Sponsorlu bağlantılar

Ek Ders Yönetmeliği Yeni MEB 2014 2015

Çarşamba, 25 Kasım 2015, 12:42 | Eğitim ve Öğretim | 42 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Öğretmenlerin ek ders yönetmeliği değişti. Milli Eğitim Bakanlığı MEB yeni ek ders yönetmeliği son değişikliklerle belirlendi.”Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte 2015 2016 MEB yeni ek ders yönetmeliği ve değişen maddeler:

Okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak.

ek ders yönetmeliği

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca yürütülen okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak.

Maliye Bakanlığı ve Sayıştay’ın görüşleri alınarak hazırlanan karara göre, müdür yetkiliöğretmen, bağımsız müdürlüğü bulunmayan ilkokullarda sınıf öğretmenliği görevi yanındayönetim hizmetlerini de yürüten öğretmen olarak yeniden tanımlandı.

Karara eklenen geçici maddeyle, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca yürütülen okul sporları, halkoyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak. Buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurum tarafından ödenecek.

Bu uygulama kararın Resmi Gazetede yayımlanmasından itibaren 2 öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere uygulanacak ve bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele aynı günlerde asıl görevi için öngörülen ek ders ücreti ayrıca ödenmeyecek.

Ek Ders Yönetmeliği Son Hali , Ek Ders Yönetmeliği Değişiklikleri 2015 2016

eokulegitim

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

42 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ek Ders Yönetmeliği Yeni MEB 2014 2015"

 1. hikmettutuncu diyor ki:

  evde eğitime giden öğretmene ek ders ücreti ödenirmi kaç saat ancak öğretmen okulda norm fazlası derse hiç girmiyor

 2. sultan diyor ki:

  hastaneye giden öğretmen işi bittikten sonra okula dönerse ek dersi kesilir mi kesilirse ne kadar kesilir?

 3. Ferhan diyor ki:

  Halk Eğitim de müdür yardımcısı yim takviye kursunda görev almak istiyorum. 12 saat ders var mesai saatleri içinde. Ücretler nasıl olur .

 4. hicri yakut diyor ki:

  Kaymakamlık oluruyla pansiyonlu okulda pansiyondan sorumlu müdür yardımcısıyım 18saat mı 28 saat mı ek ders alırım

  • arif diyor ki:

   geçici görevlendirme ise 18 saat alırsın 28 alırsan ilerki yıllarda faiziyle ödersin…soruşturmada işin çabası

 5. ahmet aktaş diyor ki:

  Okulda istedi oldukları halde 30saat ders öğretmenine vermeyip,dışarıdan ücretli öğretmen almak mevzuata uygun mu?

 6. esma degirmenci diyor ki:

  26 saat dersim var dersim teknoloji ve tasarım bir başka okulda maaş karsiligini doldurmayan bir öğretmene on saati verildi hakkini nasil ararim

 7. zeynep diyor ki:

  mrb meslek lisesinde calisiyorum maas karsiligimi dolduramadim isletmede beceri egitim ucreti maas karsiligi yerine gecermi?

 8. osman diyor ki:

  Brans ogretmenleri sinif rehber ogretmeni olmasalar da klup calismalarindan ekders alirlar mi

 9. sinan görken diyor ki:

  taşıma ihalesi ile taşınan okullarda okulun açıldığı ilk gün servis ihalesinin gecikmesinden dolayı öğrencileri bir gün taşımadıklarından dolayı öğretmenler okula gelip mesailerinin bitimine kadar beklemişlerdir.Bu durumda öğretmenler ek ders alabilirler mi?

 10. süleyman ergücü diyor ki:

  öğretmen 30 saat ders+ 10 saat hafta sonu kursu(etüt ) 6 saat ders dışı eğzersiz alabilirmi

 11. Cihan diyor ki:

  Merhaba.Müzik öğretmeniyim.Çalıştığım kurumda 8 saat dersim var.Maaş karşılığını doldurmadığım için 30 km uzaktaki bir okula görevlendirme verildi.Bu okula günde 6 vasıtayla ulaşıyorum.Şube müdürleri ve okul müdürleri bu konuda bir değişiklik yapmıyorlar.Ne yapabilirim bu 1.İkincisi görev yaptığım okula ilk vasıta 7.00 da.Okul idaresinin verdiği ve değiştirmediği programa göre ilk saate yetişmem imkansız.Müdür ve şube müdürüne durumu ilettiğimde beni müdür yardımcısına yönlendiriyorlar tekrar.o da zaten yardımcı olamam diyor.Bu sene kendi memleketime arandım diye sevinmiştim kursağımda kaldı ne yazık ki.Kime başvuracağım ne yapacağım bilemiyorum.Bir yol gösterirseniz sevinirim…

 12. Nadir diyor ki:

  21,22 ve 23 Eylül tarihlerinde idareciler ek ders ücreti alacaklar mı?

 13. kadir köstekli diyor ki:

  ilkokullarda İngilizce öğretmeni haftada 2 saat kulüp yapıp ücret alabilirmi

 14. Tahsin diyor ki:

  Koy okulunda ilkokulda bir ortaokulda iki ingilizce ogretmeniyiz. Ortaokulda ders yuku 36 saat ilkokulda 6 saattir. Ilkokul ogretmeninin maas karsiligi ders saati dolmadigi gerekcesiyle ortaokulda ogretmenin ek dersi ilkokuldaki ogretmene verilebilir mi? Yonetmeligi belirtebilir misiniz? Tesekkurler.

