9:17 am - Pazartesi Mart 30, 2015
Sponsorlu bağlantılar

Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Çarşamba, 13 Nisan 2011, 20:35 | Bilgi Paylaşımı | 320 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Üniversite sınavına hazırlanan ve Gastronomi Ve Mutfak Sanatları bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :Gastronomi / Gastronomi Ve Mutfak Sanatları

Gastronomi Bölümünün esas amacı gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış, uluslararası alanda rekabet edebilecek genç yönetici şefler yetiştirmektir.

Dört yıllık lisans programı süresince öğrencilere restoran, yiyecek – içecek yönetimi, yemek pişirme teknikleri ve sanat – kültür konularında eğitim verilir.Bölümün diğer bir amacı da zengin Türk mutfak kültürünün akademik bir ortamda korunmasını sağlamak ve bu kültürü uluslararası alanda tanıtmaktır. Dört yıllık lisans programı süresince adaylara en temelden en ileri seviyeye kadar yiyecek – içecek işletmeciliğinin ve yemek sanatının tüm incelikleri öğretilmektedir.

Yiyecek – içecek yönetimi ve yemek pişirme teknikleri teorik ve uygulamalı dersler olarak hazırlanmıştır. Bölüm de eğitim dili İngilizcedir. Fransızca ek dil olarak zorunlu öğretilmektedir. Klasik yemek pişirme teknikleri, Fransız, Türk, Osmanlı, Akdeniz, Uzakdoğu mutfakları ve Modern mutfak teknikleri uygulamalı olarak verilmektedir. Pastacılık sanatı, çikolata hazırlama teknikleri, şarapçılığa giriş gibi diğer pratik derslerin yanında öğrenciler sanat tarihi, dünya mutfak kültürü, yemek tarihi gibi teorik derslerle mutfak sanatı ve kültürünü değişik perspektiflerle derinlemesine uygulamalı  ve   teorik   olarak inceleyeceklerdir. Yeme  içmenin bir sanat olduğuna inanılan programda temel sanat eğitimi, resim, heykel gibi alanlarda da öğrencilere eğitim verilmektedir.

Çalışma Alanları:

Turizm sektörü konaklama, yiyecek ve içecek, seyahat ve ulaştırma alt sektörlerinden oluşan, dinamik ve gelişen bir sektördür. Kişilerin beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına dönük faaliyetlerde bulunan değişik tür ve yapıdaki işletmelerin tamamını kapsayan yiyecek ve içecek alt sektörü de son yıllarda gerek ulusal gerekse uluslararası düzeylerde büyük  gelişmeler  göstermektedir. Yiyecek – içecek endüstrisinin, her geçen gün büyümesi ve kârlılığın yüksek olması bu alana yatırım yapan kişilerin artmasına ve dolayısıyla rekabet koşullarının yoğunlaşmasına neden olmuştur. Bu bağlamda ulusal ve uluslararası pazarlarda faaliyette bulunan yiyecek – içecek işletmelerinin ürettikleri mal ve hizmetlere olan tüketici taleplerindeki artış hem ülke ekonomisine hem de bu hizmet endüstrisinin büyümesine katkıda bulunacaktır.

Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Nedir, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Ne İş Yapar, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Maaşları,Gastronomi Ve Mutfak Sanatları İş İmkanları, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları İş Çalışma Alanları, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Mesleği Hakkında Bilgiler, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümünün Geleceği, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Tanıtımı, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Kazanç Durumu,Meslek Rehberi, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Mezunları Ne İş Yaparlar,Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü İş Olanakları, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Gastronomi Ve Mutfak Sanatları İş Bulma Durumu

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

320 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi"

 1. merve diyor ki:

  Birşey sormak istiyorum ben bu bolumu istiyorum ve bu bölümde şarap bilim diye bi ders varmış bu dersde tadına bakmamiz lazimmi

