2:46 am - Pazar Kasım 23, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Çarşamba, 13 Nisan 2011, 20:35 | Bilgi Paylaşımı | 237 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Üniversite sınavına hazırlanan ve Gastronomi Ve Mutfak Sanatları bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :Gastronomi / Gastronomi Ve Mutfak Sanatları

Gastronomi Bölümünün esas amacı gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış, uluslararası alanda rekabet edebilecek genç yönetici şefler yetiştirmektir.

Dört yıllık lisans programı süresince öğrencilere restoran, yiyecek – içecek yönetimi, yemek pişirme teknikleri ve sanat – kültür konularında eğitim verilir.Bölümün diğer bir amacı da zengin Türk mutfak kültürünün akademik bir ortamda korunmasını sağlamak ve bu kültürü uluslararası alanda tanıtmaktır. Dört yıllık lisans programı süresince adaylara en temelden en ileri seviyeye kadar yiyecek – içecek işletmeciliğinin ve yemek sanatının tüm incelikleri öğretilmektedir.

Yiyecek – içecek yönetimi ve yemek pişirme teknikleri teorik ve uygulamalı dersler olarak hazırlanmıştır. Bölüm de eğitim dili İngilizcedir. Fransızca ek dil olarak zorunlu öğretilmektedir. Klasik yemek pişirme teknikleri, Fransız, Türk, Osmanlı, Akdeniz, Uzakdoğu mutfakları ve Modern mutfak teknikleri uygulamalı olarak verilmektedir. Pastacılık sanatı, çikolata hazırlama teknikleri, şarapçılığa giriş gibi diğer pratik derslerin yanında öğrenciler sanat tarihi, dünya mutfak kültürü, yemek tarihi gibi teorik derslerle mutfak sanatı ve kültürünü değişik perspektiflerle derinlemesine uygulamalı  ve   teorik   olarak inceleyeceklerdir. Yeme  içmenin bir sanat olduğuna inanılan programda temel sanat eğitimi, resim, heykel gibi alanlarda da öğrencilere eğitim verilmektedir.

Çalışma Alanları:

Turizm sektörü konaklama, yiyecek ve içecek, seyahat ve ulaştırma alt sektörlerinden oluşan, dinamik ve gelişen bir sektördür. Kişilerin beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına dönük faaliyetlerde bulunan değişik tür ve yapıdaki işletmelerin tamamını kapsayan yiyecek ve içecek alt sektörü de son yıllarda gerek ulusal gerekse uluslararası düzeylerde büyük  gelişmeler  göstermektedir. Yiyecek – içecek endüstrisinin, her geçen gün büyümesi ve kârlılığın yüksek olması bu alana yatırım yapan kişilerin artmasına ve dolayısıyla rekabet koşullarının yoğunlaşmasına neden olmuştur. Bu bağlamda ulusal ve uluslararası pazarlarda faaliyette bulunan yiyecek – içecek işletmelerinin ürettikleri mal ve hizmetlere olan tüketici taleplerindeki artış hem ülke ekonomisine hem de bu hizmet endüstrisinin büyümesine katkıda bulunacaktır.

Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Nedir, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Ne İş Yapar, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Maaşları,Gastronomi Ve Mutfak Sanatları İş İmkanları, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları İş Çalışma Alanları, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Mesleği Hakkında Bilgiler, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümünün Geleceği, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Tanıtımı, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Kazanç Durumu,Meslek Rehberi, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Mezunları Ne İş Yaparlar,Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü İş Olanakları, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları İş Bulma Durumu

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

237 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi"

 1. Oğuzhan diyor ki:

  İyi gunler
  Ben lise 2.(10.) Sinif ogrencisiyim gastronomi bolumu okumak istiyorum daha erken ama ogretmenlerimiz ne kadar erken o kadar iyi diyor.
  Gastronomi bolumu icin turkce-matematik(tm) okumak gerekiyor dimi. Bide gastronomi ve mutfak sanatlari bolumu icin hangi universiteleri onerirsiniz. Bu bolum icin hangi yabanci diller ve yetenekler gerekir. Simdikten hazirlanmak istiyorum yabanci dillere falan. Daha bolum secmedik hangi bolume gitmem gerektigi gercekten onemli benim icin.
  Simdikten tesekkurler…

 2. Eyüp diyor ki:

  Selamlar ben 12. Sınıf öğrencisiyim. Gastronomi ts-1 ile alıyor. Bu ygs icinmi? Yoksa lys ye girmek şartmı? Ve mulakat devlet universitrsinde varmi içeriği nedir?

