarihleri arasında internet ortamında www.meb.gov.tr adresindeki “Merkezi Sistem Sınavları” bölümüne girerek başvuruda bulunacaklardır.

5.   Adaylar sınava giriş belgelerini 10/03/2011 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr adresindeki “Merkezi Sistem Sınavları” bölümüne girerek alacaklardır.

6.   Adayların sınava girecekleri adres ve sınav saati ilgili WEB sayfasından (www.meb.gov.tr, Merkezi Sistem Sınavları) alacakları giriş belgelerinde belirtilecektir.

7.     Sınav ücretinin yatırılması esnasında ilgili dekonta “Diyanet İşleri Başkanlığı Yeterlik Yazılı Sınavı” ibaresi mutlaka yazdırılacaktır. Yazdırmayanlar, giriş belgelerini ilgili siteden (www.meb.gov.tr, Merkezi Sistem Sınavları) alamayacaklardır.

8.    Adaylar yazılı sınava gelirken “Sınav Giriş Belgesi” ile birlikte kimlik belgelerinden birini de (Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır.

9.    Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 14 üncü maddesi gereğince yazılı sınavda başarılı sayılmak için en az 70 puan almak şarttır.

10.   Yazılı sınavda başarılı olanların sözlü ve uygulamalı sınav tarihleri ve sınavın yapılacağı yer ayrıca duyurulacaktır.

11.   Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar, geçerli puan alsalar dahi sözlü ve uygulamalı sınava alınmayacaklardır.

12.    Daha önce yeterliliği olan ve yeterlik süresi devam edenler istemeleri halinde ilan edilen unvanlardan herhangi birine şartlarını taşıması halinde müracaat edebilirler. (Örneğin: İmam-Hatip yeterliliği olan, Müezzin-Kayyımlık yeterliliğine, Stajyer Vaizlik yeterliliği olan K.Kursu Öğreticiliği yeterliliğine başvurabilir).

13.   Halen kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet Memuru olarak çalışanlardan duyuruda belirtilen şartları taşıyanlar da istemeleri halinde Stajyer Vaizlik, Stajyer Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık Yeterlilik Yazılı Sınavına katılabileceklerdir.

14.    Verilen Yeterlik hangi görev için verilmiş ise o görev için geçerli olacaktır.

15.     Adaylar yalnızca bir unvan için yeterlik sınavına müracaatta bulunabileceklerdir.

16.    Başvurusu / Sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, başarılı olamayan, başvuru şartlarını taşımadığı halde sınav ücreti yatırmış olan adayların ödedikleri ücretler kesinlikle iade edilmeyecektir. Ancak; Adayın kendi kusuru dışında idari sebeplerle sınava giremeyen adaylar sınavın ait olduğu yıl içinde ve banka dekontu (ödendi makbuzu) ile EĞİTEK’e başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir.

17.   Aday, özürlü olması halinde durumunu yukarıda belirtilen adresin www.meb.gov.tr, Merkezi Sistem Sınavları bölümüne yapacağı başvuruda belirtecektir.

18.    Sınava başvuranlar arasında sınav öncesinde ve sınav anında EĞİTEK tarafından tedbir alınmasını gerektirecek herhangi bir özür durumuna sahip olan aday/adaylar var ise, sağlık kurulu raporunun, özürlü kimlik kartının kurum onaylı örneği veya adayın özür durumunun resmi olarak işlenmiş olduğu nüfus cüzdanı örneğinden herhangi birini bir nüsha halinde posta yolu ile en geç 02.03.2011 tarihinde EĞİTEK Ölçme Değerlendirme ve Açıköğretim Kurumları Daire Başkanlığında olacak şekilde gönderilecektir. Bu tarihten sonra EĞİTEK’e ulaşan belgeler dikkate alınmayacaktır.

C- Sınav Konuları

1- Vaizlik Sınav Konuları:

Kur’an-ı Kerim, Arapça, Tefsir, Hadis, Kelam, Fıkıh, Dini ve Mesleki Kültür, Hitabet, Başkanlık ve Devlet Memurları ile İlgili Mevzuat.

2- Kur’an Kursu Öğreticiliği Sınav Konuları:

Kur’an-ı Kerim, Akaid, Fıkıh (İbadet Konuları), Siyer, Ahlâk ve Hitabet.

3- İmam-Hatiplik Sınavı Konuları:

Kur’an-ı Kerim, Akaid, Fıkıh (İbadet Konuları), Siyer, Ahlâk ve Hitabet.

4- Müezzin-Kayyımlık Sınav Konuları:

Kur’an-ı Kerim, Akaid, Fıkıh (İbadet Konuları), Ezan ve İkamet.