 2. gülser diyor ki:

  merhaba sibel hanım.size bazı sorularım olacaktı cevap verebilirseniz sevinirim.benimde oğlum bu sene üniversite sınavına girdi.gastronomi ve mutfak sanatları bölümünü istiyor.aşçılık bölümü okuluyla gastronomi ve mutfak sanatları bölümü mezunu olmak arasında ne fark vardır.iş bulmak ve tercih edilmek açısından mezun olduklarında.birde 2 senelik bir yüksekokul mu ?yoksa 4 yıllık bir okul mu?aradaki farkı anlatır mısınız?4 senelik yüksek okulu malesef ki bu sene alamıyoruz puanlarımız yeterli değil.gastronomi ve mutfak sanatları okullarının hiç 2 senelik olanı var mı?2 senelik geçiş hakkını kullanıp diplmasını aldıktan sonra güzel bir yerde lisans yapması sizce iş bulma konusunda nasıl bir etken eder?fikirleriniz bizim için çok önemli.yardımcı olursanız çok seviniriz.illaki 4 senelik bir okul mu olmalı.2 senelik okulla 4 senelik okul arasında bize bilgi verir misiniz?siz hangisini önerirsiniz.

 3. gulcan diyor ki:

  merhaba benım bı sorum olacak ben gastronomi bölümüne ygs 4 den girmeyi dusunuyorum . meslek lisesi YİH mezunuyum ve puanım okul puanıyla birlikte 354 oluyor benım merak ettıgım sey ise isimlerının yanında MTOk yazan unıversıtelere girmek için OBP nın carpıldıgı kat sayıda bır degısıklık oluyor mu yoksa 0.18 ıle mı carpılıyor ? yardımcı olursanız cok sevınırım tesekkurler ..

 4. BURAK diyor ki:

  Sibel Hanım ben ygs4’ten 303 puan aldım sıralamam 129bin ve Çanakkale 18mart üni.gastronomi bölümünü istiyorum sizce gidebilirmiyim.AYRICA;Çanakkale gastronomi bölümü mantık bir seçim mi ? TEŞEKKÜRLER

 5. fatma diyor ki:

  Bu bölümde okumak için İngilizce bilmek şart mı

 6. büşra diyor ki:

  silbel hanım ben ygs 4 den 276 aldım sıralamam ise 243304 ben lys 3 ve 4 e girdiğim de ts 1 puanıyla gastronomi ve mutfak sanatları bölümünü yazabilmek için puanı tutturabilirmiyim? imkansız bir şey mi yoksa lys ye çok çalışırsam olurmu bu sene ygs de genel olarak puanlar düşük bunuda göz önünde bulundurdugumuzda bana tavsiyeniz ne olur?

 7. zehra diyor ki:

  ben bu bölüme gitmek istiyorum çok zorlanırmıyım mutfakta vakit geçirmeyi seviyorum ama

 8. Furkan diyor ki:

  Ben bu yıl sınava girdim. Şef olmak istiyorum kafam karışık çünkü ben teoriden çok uygulama istiyorum. Aşçılık mı gastronomi mi yoksa gastronomi ve mutfak sanatları mı okumalıyım. Biraz araştırma yaptım aşçılık biraz daha ağır basıyor uygulamada okul ve bölüm tavsiyeniz var mı teşekkürler.

 9. Emrah diyor ki:

  Yardımlarınız icin şimdiden teşekkürler ben acık öğretim lisesine yeni başladım amacım gastronomi ve mutfak sanatı okuyup iyi bi Ahcı chef olmak ama maddi imkanlardan dolayı calışmaya ara vermemem gerekli dediyim bölümü acık öğretim den okuyabilirmşyim ve iki yıllığı varmıdır teşekkürler

  • Sibel diyor ki:

