Domates Suyu Faydaları

Perşembe, 19 Ocak 2012, 10:36 | Bilgi Paylaşımı | 1 Yorum
by admin

Domates Suyu Faydaları Nelerdir
Domates Suyu Faydaları ve Yararları

Domates Suyu ve Domates Suyunun Faydaları. Bilim adamları domates ve domates suyu tüketiminin insan sağlığı açısından önemli etkilere yol açtığını belirtmektedirler.

Domatese kırmızı rengini veren likopen değişik kanser risklerini önleyici ve vücud direncini artırıcı özelliktedir.

Domates, karotenoidlerden özellikle de likopen bakımından oldukça zengin. Amerikan Journal of Nutritional Science dergisinde çıkan araştırma sonuçlarına göre, likopen, prostat kanseri olasılığını ciddi oranda azaltmaktadır. Haftada 2-4 porsiyon taze domates tüketen erkeklerin prostat kanseri olasılığının, hiç tüketmeyenlere nazaran %26 kadar azaldığı tespiti yapılmıştır.

Domates içerdiği C ve E vitaminleri, potasyum ve diğer mineralleri ile, insan sağlığı için oldukça yararlı bir sebzedir. Domates suyunda bol miktarda bulunan likopen adlı madde kısır erkeklerde sperm yoğunluğunu ve hareketliliğini arttırarak kısırlığı önler ve Prostat kanserine yakalanma riskini azaltır. Bir C vitamini olan domateste bulunan likopen grip virüsüne karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu grip ve nezleden korur. Aynı zamanda domates suyunda bol miktarda bulunan likopen vücudu kalp hastalıklarına karşı koruyan bir maddedir. Hazmı kolaylaştırıcı ve vücudun su tutmasını önleyici özelliğe sahiptir. Kan basıncının düşürülmesinde etkilidir. Bir bardak domates suyuna bir adet çiğ yumurta kırın, Cystein adlı bir tür protein içeren bu karışım vücuttaki zehirli maddelerin bir an önce dışarı atılmasını sağlar.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Domates Suyu Faydaları Domates Suyu Faydaları Nelerdir Domates Suyu Faydaları ve Yararları Domates Suyu ve Domates Suyunun Faydaları. Bilim adamları domates ve domates

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Domates Suyu Faydaları"

  1. Arzu dedi ki:

    Zayıflatma etkisi varmıdır

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.