İlgililere Duyurulur.

D.İ.B.İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

11 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Diyanet – Vaizlik Müezzin Kayyımlık K.Kursu Öğreticiliği Başvuruları 2011"

 1. mustafa dedi ki:

  il dışı tayinde 2 yıl yerine 3 yıl dediler.şimdide biz yanlış söylemişiz olmadı, en son atandıgınız yerde 3 hizmet yılı çalışacaksınız diyorlar vesselam….

 2. mustafa dedi ki:

  atama ve yer degiştirme yönetmeliğini diyanet nasıl yorumluyor, hangi maddelerde ne gibi keyfe keder bilgiler mevcut… bilen varsa allah aşkına bir lutfedip yazsın

 3. adem aşar dedi ki:

  ahmet koç arkadaş sen allahın kelamını ezberledin ama daha nerede yaşadıgını ögrenemedin…bu ülke çifte standartlar ülkesi ülkesi sen sınavdan yüz alsan abdussamed gibi kuran okusan ne fayda bir şekilde seni eleyip heva hevesler ugruna kendi bildiklerini okurlar…o nefsine uyup dünya malına tamah eden sinsi düşünceli millet…

 4. MURAT POLAT dedi ki:

  Arkadaşlar ! Acaba bu 2011 yılında yani bu sene yapılacak olan atamalar için illerin taban puanlarına nasıl ulaşabilirim .Bilen birisi yardımcı olsun lütfen .

 5. rukiye dedi ki:

  s.a arkadaşlar bende bu sene ilk defa grcem sınava kuran kursu öğreticiliği için imam hatip lisesi mezunuyum .ama yorumlarda genelde umtsuz;beklediğine bi türlü ulaşamayan arkadaşları görüyrum açıkcası benimde umudum kırılıyo.bakalım ne olacak hepimizin hakkınbda hayırlısı olsun

 6. selva dedi ki:

  bende aynı mağdurlardanım 4 yıldır fahri öğreticiyim ama ne sözleşme ne kadro daha doğrusu alım yok oluncada torpilllllllllllllllllllll bizim dayımız yok ankarada olsada hak yiyenlerden etmesin rabbim ………………….her şeyin hayırlısı arkadaşlar biz bu yoldan ayrılmamaya yinede özen gösterelim yada girmek için… RABBİM herkesin yardımcısı olsun …

 7. ayşe atmaca dedi ki:

  s.a arkadaşlar.bu ilandan benim bugün haberim oldu.bankaya en son dün para yatırılıyormuş.eğer süre uzarsa bana haber verirseniz sevinirim.allah yar ve yardımcımız olsun inş.

 8. Talihsiz dedi ki:

  Biz yeterliliği aldıkda ne oldu hani bizi neden atamıyorlar hem hafızlığım var hem yeterliliğim var hemde ön lisans mezunuyum hemde onun bunun müftülerin vaizlerin insiyatifine bağlı olarak çalışıyorum üstelik her fırsatta tehdit alıyorum “seneye çalıştırmam!” diye.. Rabbim hiç kimseyi kimseye helede muhtaçlara hiç ama hiç muhtaç etmesin.. Hayırlısıyla sözleşmeye geçelim, biz bu yolda ömrümüzü tüketmek istiyoruz rabbim nasip etsin insaallah..

 9. muhammet dedi ki:

  herşeyin hayırlısı .nediyelim nasip kısmet.kaderimizde varsa olur inşeallah.

 10. ayşe calp dedi ki:

  insanlar sizinle karşılaştıkları zaman hocam şu konuda ne fetva verirsiniz derler. önce sizin fıkıh bilginizi veonların dilinden hazır cevap olmanızı beklerler.en sonadamevlidlerde sesin güzelliğine v.b şeylere dikkat ediyorlar.diyanetinde olaya bu açıdan baktığıwkendi kanaatimdir.allah yardımcınız olsun.

 11. AHMET KOÇ dedi ki:

  SAYGI DEGER ARKADAŞLAR BEN DÜZ LİSE MEZUNUYUM 2004 TE MEZUN OLDUM VE ATANAMADIM MÜEZZİNLİĞE.HAFIZLIK VAR.TERAVİH NAMAZLARINI HATİMLE KILDIRACAK KADAR AMA BİR TÜRLÜ ATANAMADIM.BU SEFER SON DEFA BİR ŞANS DAHA DENEYECEM KISMET OLURMU BİLMİYORUM.AMA ZORUMA GİDEN 2 SAYFA KURANI ZOR OKUYAN ARKADAŞLAR ATANDI BEN ATANAMADIM.SİZCE BU SINAVDA ŞANS BANA GÜLECEK Mİ?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.