   G.mutfak sanatları için açık öğretim yok ve 2 yıllık yok bu bölüm 4 yıllık dır.
   Uzaktan öğretim olarak Plato Meslek Yüksek Okulu nun Aşçılık bölümü var, Plato myo İzmir, Antalya, Bursa, Trabzon, Diyarbakır bu şehirlerde aşçılık bölümü için uzaktan öğretim sistemi kullanılıyor (osym aşçılık puan listelerinde de plato myo aşçılık uzaktan öğretim diye görücen ve 2 yıllıkdır) İstanbul da isen de Plato myo aşçılık bölümü İstanbul da da olduğu için bu yukardakı şehırlerden birine osym de yerleştırılsende imtihanlara İsanbuldan girebılıyorsun.
   Tam burs ve yüzde 50 burs dıye 2 seçenek var , yüzde 50 burs aşağı yukarı 6000 tl, 9 taksıte bölebılıyorlar( önceden orayı arayıp ödeme şekıl ve şartlarını sormalısın unutma senın osym gırış zamanında bu fıyatlar değişecek ödeme şartlarıda değişebilir), internetın olmalı, 15 de ya da ayda 1 uygulama dersı için okula gitcen, vıze odev internetten fınal sınavı için okulda sınava gırcen. Ön lisans (2 yıllık) aşçılıktan dgs sınavı ile gastronomi ve mutfak sanatlarına geçiş hakkı var ama uzaktan eğitim dıyınce işte bu da sana ciddi masraf. Ayrıca plato myo ya meslek liselerınden yer kalırsa düz liseliler yerleşiyor.

   Açık öğretim lisesi demişsın düz lise olarak anlıyorum, açık öğretim liselerinin bırde açık öğretim meslek liseleri var açık öğretim turizm ve otelcilik meslek liselerini araştırdınmı?
   Senın okulunun bağlı olduğu halk eğitim merkezıne sorabılırsın, olduğun yerde varmı dıye, çünki açık öğretim turızm meslek liselerı kendı içinde , konaklama ve seyahat hızmetleri ( ön büro- operasyon), yiyecek ve içecek hizmetleri ( mutfak-servıs) ,sınıfı dıye ayrılıyo bu yiyecek ve içecek hızmetleri mutfak mesela gastronomi ve mutfak sanatları na giden yol, bunun la devlet üniversitesıne girebilirsın ve ders saatleriyle iş çalışma saatlerini ayarlıyabilirsin bu bölümdekilerde çok çalışıp okuyan var.

   Eğer ki açık öğretim turizm meslek lisesine geçiş yapmak istersen 2. Sınıfa başlamadan gitmek istediğin okula dilekçeyle müracaat yapıcan 1. Sınıfınıda sayıcaklar kayıp yaşamıycan.
   Bunları bağlı olduğun halk eğitim merkeziyle birlikte konuşup durum değerlendırmesı yapmalısın, çünki meslek liselerinin sınavsız geçiş hakları olan başka bölümler ve ayrıca sınava gırıp ygs-4 ve ts-1 puanı ıle MTOK la bu bölüme alan üniversiteler var( devlet üniversiteleri). (Hiç biri açık öğretim değil)(MTOK meslek liseleri öğrencileri için alanlarına yönelik ek puanla girdıkleri ni ifade edıyo bu mtok yazısını görduğunde düz liseden gelenlerın gırış yapamıyacaklarınında ifadesı dır).devlet ün bu bölüme mtok la alan ün az sayıda.
   Ygs-4 ile giriş de de genellikle meslek liselerınden gelenlerle doluyor.
   Anadolu ün (eskişehir de)
   Anadolu ün açık öğretim var,Anadolu ün açık öğretim 4 yıllık lisans Konaklama İşletmeciliği isteğe bağlı staj , Anadolu ün açık öğretim Turizm ve otel işletmeciliği 2 yıllık zorunlu staj, Anadolu ün açık öğretim Turizm ve seyahat hizmetleri 2 yıllık zorunlu staj olarak bunlar var (staj larda staj yapacağın iş yeri ile durumunu konuştuğunda ücretli olarak staj yapabılırsın), bunlarada düz liseliler giriyor ama turizm meslek liseleri ek puan alarak geldıkleri için onlardan yer kalırsa düz liseliler yerleşiyor. Anadolu ün deki bu bölümleri de bilgin olsun dıye dedim, Açık öğretim dediğin için benim bildiğim durum bundan ibaret.