  TEŞEKKÜRLER…

 3. mehmet diyor ki:

  Merhabalar ben anadolu lisesi 12. sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim.Acaba ygs ve lys ile alan üniversiteler arasındaki tercih farkı nedir?istersem ygs ile girebilir miyim ortalama 385-400 arası alıyorum denemelerde tutturacağım kanısındayım 3 yıldır tek hedefim de gastronomi.Tek aklıma takılan nokta ise ygs ile yerleşebilir miyim yoksa illa ki lysden mi tercih yapmalıyım.Ben ygsden yapabiliyorsam eğer direkt tercih yapmak istiyorum.Cevaplarsanız size minnettar kalacağım şimdiden teşekkürler.

 4. nermin diyor ki:

  yetenek sınavından bahsedildi.ben bir resim öğretmeniyim.Öğrencilerim bu konuda çizim dersleri istiyor.seviye ve çizim konuları hakkında bilgi istiyorum.mesela figür çizimlerimi nesne çizimlerimi imgesel mi bu konuda bilgi verirseniz sevinirim..

 5. nuray diyor ki:

  okula girmek için hangiyetenek sınavından geçiyor. Burs almanın kriterleri nelerdir.

 6. Şule diyor ki:

  Ben 11. Sınıfa geçtim ve sayısal okuyorum.bu bölümü okumak istiyorum Ama bölüm sözeldn alıyor.sizce alanımı değiştirmelimiyim?

 7. zozan diyor ki:

  derslerı ıngılızce mı gorucez turkce goremez mıyız

 8. Eda diyor ki:

  gastronomi bölümüne mülakat ile almayan üniversiteler var mı?

 9. zeynep diyor ki:

  üniversitelerin yetenek sınavlarında ne gibi şeyler soruyorlar acaba

 10. melike diyor ki:

  bu bölümde bütün üniversiteler yetenek sınavıyla mı alıyor mesela Atatürk üniversitesi ?

  • ilker altay diyor ki:

   Benimde hicbir fikrim yok ama ataturk ü.benimde

  • Sibel diyor ki:

   Bazı üniversiteler yetenekle alıyor (ygs lerden herhangi birinden 140 ve üzeri puan alan herkes yetenek sınavına başvuru yapabilir) Atatürk ün. TS-1 puanla alıyor . Ayrıca yetenek sınavı (mülakat ve çizim) yok, ösym tercih listesi sıralaması ile kesin yerleşmiş olunuyor(TS-1).

 11. hamza keser diyor ki:

  SELAMLAR
  Gastronomi bölümü ile YİYECEK İCECEK İŞLETMECİLİĞİ bölümü arasında ne fark var.
  DGS TERCİHLERİNDE hangısını yazalım
  teşekkürler.

 12. Efsane diyor ki:

  Ben 11.sınıf gıda teknoloji bölümün de okuyorum. Gastronomi bölümü istiyorum fakat hangi derslere ağıırlık vermeliyim onu bilmiyorum bide bu gastronomi bölümünü 4 yıl boyunca ingilizcemi okunuyor hangi üniversiteler yetenek sınavina tabii tutmadan alıyor lütfen bana yardımcı olun lisede sayısal bölümüm ama bu sözel yani kafam karışık ama gastronomi okumak istiyorum BANA YARDIMCI OLUN LÜTEFENNNNNN

 13. lise ögrencisi diyor ki:

  Şuan ticaret meslek lisesinde muhasebe okuyorum ama gastronomi secmek istiyorum bu mumkun mu ve puanlarım hangi seviyede olmak zprunda

 14. tugba diyor ki:

  Meraba ben tugba ben yiyecek icecek bolumunu bitirm universitye hazrlk yapiyorum ascilik ve gastronomi arasindaki fark nedir ve hangisi benm icin daha avantajli olur ?? Tesekrler

 15. Ahsen diyor ki:

  Sözlü mülakatta ikna edici olmak icin ne gibi seyler üzerinde konusmaliyim ?

