Ek Ders Yönetmeliği Yeni MEB 2017 2018

Salı, 1 Kasım 2016, 19:17 | Bilgi Paylaşımı | 62 Comments
by admin

Öğretmenlerin ek ders yönetmeliği değişti. Milli Eğitim Bakanlığı MEB yeni ek ders yönetmeliği son değişikliklerle belirlendi.”Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte 2016 2017 MEB yeni ek ders yönetmeliği ve değişen maddeler:

Okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak.

ek ders yönetmeliği

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca yürütülen okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak.

Maliye Bakanlığı ve Sayıştay’ın görüşleri alınarak hazırlanan karara göre, müdür yetkiliöğretmen, bağımsız müdürlüğü bulunmayan ilkokullarda sınıf öğretmenliği görevi yanındayönetim hizmetlerini de yürüten öğretmen olarak yeniden tanımlandı.

Karara eklenen geçici maddeyle, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca yürütülen okul sporları, halkoyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak. Buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurum tarafından ödenecek.

Bu uygulama kararın Resmi Gazetede yayımlanmasından itibaren 2 öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere uygulanacak ve bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele aynı günlerde asıl görevi için öngörülen ek ders ücreti ayrıca ödenmeyecek.

Ek Ders Yönetmeliği Son Hali , Ek Ders Yönetmeliği Değişiklikleri 2016 2017

eokulegitim

62 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ek Ders Yönetmeliği Yeni MEB 2017 2018"

 1. Math dedi ki:

  Görevlendirme mudur yardimcisi olarak bransimda (matematik )10 saat derse giriyorum 4 saat ek ders alabilirmiyim

 2. Nurcan dedi ki:

  HALK EĞİTİMDE MUHASEBE FİNANSMAN ÖĞRETMENİYİM İŞKURLA ÖNMUHASEBE KURSU AÇIYORUZ.BAŞKA KURS AÇMAZSAN MAAŞ KARŞILIĞINI İŞKURDAKİ DERSİNDEN KESERİZ DİYOR İDARE.GEÇEN YILLARDA MAAŞ KARŞILIĞINI İŞKURDAN KESEMİYORLARDI PROSEDÜRÜ NEDDİR.

 3. özgür dedi ki:

  Okulumda 13 saat dersim var başka bir okula 8 saat branşımda görevlendirme yapılmış, bunun sadece 2 saati maaş karşılığını doldurmaya yetiyor, tamamını almak zorunda mıyım?

 4. facebook kulanıcısı dedi ki:

  lan hiç bir şey göstermiyor ki….

 5. ada dedi ki:

  Maaş karsiligi dersi dolduramiyorum bunun için akşam ustalık dersleri verilmek isteniyor maaş karsiligindanmi sayılır. Öğretmen zorunlu olarak 17.00 dan sonra ustalık derslerine girdirilebilirmi1

  • murat dedi ki:

   arkadaşlar badminton hakemliği için il dışı görevlendirmemiz var vallikten. okul ogünler için okuldaki ek dersler verilmez diyor. benim bildiğim okuldaki ek dersler veriliyor şeklinde nasıl olacak yazarsanız sevinirim.

 6. Sema Polat dedi ki:

  Erasmus+ kapsamında görevli olarak yurt dışına giden öğretmenin ek dersi kesiliyordu. Bu uygulama hala geçerli mi?

 7. mahir kara dedi ki:

  ilkokulda okul müdürü 3 gün mazeret izni alınca vekalet verilen müdüryardımcısı okul müdürünün aldığı ek ders kadar ekders alır mı?

  • EKREM dedi ki:

   MÜDÜRÜN VEKİLİ MÜDÜRÜN YERİNE GEÇTİĞİ İÇİN MÜDÜRÜN SAHİP OLDUĞU HAKLARA SAHİP DOLAYISIYLA MÜDÜRÜN ALDIĞI EK DERSİ ALIR

 8. Remzi ATAMAN dedi ki:

  Örgün Eğitim Destekleme ve Yetiştirme Kursunda görevli öğretmen kurs saatinde İlçe milli Eğitim Müdürlüğünün yazılı çağrısı sonucu zorunlu olarak katılması hususundaki toplantıya katılması halinde (bu görev nedeniyle kendi istemi dışında kursa katılamadığından) ek ders ücreti alabilirmi?Vereceğiniz yanıt için teşekkür eder,çalışmalarınızda başarılar ve iyi günler dilerim.