   Bunun içinde;
   Açık öğretim turizm ve otelcilik meslek lisesi ni bir incele araştır dıye düşünüyorum , farklı bölümlerde olsa açık öğretim ün için açık kapı var.
   hiç olmazsa meslek öğrenip de lise mezunu olma avantajı olur, ve yaşadığın bölgede aşçılık bölümü olan myo varsa oraya girme şansı doğar ( meteb) ( açık öğretim değil ama ders saatleri ne göre kendını ayarlıyıp çalışabılırsın), bunun için de halk eğitim merkezınle bu işi iyi bilenı bulup konuşmalısın tekrar tekrar sor sonrada meslek lisesine gıdıp konuş. Söyliycekleri şeylerden emin olmadan, aklında hiç bir soru işareti kalmadan, içine sinmeden karar verme sakın. Sonuç da bu senın hayatın ve geleceğin. Tüm bilgileri toplıyıp bir durum değerlendirmesi yapıp sakince düşün nasıl olsa daha vaktin var.
   Kolay gelsın.

 10. rabia diyor ki:

  Formasyon için şimdide atanmaları araştırıyorum Sibel Hocam bizim bölüm mutfak sanatları olarak geçmiyor atanırken yiyecek içecek kategorisinin altında sadece gastronomi ve mutfak sanatları olarak gözüküyormuş gastronomi bölümüne de bu hakkı verirler mi yoksa bu hakkı zaten var mı?

  • Sibel diyor ki:

   Aynen öyle gastronomi ve mutfak sanatlarına atanmayı verıyor, gastronomi mezunu nuna bu hakkı vericeklermi belli değil. Sürekli takip etmen gerekicek.

 11. onur diyor ki:

  ben gastronomi istiyorum ama sonunda iş imkanı bulabilir miyim ? nerelerde çalışırım ? ne kadar maaş alırım hiç bilmiyorum bana yardımcı olursan sevinirim .

 12. selin diyor ki:

  Merhaba ben daha 9. sınıfım ama şimdiden kararimi kesin olarak vermeye çabalıyorum. Şu an imam hatip lisesindeyim bu seneyi burda okuyup 10. sınıfta meslek lisesine geçip yiyecek içecek bölümü okumayı düşünüyorum hata mi ediyorum ailem pek istemiyor bu bölümü okumamı.

  • Sibel diyor ki:

   Selin, ailenın neden istemediğini bir durum değerlendirmesi yap, seninmi yapamıyacağını düşünüyorlar yoksa bu iş deki yaşam şeklimi onları rahatsız edıyor, ailen ne yapmanı istıyor, iş çalışma hayatında olup evlilik ve çocuk işin içine girdiğinde ebeveyn desteğine ihtiyacın olucak, her şeyi düşünerek ne gibi çözüm üretebilirim dıye bi bak, aile desteği maddı manevi önemlidir.

   • selin diyor ki:

    Ailem öğretmen olmamı istiyor. Ama ben bunu şiddetle istemiyorum ve ailemin istememe sebebi benim yapamayacagimdan değil evde güzel şeyler yapıyorum sebebi babamın da aşçı olması. Psikoloğum bana benim severek yaptığım işi yapmami önerdi. Hâlâ kararsızım.

 13. elif diyor ki:

  Merhaba. Ben 4 yillik sosyal bilgiler ogrt. Yeni bitirdim bolumumu seviyorm ama zamaninda yanlis tercih yaptigimi dusunuyorm cunku yek yapmayi cok seviyorm 24 saay yemek yapimi izleyebilirim yeni teknikler ogrenmeti de cok seviyorm. Ama 2. Defa girip okumayi gozum yemiyo acikcasi 23 yasindayim cok kararsizim kpss ye girdim kazanamadm ilk girisimde cok kararsizm hepsi zamaninda yaptigim yanlis tercihlerden dolayi oldu sozel mezunuyum matematigi nerdeyse hic yapiyorm cok kararsizim. :/

 14. Boran diyor ki:

  Merhaba sibel hanım gastronomi ve mutfak san. eğitimini veren en iyi üniversite olarak gösterebileceğiniz hangi üniversite var.

 15. pakize diyor ki:

  Düz liseler için aşçılığın iki yıllıkları varmı ?