 16. eda diyor ki:

  Arkadaslar bende bu bolumu tercih ettim ama ingilizce hakkinda sıkıntım var yani okulda mi ogreniyoruz yoksa tum dersler ingilizce olarak mi okutuluyo bu sekilde mi ogrenmemiz gerekiyo Konya ve Erzurum’da da gecerli mi bu durum? Simdiden tesekkur ederim. :-)

 17. EROL diyor ki:

  Bu sayfanın giriş(açıklama) bölümünün 4.paragrafında ”Bölüm de eğitim dili İngilizcedir. Fransızca ek dil olarak zorunlu öğretilmektedir.”İbaresi bütün üniversiteleri ve bütün dersleri kapsıyor mu?AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’Nİ DÜŞÜNÜYORUM. TEŞEKKÜRLER.

  • Sibel diyor ki:

   Akdeniz ün. Çok iyi tercih.1.yıl 1.ci ve 2.ci dönem, 2. Yıl 1.ci ve 2.ci dönem zorunlu seçmeli ders olarak ing ve almanca der ama ingilizce seçilmesi gerekir ve herkes ing seçer olmazsa olmazdır. 3. Yıl 1.ci dönem ve 2. Dönem, 4. Yıl 1.ci ve 2.ci dönem rusça ve fransızca zorunlu seçmeli ders dir, rusça tavsiyedir istemezsen fransızca seçilir. Yabancı dili öğrenebilmek için ders saatleri yeterlidir ortalama yoğunluktadır ve iyi öğretir.1 yıl ing hazırlık okutan üniversiteler tüm dersleri ingilizce olarak okutuyorlar, bu şekilde dönemler içinde yabancı dil okumak hem yabancı dili geliştirmek hemde konunla alakalı yabancı dili öğrenip konuşabilmek için bu noktada akdeniz üniversitesi yabancı dil ders saatine önem vermiş, benim sana tavsiyem şimdiden öğrenmeye başla ki sonra sıkışma nasıl olsa hangi okula gidersen git 2. Dili az ya da çok okumak ve öğrenmek zorunda kalıcaksın.başarılar diliyorum.kolay gelsin.

 18. Furkan Dursun diyor ki:

  sibel ahnım şuan üniversite tercihlerimi yapmak üzedreyim bana yardımcı olursananız sevinirim https://www.facebook.com/fd176 bu adresten mesaj atabilir veya numaranızı verir seniz çok memnun olurum iyi günler

  • Sibel diyor ki:

   Furkan bey tabiiki bildiklerimi aktarmak isterim, face ve tweet kullanıcısı değilim, mümkünse bu sayfadan sorularınızı iletin, bildiğim kadarı ile cevaplarım.

 19. Gidaci diyor ki:

  Suan lisede gida okuyorum universitede bunu gastronomi yaparak okuyabilir miyim? Avantajlari yada dezavantajlari varmi?

  • Sibel diyor ki:

   Gıda bölümden mutfak bölümüne geçebilirsen gastronomi ve gastronomi mutfak sanatlarına girebilirsin, meslek okullarının kendi içlerindeki bölüm değişikliğini bilmiyorum, 2014 ösym klavuzu 3b.1 sayfa 37 ve 39 u incele sen gıda bölümünden beslenme ve diyetetik ygs 2, gıda teknolojisi ygs 2, yiyecek içecek işletmeciliği ygs 6 ile girebiliyorsun 4 yıllık olarak, meslek okullarının kendi bölümleri için sınavsız geçiş haklarınıda incelemelisin.

 20. yusuf diyor ki:

  gastronomi bölümü bitirdiğim taktirde ne iş imkanlarım olbilir

 21. mehmet diyor ki:

  Gastronomi bölümü hakkında bilgim yok içerik olarak tamamen aşçılık mı yoksa ayrilan yönleri var mi ? İş İmkanları nasıl ve türkiyede en iyi hangi üniversitenin eğitim Olanakları daha iyi

  • Sibel diyor ki:

   Kadere verdiğim cevabı oku ve istanbul için bildiğim okullar arasında yetenekle alan barajı herhangi bir ygs den 180 puanı yakalayana yetenek sınav hakkı tanıyan özyeğin ün var ing hazırlık var ve toefl ayarında güzel kampüstür öğtm üyeleri kalitelidir sonra yeditepe ün ygs 140 dan itibaren yeteneğe sokar bilgi ün şuan imt bitti zannedersem ,aydın ün, maltepe ün gibi araştır internetten imt tarihlerinide bulacaksın bu 1-2 hafta içinde hepsi imt yapacak

 22. ismail diyor ki:

  Ben bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum fakat biraz endişelerim var daha önce yiyecek sektöründe deneyimim olmadı ve bu yüzden yapabiliceğim konusunda biraz endişeliyim ama bu bölüme karşı olan ilgim bir hayli fazla

 23. Nesibe diyor ki:

  bu bölüm sonunda formasyon alıp mutfak öğretmeni olabiliyor muyuz ?