  • EKREM dedi ki:

   Ek dersin ödenmesi için ders görevini yerine getirmek veya yerine getirme hususlarından birine denk gelmesi lazım kurslarda böyle bir durum yoktur dolayısıyla kursta fiilen derse girdiğin dersin ek dersini alırsın

 9. yagmur dedi ki:

  Hocam 26 saat giriyorum bir saati rehberlik haftada yarim gun sevk alcam ne kadar ek dersim kesilir.

  • EKREM dedi ki:

   25 saat normal ders 15 saat maaş karşılığı 10 ek ders + 2 saat rehberlik + 2 saat hazırlık ve planlama= 14 sat ek dersin olur ama sevk konusunda bir muğlaklık var sanırım. Eskide yönetmelikte ayda 4 defayı geçmemek üzere ayakta görülen tedaviler için ek ders kesilmiyordu bakanlık bunu yönetmelikte çıkardı ama sanrım Eğitim-SEN in itirazıyla bu Danıştaydan döndü. Ve bazı müdürler hala sevk alan öğretmenin ek dersini kesiyorlar yani kaç saat sevkli iseniz o kadar ek dersi kesen var.

 10. hikmettutuncu dedi ki:

  evde eğitime giden öğretmene ek ders ücreti ödenirmi kaç saat ancak öğretmen okulda norm fazlası derse hiç girmiyor

 11. sultan dedi ki:

  hastaneye giden öğretmen işi bittikten sonra okula dönerse ek dersi kesilir mi kesilirse ne kadar kesilir?

  • Gürsel BÜYÜKTOPCU dedi ki:

   ücret haftalık hesaplanır.Ücret alabilmek için önce aylık karşılığı ek ders görevini tamamlamak gerekir.Bunun üzerindeki saatler ek ders saatleridir.

   örnek: aylık karşılığınız 15 saat olsun ve hatfada 25 saat dersiniz olsun bunun günlere dağılımı
   pzt salı çar per cuma
   5 5 5 5 5 =25

   pazartesi doktora gittiğiniz için 3 saat derse giremediniz o zaman

   pzt salı çar per cuma
   2 5 5 5 5 = 22 saat

   22-15= 7 saat ders ücreti hazaırlık ve planmamadan 2 saat toplam 9 saat ek ders alırsınız .sınıf rehberliğiniz veya eğitsel kolunuz varsa artı 2 saat daha 11 saat ücret alısınız

 12. Ferhan dedi ki:

  Halk Eğitim de müdür yardımcısı yim takviye kursunda görev almak istiyorum. 12 saat ders var mesai saatleri içinde. Ücretler nasıl olur .

 13. hicri yakut dedi ki:

  Kaymakamlık oluruyla pansiyonlu okulda pansiyondan sorumlu müdür yardımcısıyım 18saat mı 28 saat mı ek ders alırım

  • arif dedi ki:

   geçici görevlendirme ise 18 saat alırsın 28 alırsan ilerki yıllarda faiziyle ödersin…soruşturmada işin çabası

 14. ahmet aktaş dedi ki:

  Okulda istedi oldukları halde 30saat ders öğretmenine vermeyip,dışarıdan ücretli öğretmen almak mevzuata uygun mu?

 15. esma degirmenci dedi ki:

  26 saat dersim var dersim teknoloji ve tasarım bir başka okulda maaş karsiligini doldurmayan bir öğretmene on saati verildi hakkini nasil ararim

 16. zeynep dedi ki:

  mrb meslek lisesinde calisiyorum maas karsiligimi dolduramadim isletmede beceri egitim ucreti maas karsiligi yerine gecermi?

 17. osman dedi ki:

  Brans ogretmenleri sinif rehber ogretmeni olmasalar da klup calismalarindan ekders alirlar mi

  • EKREM dedi ki:

   Branş öğretmeni ister sınıf rehber öğretmeni olsun ister kulüp rehber öğretmeni olsun haftada 2 saat ek ders ücreti alır her iki görev de birlikte verilse yine 2 saat ek ders alır

 18. sinan görken dedi ki:

  taşıma ihalesi ile taşınan okullarda okulun açıldığı ilk gün servis ihalesinin gecikmesinden dolayı öğrencileri bir gün taşımadıklarından dolayı öğretmenler okula gelip mesailerinin bitimine kadar beklemişlerdir.Bu durumda öğretmenler ek ders alabilirler mi?