 16. utku diyor ki:

  Ben akdeniz üniversitesi gastronomi bölümünü istiyorum. Ama mezun olunca kolayca is bulabilecek miyim aklıma takılıyor buradan başarılı bir şekilde mezun olsak ve yazları antalyada otellerde çalışsak mezun olunca kolay iş bulur muyuz ?

 17. meryem diyor ki:

  Gastronomi ve mutfak sanatları bölümünde erasmusla öğrenci alımı hangi ünilerde vardır bir bilginiz var mı?Bayan öğrencileri bu meslekte zorlayacak en büyük sıkıntı hangisidir ve öğretim üyesi olabilmek için formasyon alınması gerek sanırım kaçıncı yılda formasyon alınır?

  • Sibel diyor ki:

   Meryem, erasmus la Akdeniz ün ve Gazi ün de var ama diğerlerini bilmiyorum, Devlet üniversiteleri nin erasmus bağlantı çalışmalarını duyuyorum. Vakıflar erasmusu uyguluyor.
   Ayakta uzun süreçli kalmak, akşam vardıyası , bayram ve yılbaşı nda çalışmak sıkıntılı olabılır.
   İki türlü formasyon var, üniversitede okurken genellikle 3. sınıfdan itibaren alınan formasyon bu ortaöğretim lise öğretmeni olmak için aldığın formasyon,
   Öğretim üyeliği için ise lisans dıp ort yuksek puan, yüksek lisans, kpds veya üds veya yds den bunların herhangi birinden alacağın dil puanı , bunları toparladıktan sonra ales imt ve öyp ye müracaat.
   Bu öğretim üyeliğini aşağıda selma ya izah etmeğe çalışmışdım bi oraya göz at.

 18. Ayşen diyor ki:

  Hangi üniversiteler yetenek sınavı yapıyor?

  • meryem diyor ki:

   Özel üniler yetenek sınavıyla alıyıo yanlış hatırlamıyorsamda ygs puanıyla alan ünilerde yetenek sınavıyla alıyormuş.

  • Sibel diyor ki:

   Ayşen vakıf ün lerinden bu bölüme yetenek sınavı ile alanlar şunlar;
   Yeditepe ün, Bilgi ün, Aydın ün, Maltepe ün, Nişantaşı ün, Özyeğin ün tesi.
   Bu üniversiteler Vakıf olduğu için yüksek rakkamlı ücretler vererek okunan ama yetenek sınavında alacağın ve ygs puan ından gelen hesaplama ile burs da alabilme imkanı oluşmakda olup, içlerinde bir tek Özyeğin ün tesi ygs barajını 180 i almış ol der dığerleri ygs de 140 barajı al gel der ve çoğunluğu hazırlık sınıfı okutur.
   Bu üniversitelerin hepsi İstanbul dadır.

   • Sibel diyor ki:

    Alanya Hamdullah Emin Paşa ün. (Vakıf) özel yetenek sınavı ygs 140 baraj. Alanya da.
    Avrasya ün (vakıf) Trabzon da, 140 baraj özel yetenek sınavı.
    İzmir Ekonomi ün (vakıf) İzmir de 140 baraj eğer yurt dışından da 2.ci diplomayı hedeflersen 180 baraj özel yetenek sınavı.
    Bunların da burs ları var.

 19. melike diyor ki:

  düz lise tm çıkışlıyım, gastronomi ve mutfak sanatları okumak istiyorum

  ilk sorum önceden farklı alandan bölüm tercih ettiğinde puan kırılıyordu şimdi ise alan dışı tercihlerde puan kırılmıyormuş doğru mu?

  ikinci sorum ise daha önce sadece tek oturumlu sınav sistemini denemiştim (öss) şimdi ygs lys diye farklı oturumlara ayrılmış hiçbir şey anlamıyorum. pamukkale üniyi tercih etmek istiyorum ts-1 ile alıyormuş. öncelikle ygs sınavına hazırlanıyorum peki lys de tam olarak hangi derslerin sınavına gireceğim?