 24. ilal diyor ki:

  bu bölümden mezun olursam meslek lisesinde yiyecek içecek öğretmeni olabilirmiyim.

 25. ahmet diyor ki:

  gastronomi mutfak sanatlarından mezun olan bir kişi nerelerden ne şekilde iş bulabilir

 26. kader diyor ki:

  Ben bu yil univeriste tercihi yapicam ama endiselerim var ailem karsi bu bolume ama ben
  Istiyorum.bolum olarak erzurum dakini tutuyor cok kararsizim nedir ne degildir ? Gercekten is bulabilir miyim? Yardim edin lutfen ….

  • Sibel diyor ki:

   Tüm sahil otel ve tatil köylerinde iş bulabilirsin, gastronomi, gastronomi ve mutfak sanatları bölümleri hemen hemen bütün okullarda (fakülteler,üniversiteler,meslek okulları v.b) aynı dersleri vermekteler( yök ana dersleri belirler), derslerin konu ve içeriğine baktığında sadece aşçılık değildir muhasebede alacaksın ve yiyecek içecek satın alma pazarlamada öğreneceksin, bu dersler sana bir otelde senin ister mutfakta istersende yiyecek içecek departmanında yer almanı sağlıyacak bu şu demek, sen yiyecek içecek satın alma mdr ü yada f and b müdürü dediğmiz (food and beverage manangement) otelin tüm yeme ve içme konusunu yöneten sorumluluğu ağır kişi demek çünkü mutfak kendisinin kontrölü altındadır aşçılar emrindedir. Yeme içme maliyet hesabını yaparlar otel sahibi için önemli bir departmandır.iş konusuna gelince okurken staj yapıcaksın ve yer tanıyacaksın tecrübe sahibi olucaksın mezun olduğunda hele birde ingilizce öğrendinmi seni kimse tutamaz bir gün kendini otel veya tatil köyü mdr ü olarak görürüz, maaşın ilk mezuniyetten itibaren 2000-3000 tl gibidir, şeflikle artar,mdrlüğü yakaladığında mnmum 5000tl alırsın ucu açıktır şuan otel aşçıları 5000-20000 tl, mdr ler 5000-50.000 arası maaş alırlar.fena diil dimi bi de lojmanda kalırsan tüm paran cebinde kalır.bunları iyi düşün bence otel tatil köyü sayısına göre eğitimli eleman yetersiz kalıyor ortalık alaylılarla idare ediyor eğitimli olanlar ciddi fark atıyor, yapamadın diyelim otel hayatını restorantlar var o da olmadı muhasebeyi kullan beğenmedin tüm hipermarketler yiyecek içecek satın alıp satıyor yok bu iş bana göre diil dedin meslek okullarında öğretmenlik yap hoşuna gitti öğretim üyeliğine ve sonrasına yol açık.her halükarda sana burdan a b c planları çıkıyor, tecrübe konuşuyor.

   • Erkam diyor ki:

    Canım sen ne fazla hayal kuruyosum öyle yaa. Bu mesleği yapmadan sadece okul mezunu diye yapmazlar direk sana o kadar maaş vermezler yürümeyi öğrenmeden nereye koşuyosun .

    • Sibel diyor ki:

     Sayın erkam hangi iş konusu bir mezunu direkt mdr yapmış, her iş önce tecrübe ister, tecrübeler okulda öğretilmez, okulda teorik bilgi alırsın , iş hayatının içinde olmak çok farklıdır, zaten mezun olup işe başladığınızda her konu için söylüyorum aradaki farkı ilk gün anlıyacaksınız, bu meslek ve turizm sektörü eğitimli elemana çok ihtiyacı olan bir sektör olup alaylıların en az 20 yılda gelebileceği pozisyonlara eğitimli olanlar 5 yıllık tecrübeleri ile yükselişe geçerler, bizlerde iyi hizmet alır ve iyi hizmet verenlere sahip olup, dünya ya rezil olmaktan kurtuluruz.