 19. süleyman ergücü dedi ki:

  öğretmen 30 saat ders+ 10 saat hafta sonu kursu(etüt ) 6 saat ders dışı eğzersiz alabilirmi

  • Gürsel BÜYÜKTOPCU dedi ki:

   evet alabilirsiniz üçüde birbirinden bağımsız ücretler

  • EKREM dedi ki:

   30+ 10 alabilir yukarısı alamaz egzersiz ders saati ise okulda verilen derslerin toplamının belli bir kısmını geçmeyecek şekilde verilir yanı sıkıntı yok

 20. Cihan dedi ki:

  Merhaba.Müzik öğretmeniyim.Çalıştığım kurumda 8 saat dersim var.Maaş karşılığını doldurmadığım için 30 km uzaktaki bir okula görevlendirme verildi.Bu okula günde 6 vasıtayla ulaşıyorum.Şube müdürleri ve okul müdürleri bu konuda bir değişiklik yapmıyorlar.Ne yapabilirim bu 1.İkincisi görev yaptığım okula ilk vasıta 7.00 da.Okul idaresinin verdiği ve değiştirmediği programa göre ilk saate yetişmem imkansız.Müdür ve şube müdürüne durumu ilettiğimde beni müdür yardımcısına yönlendiriyorlar tekrar.o da zaten yardımcı olamam diyor.Bu sene kendi memleketime arandım diye sevinmiştim kursağımda kaldı ne yazık ki.Kime başvuracağım ne yapacağım bilemiyorum.Bir yol gösterirseniz sevinirim…

 21. Nadir dedi ki:

  21,22 ve 23 Eylül tarihlerinde idareciler ek ders ücreti alacaklar mı?

 22. kadir köstekli dedi ki:

  ilkokullarda İngilizce öğretmeni haftada 2 saat kulüp yapıp ücret alabilirmi

 23. Tahsin dedi ki:

  Koy okulunda ilkokulda bir ortaokulda iki ingilizce ogretmeniyiz. Ortaokulda ders yuku 36 saat ilkokulda 6 saattir. Ilkokul ogretmeninin maas karsiligi ders saati dolmadigi gerekcesiyle ortaokulda ogretmenin ek dersi ilkokuldaki ogretmene verilebilir mi? Yonetmeligi belirtebilir misiniz? Tesekkurler.

 24. eylem dedi ki:

  anaokulunda öğretmendim görevlendirme müdürlük yapıyorum 3 yıldır ek dersim nasıl kaç saat olmalı

 25. OSMAN KARAHAN dedi ki:

  MESLEKİ VE TEKNİK OKULLARDA ÖĞRETMENLERİN MAAŞ KARŞILIĞI HAFTALIK ZORUNLU KAÇ SAATTİR? AYRICA DERSE O GÜN GELMEYEN BİR ÖĞRETMENİN O GÜNE TEKABÜL EDEN YANİ O GÜN İÇİN BELİRLENEN EK DERS ÜCRETİ Mİ VERİLMEZ YOKSA O GÜN MEVCUT OLAN TÜM DERSLERİ Mİ EK DERS ÜCRETİNDEN DÜŞER? TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Süleyman Hoca dedi ki:

   Yönetmelik Madde 6:Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate kadar haftalık ek ders görevi verilebilir. Örn Pazartesi günü öğretmenin 6 saat dersi var, gelmediği takdirde haftada kaç saat derse giriyorsa (mesela 25 saat) o saatten düşülür. Yani öğretmenin o haftaki ek dersi 25-6=19 saat üzerinden hesaplanır.

 26. Mustafa hacıoğlu dedi ki:

  Öğretmenlerin ek derslerini haftada dengeli bir şekilde dağıtılmalı mi yoksa önce 15 saat maş karşılığını haftanın ilk günlerinde yazmalı

  • seval dedi ki:

   Dengeli.