 15. eylem diyor ki:

  anaokulunda öğretmendim görevlendirme müdürlük yapıyorum 3 yıldır ek dersim nasıl kaç saat olmalı

 16. OSMAN KARAHAN diyor ki:

  MESLEKİ VE TEKNİK OKULLARDA ÖĞRETMENLERİN MAAŞ KARŞILIĞI HAFTALIK ZORUNLU KAÇ SAATTİR? AYRICA DERSE O GÜN GELMEYEN BİR ÖĞRETMENİN O GÜNE TEKABÜL EDEN YANİ O GÜN İÇİN BELİRLENEN EK DERS ÜCRETİ Mİ VERİLMEZ YOKSA O GÜN MEVCUT OLAN TÜM DERSLERİ Mİ EK DERS ÜCRETİNDEN DÜŞER? TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Süleyman Hoca diyor ki:

   Yönetmelik Madde 6:Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate kadar haftalık ek ders görevi verilebilir. Örn Pazartesi günü öğretmenin 6 saat dersi var, gelmediği takdirde haftada kaç saat derse giriyorsa (mesela 25 saat) o saatten düşülür. Yani öğretmenin o haftaki ek dersi 25-6=19 saat üzerinden hesaplanır.

 17. Mustafa hacıoğlu diyor ki:

  Öğretmenlerin ek derslerini haftada dengeli bir şekilde dağıtılmalı mi yoksa önce 15 saat maş karşılığını haftanın ilk günlerinde yazmalı

 18. ferhat saban diyor ki:

  mesleki eğitim merkezinde yeni işe başladım. umem (işkur kusu) veriyorum. verdiğim kurs maaş karşılığı sayılırmı yoksa ek ders olarak geçermi? bu arada ek ders ücretleri farklı.

  • Süleyman Hoca diyor ki:

   Yönetmelik Madde 8: Yetiştirme, okuma-yazma ve uyum kursları. Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetleri ekders ücreti karşılığında verilir

 19. hasan arslan diyor ki:

  öğretmenler kaç saate kadar başka bir okul da dahil ek ders ücreti alabilir?

  • Süleyman Hoca diyor ki:

   Genel bilgi öğretmenleri 30 saat ek derse girebilir. rehberlik derside varsa 31 saate kadar derse girebilirsiniz. Alacağınız ek ders haftada 20 saat olur.

 20. hasan arslan diyor ki:

  öğretmenler kaç saate kadar başka bir dahil ek ders ücreti alabilir?

 21. ahmet diyor ki:

  öğretmenevin de müdür yardımsıyım 20 saat ekders aliyorum görevlendirme olarak ilkokuluna müdür yardımcısı olarak görevlendirildim ne kadar ekders almam lazım

 22. Müdür diyor ki:

  haftada 31 saat dese giren bir branş öğretmeni en fazla ne kadar ekders alır

 23. ayhan akpınar diyor ki:

  haftada 28 sat derse giriyorum ayrıca rehberlik ve kulübümde var haftalık kaç saat ekders almam lazım

  • ahmet Kanhan diyor ki:

   28 saatin 15i maaş karşılığı 28-15=13 saati ücret 2 saat planlama 2 saat rehberlik sosyal kişilik hizmetleri 13+2+2=17 saat ekders alırsınız.

   • seval diyor ki:

    rehberlik ve kulübe aynı anda ekders verilmez. yani 15 saat

    • Süleyman Hoca diyor ki:

     Seval hocam 13 saat isteğe bağlı+2 saat (10+1) planlama + 2 saat kişilik hizmetleri yani toplam 17 saat

 24. hülya diyor ki:

  15 saat maaş karşılığı dolmayan öğretmene yaptığı sınıf öğretmenliği yada kulüp çalışmasından haftada 2 saat ödenen rehberlik ücreti ödenir mi ödenmez mi?

  • Tayfun ÇETİN diyor ki:

   ödenmez… hangi branşta girerse girsin, okul saatlerinde girdikleri ders saatleri toplamının öncelikle maaş karşılığını doldurması esastır.

  • ali diyor ki:

   öğrenci sosyal ve kişilik hizmetleri adı altında “sınıf rehber öğretmenliği” ve “eğitsel kulüp çalışmaları” adı altında yürütülen görevlerin maaş karşılığıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. maaş karşılığını doldursanız da doldurmasanızda bu görevler için ücret alırsınız.

  • Süleyman Hoca diyor ki:

   Ödenir hocam. Kulup veya rehberlik hizmeti bir süreçtir. Maaş karşılığına bakılmaksızın girdiğiniz kulüp veya rehberlikten 2 saat ek ders alırsınız.

 25. nimet diyor ki:

  okulumdaki norm kadro değişikliğinedeniyle 21 saattten fazla ders almak istemediğim için okul yönetimine dilekçe vermem gerekiyor ancak ilgili yönetmeliği bulamadım yardımcı olur musunuz?

 26. Neytullah DOĞAN diyor ki:

  Asıl bıranşım sınıf öğretmeni,İlkokulda Kadrolu Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekteyim. şu anda Anaokulunda Müdür Vekaleti görevindeyim.Benim haftada kaç saat ücret almam gerekiyor slm

 27. Adınız ... diyor ki:

  ilçe okul sporları Organizasyonuda görevli beden eğitimi öğretmeni ek ders alacakmı?

 28. şerife diyor ki:

  ortaokulda ingilizce öğretmeniyim. 30 saat derse giriyorum. ben bu kadar çok derse girmek istemiyorum. yasal olarak en fazla kaç derse girmek zorundayım?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.