  • Sibel diyor ki:

   Melike, doğru alan dışı tercihlerde puan kırılmıyor. Bu bölüm için ygs imtihanında yaptığın soru ile ygs-4 puanını hedefliycen imtihanda önüne bu ygs-4 dür dıye gelmiycek senın yapacağın şey mümkün olduğunca çok türkçe ve sosyal sonrada matematik ve fen den yapman gerek, puanı asıl türkçe ve sosyalden alıcan fen ve matematik destek olup aynı zamanda puan değerlendirilmesi için gerekli nasıl olsa türkçe ve sosyal in hepsini yaptım olmuyo , en az bi kaç netin olmalı matematik ve fenden, sistem bu yaptıklarınla ygs 1-2-3-4-5-6 yı hesaplıyo. Ygs-4 TS-1 puanının alt yapısı, ygs-4 puanının 180 barajı geçip çok üstüne puanın çıkmalı 350-400 gibi, lys de TS-1 puanı almak için lys 3 ( türk dili edebiyat 56 soru, 1 coğrafya 24 soru, bu coğrafya 1 lise 1 coğrafyası demek, en çok puanı ed. tan almalısın sonra coğrafya) , lys-4 tarih 44 soru, coğrafya 2 (10,11,12 sınıf coğrafyası) 14 soru, felsefe grubu 32 soru ( felsefe grubu dediğide psikoloji 8 soru, sosyoloji 8 soru,mantık 8 soru, din ve ahlak 8 soru, sosyoloji ve mantığın içinede felsefe sorusu yerleştiriyolar). En çok tarih sonra felsefe grubu en son coğrafya 2 yapmalısın soru adetınden anlalşılıyo zaten soru adeti fazla olanlar en çok yapman gerekenleri ifade ediyo.
   Yani ts-1 için lys-3 ve lys -4 imtihanına girdiğinde ikisinden gelen netlerinle TS-1 puanın oluşacak yanı her ikiside mutlak gerek. Ve bu lys içinde alacağın puanların 180 barajı geçmesi gerek yanı bu ikinci baraj lys puanının hesaplanması için lys dede 180 i geçmelisin.bildiğim kadarı ile lys-3 ve lys-4 her ikisindede 180 i geçmelisin ki sistem puan hesabı yapsın. İkisi birleşebilsin.
   Mutlaka elindeki kitablarla yeni ders kitablarını karşılaştır her sene her ders kitabının üzerinde değişiklik yaptıkları için kontrol etmelisin.
   Umarım daha önce öss ye girdiğinde ösym seni hiç bir yere yerleştirmemiş olsun eğer böyle ise tüm puanları alıp iş yerleştirmeye geldiğinde lise diploma notun 0,12 ile çarpılıp çıkan sonuç üniversiyeye yerleştirme yapılırken eklenecek yok daha önce bi yerleştirme olup beğenmedin o zaman bu 0,12 çarpımıyla çıkan sonucun yarısı kullanılacak.
   Ygs den puanı aldıktan sonra da lys ye 3-4 gircem dıye müracaat etcen mutlaka.
   Eğer istiyorsan da tüm lys lere katılabilirsin bunuda yatay geçiş için çıkardılar bölüm değiştirmek isteyenler için bundada önemli olan nokta üniversiteye ilk kaydolduğun sene almış olduğun tüm puanları kullandıkları için okurken yok olmadı ben yatay geçiş yapiim dediğinde girdiğin senenın puanını istıyo sonradan gırsende puanı kullanmıyo sil baştan yaptırıyo bunun içinde tüm lys lere girin demekteler bunuda TM çıkışlı olduğun için dedim lys-1 matematik geometri sınavınada girebilirsin.
   Melike bende karmaşık anlattım işin içinden çıkamadığın ne varsa tekrar sor.