  • Gürsel BÜYÜKTOPCU dedi ki:

   ücreti dengeli dağıtma diye bir şey yok .Ücret alabilmek için önce o hafta maaş karşılığını doldurmanız gerekir fazlası ek ders olarak hesaplanır.

 27. ferhat saban dedi ki:

  mesleki eğitim merkezinde yeni işe başladım. umem (işkur kusu) veriyorum. verdiğim kurs maaş karşılığı sayılırmı yoksa ek ders olarak geçermi? bu arada ek ders ücretleri farklı.

  • Süleyman Hoca dedi ki:

   Yönetmelik Madde 8: Yetiştirme, okuma-yazma ve uyum kursları. Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetleri ekders ücreti karşılığında verilir

 28. hasan arslan dedi ki:

  öğretmenler kaç saate kadar başka bir okul da dahil ek ders ücreti alabilir?

  • Süleyman Hoca dedi ki:

   Genel bilgi öğretmenleri 30 saat ek derse girebilir. rehberlik derside varsa 31 saate kadar derse girebilirsiniz. Alacağınız ek ders haftada 20 saat olur.

 29. hasan arslan dedi ki:

  öğretmenler kaç saate kadar başka bir dahil ek ders ücreti alabilir?

 30. ahmet dedi ki:

  öğretmenevin de müdür yardımsıyım 20 saat ekders aliyorum görevlendirme olarak ilkokuluna müdür yardımcısı olarak görevlendirildim ne kadar ekders almam lazım

 31. Müdür dedi ki:

  haftada 31 saat dese giren bir branş öğretmeni en fazla ne kadar ekders alır

 32. ayhan akpınar dedi ki:

  haftada 28 sat derse giriyorum ayrıca rehberlik ve kulübümde var haftalık kaç saat ekders almam lazım

  • ahmet Kanhan dedi ki:

   28 saatin 15i maaş karşılığı 28-15=13 saati ücret 2 saat planlama 2 saat rehberlik sosyal kişilik hizmetleri 13+2+2=17 saat ekders alırsınız.

   • seval dedi ki:

    rehberlik ve kulübe aynı anda ekders verilmez. yani 15 saat

    • Süleyman Hoca dedi ki:

     Seval hocam 13 saat isteğe bağlı+2 saat (10+1) planlama + 2 saat kişilik hizmetleri yani toplam 17 saat

 33. hülya dedi ki:

  15 saat maaş karşılığı dolmayan öğretmene yaptığı sınıf öğretmenliği yada kulüp çalışmasından haftada 2 saat ödenen rehberlik ücreti ödenir mi ödenmez mi?

  • Tayfun ÇETİN dedi ki:

   ödenmez… hangi branşta girerse girsin, okul saatlerinde girdikleri ders saatleri toplamının öncelikle maaş karşılığını doldurması esastır.

  • ali dedi ki:

   öğrenci sosyal ve kişilik hizmetleri adı altında “sınıf rehber öğretmenliği” ve “eğitsel kulüp çalışmaları” adı altında yürütülen görevlerin maaş karşılığıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. maaş karşılığını doldursanız da doldurmasanızda bu görevler için ücret alırsınız.

  • Süleyman Hoca dedi ki:

   Ödenir hocam. Kulup veya rehberlik hizmeti bir süreçtir. Maaş karşılığına bakılmaksızın girdiğiniz kulüp veya rehberlikten 2 saat ek ders alırsınız.

 34. nimet dedi ki:

  okulumdaki norm kadro değişikliğinedeniyle 21 saattten fazla ders almak istemediğim için okul yönetimine dilekçe vermem gerekiyor ancak ilgili yönetmeliği bulamadım yardımcı olur musunuz?

 35. Neytullah DOĞAN dedi ki:

  Asıl bıranşım sınıf öğretmeni,İlkokulda Kadrolu Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekteyim. şu anda Anaokulunda Müdür Vekaleti görevindeyim.Benim haftada kaç saat ücret almam gerekiyor slm

 36. Adınız ... dedi ki:

  ilçe okul sporları Organizasyonuda görevli beden eğitimi öğretmeni ek ders alacakmı?

 37. şerife dedi ki:

  ortaokulda ingilizce öğretmeniyim. 30 saat derse giriyorum. ben bu kadar çok derse girmek istemiyorum. yasal olarak en fazla kaç derse girmek zorundayım?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.