 27. Gastronomi ögrencisi diyor ki:

  bazı üniversitelerin koydukları saçma sapan alakasız derslerle gastrolog olunamayacak bi bolüm

 28. Fatma diyor ki:

  Arkadaşlar gastronomi ve mutfak sanatları çok iyi bir bölüm. İş imkanı çok iyi. İşsiz kalmak mümkün değil. İsterseniz aşçı oluyorsunuz.. isterseniz yemek fotoğrafçısı.. isterseniz şarap tadım uzmanı.. isterseniz.. yiyecek içecek müdürü çok iyi bir bölüm maaşıda çok iyi şiddetle tavsiye ederim..

 29. kezban diyor ki:

  gastronomideiçecekdersi nedir

  • Sibel diyor ki:

   Alkollü ve alkolsüz içecekler demektir, büyük otel ve tatil köylerinde her şey dahil, ultra her şey dahil ve üstü sistemler vardır bu uygulamalarda kişi başına düşecek alkollü ve alkolsüz tüketim hesabını yapman gerekir ve maliyet hesabını yaparken de karlı çıkabilmek için içecek türlerini bilmelisin yoksa müşteri fiyatını belirliyemezsin özellikle ruslar konusunda dikkatli olmalısın sıkı içerler otel kazanamaz, kişi adet sayısı günlük tüketim ve müşterin hangi ülkeden gelen turist bunların hepsini gözönüne alarak maliyet çıkarmalısın, hareketli eğlenceli iştir.

 30. meryem diyor ki:

  Sadece yemek kültürünü mü amaçlıyo yoksa yemek yapımı öğretilmesini de içeriyor mu ?

 31. efeeeeee diyor ki:

  merhaba

  Bem meslek llsesl çııkışlıyım ygs den en fazla 160 180 alıyorum ama bende yetenek sınavına girmek istilyorum ama hiç bilglm yok bllgllendlrlrseniz sevinirlm yetenek sınavında ne gibi .çizlmler yapılacak bana bilgl verırsenız sevlnlrln

  • Sibel diyor ki:

   Her okula göre çizim değişiyor ama genellikle basit obje çizdirirler masa sandalye su şişesi gibi yanına meyva sebze koyabilirler.sonra seçerken ygs puanı en yüksekten aşağı sıralama yaparlar 160-180 arası puan sırayı yakalamak için iyi bir puandır şansını dene az zaman kaldı

   • Esma diyor ki:

    Merhaba. ben yurtdisindan basvurmak istiyorum. yetenek sinavi haric her hangi bir sinav gerekiyor mu? ilets yeterli sayiliyor mu?

    • Sibel diyor ki:

     Bir çok ün. Yazılı sınavı geçenleri sözlü sınava alırlar. Ösym ile görüşmen gerek, yurtdışından geleceklerin pozisyonları çeşit çeşit, tc ve kıbrıs vatandaşı değilsen şanslısın yeni kanun çıktı ya da çıkıyor yabancı öğrenciler sınavsız gelecek.türkler ösym ye girmek zorunda.sen orda 13 yıl lise okuyorsun burda ise 12 yıl, sizin 13.cü yılınız bizde üniversite nin 1. Yılı gibi, dışardan gelen türk olsada türkçe yeterlilik sınavına giriyordu çünkü hiç türkçe eğitim almadın diye,transkriptini ve durumunu, isteğini ösym ye faks çek ya da tel aç görüş, bi yol bulabilirsin.yanlız şunu bilmelisin orada bir üniversiteye yetenekle girersen buraya yetenekle yatay geçiş yapamazsın, yapabilmen için konuna ait ödüller gibi şeyler istiyor ösym.bir an evvel harekete geç ösym başvuruları 17 temmuz 2014 saat 23.59 da bitiyor.ielts 5.5 skor işine yarıyabilir,ösym ile biran evvel bağlantıya geç zaman kazanmış olursun vaktin az kaldı,başvurunla kendini resmileştiriyorsun, ösym cevap vermek zorunda.

    • Sibel diyor ki:

     Esma ” yurt dışından öğrenci kabülü” ya da” yurt dışından öğrenci kabülü yönergeleri” diye yazarsan internette bu konuyla ilgili kanunu göreceksin. Kolay gelsin.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.