 20. selcan diyor ki:

  merhaba ben lise 2 ogrencisiyim gastronomi ve mutfak sanatları okumak istiyorum antalyada yaşıyorum ve akdeniz üni. düşünüyorum ama akdeniz üni de mülakat figür çizimi falan varmı bigi verirseniz çok iyi olur şimdiden teşekkürler

 21. canan diyor ki:

  akdeniz üniversitesi gastronomi ve mutfak sanatları bölümüne yös ile yani yabanci öğrenci sınavıyla girebilir miyim?? yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  • Sibel diyor ki:

   Akdeniz ün. tesi YÖS başvuru tarihi 30 Mart 2015-17 nisan 2015 arasında,
   Yös sınavı da 2 Mayıs 2015 tarihinde ,
   Bu bölüme bu yıl için Yös ile öğrenci alıcakmı ve kontenjanı kaç kişi olucak 30 Mart 2015 tarihinde belli olcak.
   Bu başvuru tarihine kadar başvuru ile ilgili tüm evrak ve işlemlerini hazırla, Akdeniz ün tesının tel no: 0242 227 44 00
   Bu numara dan takip edebilirsin. İnternet sitelerınde de yayınlıyabilirler.
   Akdeniz ün tesi hemen hemen her bölüme YÖS ile öğrenci alıyor, her yıl bölümler ve kontenjanları tekrar düzenleniyor, umarım amacına ulaşırsın kolay gelsin.

 22. pakize diyor ki:

  Sibel hanım ben ygs4 ten 370 puan alsam kesin olarak abant izzet baysal üni. Sine gidebilirmiyim sizce bide ilk kaç binin içine girmeliyim izzet bayysala gitmek için ???

  • Sibel diyor ki:

   2014-2015 abant izzet baysal ün bu bölüme 365,94914-421,23078 ygs-4 ile aldı.
   Bu taban puan 119.000 di.
   Her yıl taban puanın artığını düşünürsek ve meslek liselerindende gelecekleri düşünürsek 370 ile sınırda kalma ihtimali olabilir biraz daha yükseltmeğe çalış.

 23. havva diyor ki:

  İyi günler.Bu bolumun bayanlar için zor olduğu yani pek tercih edilmediği soyleniyor bu doğru mu acaba?

  • Sibel diyor ki:

   Kolay diyemiycem tüm mesai saatinde ayakta olman gerekicek yaşın ilerledikçe zor bayram, yılbaşı gibi tatillerde çalışıcan bunun içinde hem bu mesleği çok sevmelisin hem de enerjik yapı da olmalısın. Bu yüzden mutfak içinde kalmak isteyen bayanlar pasta ve ekmek üretimini tercih ediyor. Diğerleri muhasebe, organizasyon, ikram, menü hazırlama gibi v.s. konulara yöneliyor, şef olarak çalışan bayanlar ın lüks restaurantları tercih ettiklerini de görüyoruz.
   Ya da formasyon alıp öğrtmenliği tercih ediyorlar kısaca herkes kendi yapısına göre çıkış yolu buluyor.

 24. utku diyor ki:

  Meselâ akdeniz üniversitesini istiyoruz puanım yetiyor şimdi denemelere göre hatta ek puanla çok üstünde. Lysye görsel bile yine meslek lisesi mezunları önümüze geçebiliyor mu ?

  • Sibel diyor ki:

   Akdeniz ün tesi için meslek lisesi farkıyla mücadele etmıyorsun aynı şartlara sahipsiniz çünki
   Akdeniz ün tesi TS-1 ile alıyor eğerki ygs-4 ile almış olsaydı bu bölüme o zaman alan devamı olan meslek liseliler artı ek puanla geliceklerdi o zaman önünüze geçme durumu oluşuyor.
   Bu söylemiş olduğun düz liseliler için çok önemli.

 25. Ali diyor ki:

  Sibel hanım hangi üniversiteler yetenek sınavıyla almaz onu söyler misiniz?

  • Sibel diyor ki:

   Ali , liste uzun onun için yetenek sınavı ile alanları söylıycem bu üniversiteler sadece yetenekle alır diğerleri almaz.
   Yeditepe ün.,Bilgi ün, Aydın ün, Maltepe ün, Nişantaşı ün, Özyeğin ün,
   Alanya Hamdullah Emin Paşa ün, Avrasya ün, İzmir Ekonomi ün.
   Bu üniversiteler yetenekle alır, diğer üniversiteler yetenekle bu bölüme almaz.Yetenek sınavı ile almayanlar ya YGS-4 ya da TS-1 ile alır.

