5:02 am - Salı Mart 31, 2015
Sponsorlu bağlantılar

Ek Ders Yönetmeliği Yeni MEB 2012 2013

Salı, 9 Ekim 2012, 13:01 | Eğitim ve Öğretim | 16 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Öğretmenlerin ek ders yönetmeliği değişti. Milli Eğitim Bakanlığı MEB yeni ek ders yönetmeliği son değişikliklerle belirlendi.”Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte 2014 2015 MEB yeni ek ders yönetmeliği ve değişen maddeler:

Okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak.

ek ders yönetmeliği

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca yürütülen okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak.

Maliye Bakanlığı ve Sayıştay’ın görüşleri alınarak hazırlanan karara göre, müdür yetkiliöğretmen, bağımsız müdürlüğü bulunmayan ilkokullarda sınıf öğretmenliği görevi yanındayönetim hizmetlerini de yürüten öğretmen olarak yeniden tanımlandı.

Karara eklenen geçici maddeyle, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca yürütülen okul sporları, halkoyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak. Buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurum tarafından ödenecek.

Bu uygulama kararın Resmi Gazetede yayımlanmasından itibaren 2 öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere uygulanacak ve bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele aynı günlerde asıl görevi için öngörülen ek ders ücreti ayrıca ödenmeyecek.

Ek Ders Yönetmeliği Son Hali , Ek Ders Yönetmeliği Değişiklikleri 2014 2015

eokulegitim

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

16 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ek Ders Yönetmeliği Yeni MEB 2012 2013"

 1. ferhat saban diyor ki:

  mesleki eğitim merkezinde yeni işe başladım. umem (işkur kusu) veriyorum. verdiğim kurs maaş karşılığı sayılırmı yoksa ek ders olarak geçermi? bu arada ek ders ücretleri farklı.

 2. hasan arslan diyor ki:

  öğretmenler kaç saate kadar başka bir okul da dahil ek ders ücreti alabilir?

 3. hasan arslan diyor ki:

  öğretmenler kaç saate kadar başka bir dahil ek ders ücreti alabilir?

 4. ahmet diyor ki:

  öğretmenevin de müdür yardımsıyım 20 saat ekders aliyorum görevlendirme olarak ilkokuluna müdür yardımcısı olarak görevlendirildim ne kadar ekders almam lazım

 5. Müdür diyor ki:

  haftada 31 saat dese giren bir branş öğretmeni en fazla ne kadar ekders alır

 6. ayhan akpınar diyor ki:

  haftada 28 sat derse giriyorum ayrıca rehberlik ve kulübümde var haftalık kaç saat ekders almam lazım

  • ahmet Kanhan diyor ki:

   28 saatin 15i maaş karşılığı 28-15=13 saati ücret 2 saat planlama 2 saat rehberlik sosyal kişilik hizmetleri 13+2+2=17 saat ekders alırsınız.

 7. hülya diyor ki:

  15 saat maaş karşılığı dolmayan öğretmene yaptığı sınıf öğretmenliği yada kulüp çalışmasından haftada 2 saat ödenen rehberlik ücreti ödenir mi ödenmez mi?

  • Tayfun ÇETİN diyor ki:

   ödenmez… hangi branşta girerse girsin, okul saatlerinde girdikleri ders saatleri toplamının öncelikle maaş karşılığını doldurması esastır.

  • ali diyor ki:

   öğrenci sosyal ve kişilik hizmetleri adı altında “sınıf rehber öğretmenliği” ve “eğitsel kulüp çalışmaları” adı altında yürütülen görevlerin maaş karşılığıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. maaş karşılığını doldursanız da doldurmasanızda bu görevler için ücret alırsınız.

 8. nimet diyor ki:

  okulumdaki norm kadro değişikliğinedeniyle 21 saattten fazla ders almak istemediğim için okul yönetimine dilekçe vermem gerekiyor ancak ilgili yönetmeliği bulamadım yardımcı olur musunuz?

 9. Neytullah DOĞAN diyor ki:

  Asıl bıranşım sınıf öğretmeni,İlkokulda Kadrolu Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekteyim. şu anda Anaokulunda Müdür Vekaleti görevindeyim.Benim haftada kaç saat ücret almam gerekiyor slm

 10. Adınız ... diyor ki:

  ilçe okul sporları Organizasyonuda görevli beden eğitimi öğretmeni ek ders alacakmı?

 11. şerife diyor ki:

  ortaokulda ingilizce öğretmeniyim. 30 saat derse giriyorum. ben bu kadar çok derse girmek istemiyorum. yasal olarak en fazla kaç derse girmek zorundayım?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.