François-Noël Babeuf

Cuma, 12 Nisan 2013, 23:51 | Önemli Kişilikler | 0 Yorum
by admin

François-Noël Babeuf Kimdir, François-Noël Babeuf Biyografi

Babeuf, François-Noël, lakabı gracchus babeuf (d. 23 Kasım 1760, Saint-Quentin – ö. 27 Mayıs 1797, Vendôme, Fransa), Fransız siyaset adamı. Önerdiği tarım re­formlarının İÖ 2. yüzyılda yaşayan Romalı devlet adamı Gracchus’un reformlarına benzerliği nedeniyle onun adıyla anılır. Öngördüğü siyasal stratejiler, 19. yüzyılın sol eğilimli hareketlerine örnek oluşturmuştur.

Bir vergi toplayıcısının oğlu olan Babeuf, 1776’da kadastro memuru olarak çalışmaya başladı. Feodal vergilere karşı duyduğu hoşnutsuzluk onu siyasal gazetecilik yapma­ya yöneltti (1788-92). 1789’da États Généraux adına Roye cahier’nin (feodal ayrıcalıkların kaldırılmasını talep eden şikâ­yet dilekçesi) hazırlanmasına yardımcı ol­makla görevlendirildi. Aynı yıl Paris’e gide­rek Le Correspondant Picard adlı gazeteyi çıkardı. Kısa süren bir tutukluluğun ardın­dan, 1792’de Somme genel meclisine seçil­di. Temmuz 1794’te Robespierre’in öncülü­ğündeki radikal-demokrat Jakobenlerin ik­tidardan düşürülmesini izleyen sağcı Ther­midor gericiliği döneminde Paris’e döndü. Jakobenlere karşı Thermidorcuları savunan Le Tribun du Peuple adında yeni bir gazete çıkarmaya başladı. Bir süre sonra, Thermi­dor yönetimini eleştirmeye başladığından, 12 Şubat 1795’te tutuklandı.

babeuf

Babeuf, hapiste bulunduğu sırada, eşit bir toprak ve gelir dağılımını öngören eşitlikçi- lik kuramlarını geliştirdi. Serbest bırakıldıktan sonra devrimciliği meslek edindi ve hızla yükselerek Panthéon Kulübü’nün ön­deri durumuna geldi. Yeni Fransız Anaya­sasına aykırı olarak siyasal ve iktisadi eşitliğin sağlanması için çaba gösteren bu kulübün 1796’da kapatılmasından sonra, bir ayaklanma gerçekleştirmek üzere Altılar Komitesi adıyla gizli bir örgüt kurdu.

Babeufçüler, Jakobenler ve askeri ayak­lanma yanlısı komiteler, 8 Mayıs 1796’da ortak bir toplantı yaptılar. Toplantının ama­cı 17 bin kişilik bir kuvvet toplanmasını ve halkın onayladığı tek yasal belge olarak kabul edilen 1793 Anayasası’na dönülmesi­ni sağlayacak bir plan yapmaktı. Bir muhbi­rin planlan hükümete bildirmesi üzerine, darbeciler 10 Mayıs’ta tutuklandı. Ertesi yıl 20 Şubat – 26 Mayıs arasında yapılan duruşmalar sonunda Babeuf ve arkadaşı Augustin Darthé suçlu bulunarak giyotine gönderildi; öteki sanıklar ise aklanarak serbest bırakıldı.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.