Duygulu Komedi

Çarşamba, 15 Mayıs 2013, 18:17 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Duygulu Komedi Nedir

Duygulu komedi, orta sınıftan kahraman­ların bir dizi ahlak sınamasından başarıyla geçmesini konu alan 18. yüzyıl oyun türü. insanı doğuştan iyi, ama yoldan çıkarılmaya da açık olarak gören o dönem felsefesini yansıtırdı. Güldürmekten çok gözyaşı dök­türmeye yönelik olurdu. Erdemleri abartıl­mış karakterlere, bunların karşılaştığı so­runların da çok kolay çözülmesine karşın, izleyici duygulu komedi oyunlarını insanlık durumunun gerçeğe uygun örnekleri olarak kabul ederdi. Duygulu komedinin kökeni, benzer bir ahlak anlayışı taşıyan, ama daha üstün nitelikli karakterleri ve daha nitelikli, karmaşık konuları işleyen 18. yüzyıl trajedi­sinde yatıyordu.

Duygulu komedinin önde gelen yazarları arasında Love’s Last Shift; or, The Fool in Fashion (1696; Aşkın Son Hilesi ya da Modaya Uygun Aptal) oyunuyla Colley Cibber ve The Constant Couple (1699; Sadık Çift) ile George Farquhar sayılabilir. En tanınmış duygulu komediyse Sir Richard Steele’in The Conscious Lovers (1722) adlı oyunudur. Kadın kahramanı yoksul Indiana’nın karşılaştığı çeşitli güçlükler ve sıkın­tılarla gelişen oyun, Indiana’ya kalan mira­sın ortaya çıkmasıyla mutlu sona ulaşır. Duygulu komedi türü 19. yüzyıl başlarında önemini yitirinceye değin bu oyunlar, Oliver Goldsmith’nin She Stoops to Conquer (1773; Yanlışlıklar Gecesi/Yanlış Yanlış Üstüne) ve Richard Brensley Sheridan’ın The Rivals (1775; Rakipler) oyunları gibi geleneksel komedilerle bir arada varlığım sürdürmüştür.

Duygulu komedinin Fransa’daki benzeri olan acıklı komedinin önde gelen yazarı Pierre-Claude Nivelle de La Chaussee, Le Prejugi â la mode (1735; Modaya Uygun Önyargı) adlı oyunuyla türün iyi bir örneği­ni vermiştir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.