 26. ilayda diyor ki:

  Gida teknolojileri lise 2.Sinif ogrencisiyim hocalarimiz bizi bilgilendirmekten kaciniyorlar bize tekniker teknisyen ve sadece muhendis olabilicegimizi soyluyorlar benim gastronomi bölümünü okumak için neler yapmam gerekiyor yada bölümumu mu deistrmem mi gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Sibel diyor ki:

   İlayda,
   Okulunun idaresine sor ösym başvuru formunda benım bölümümün alan adı ve kodu, dal adı ve kodu nedır? Dıyceksin. Eğer ki okulunun ösym başvuru formlarını başka bir okul yapıyorsa oraya gidip öğren bu yıl sizi tekrar şekıllendırdiler kod değişiklikleri oldu okulundan şimdiye kadar senin sınıfın için kullandıkları alan adı kodu ve dal adı kodu nu eski ve yeni hepsini öğren ki karşılaştırma yapıp sağlamasını alıyim.
   Anladığım kadarıyla gıda tek bölümünün içinde de branşlaşma var olarak gözüküyo, ağırlama ve gıda mı, alanı ve tüm dalları mı, zeytin, hububat, çay işleme v.s. gibi bu dallar ın hepsi gıda tek. sine bağlıda hepsi ayrı yerlere gidiyo.
   Canını sıkma, bu istediklerimi öğren ondan sonra neler olabilir bakarız.

 27. vahdet diyor ki:

  2 yıllık aşcılık okuyarak

  aşcı olabilirmiyim peki yani gastronomi ve mutfak sanatları mezunları gibi ?

  • Sibel diyor ki:

   2 yıl aşçılık okuyup ön lisans diplomanı alınca ÖSYM nin DGS (dikey geçiş sınavı) na girmelisin.
   Alacağın puanla tercih listesi yaparak ,
   Gastronomi ve mutfak sanatları bölümüne DGS ile giriş kontenjanı veren üniversiteleri listeliyeceksin.
   Aşçı bölümünden mezun olduğunda mutfağın içinde kalırsın, DGS ile devamını tamamlaman gerek, çünkü eksik dersleri tamamlamalısın ki şef olabilesin.
   Bölümün DGS kontenjanı çok değil , sıkı çalışmalısın, DGS de puanlar en yukardaki puandan aşağı doğru sıralanır. DGS ile bu bölüme alan ün. Lerın geçmiş yıllardaki tavan ve taban puanlarına bakarak aşağı yukarı ne puan alman gerektiğini tespit etmen gerek. Taban puanın sabit olmadığını görüceksin.
   DGS de de 3 kez imtihana giriş hakkın var.

 28. Murat diyor ki:

  Mutfak sanatları bolumunu seçmek için lisede hangi bolumu secmeliyim

  • Sibel diyor ki:

   TM bölümünü seçmelisin, TS sınıfındaki matematik çok zayıf YGS de yeterli olabileceğini zannetmiyorum, ygs de matematik de yapman gerekicek.

   • SELMA diyor ki:

    sibel abla mrb gastronomi bölümünün bayanlara göre olmadığını söylüyorlar.iş koşullarının agır olmasından dolayı ben bu bölümü çok istiyordum ama korkmaya başladım.pişman olacağım bir şey yapmak istemiyorum.acaba ben 4 yıl gazi üniversitesinde okuyunca mezun olduktan sonra kendi işletmemi açabilirmiyim ya da formasyon alıp üniversitede hoca olarak kalabilirmiyim.ama o da çok zor muş önemli bi tez hazırlamak gerekiyormuş notlarımın da çok iyi olması tabi.abla bana lütfen bilgi ver vereceğin bilgiler kararlarımda önemli olacak şimdiden tşk ederim…

    • Sibel diyor ki:

     Selma, bu meslekte iken sürekli ayakta ve koşuşturma halinde olup, herkes tatil yaparken sen çalışıyo olucaksın bunun içinde enerjik yapıda azimli olup mesleği severek isteyerek girmelisin. Kendini sorgulamalısın ör: uzun süreçli ayakta durabilirmiyim? Akşam vardiyası bana uygunmu? Bayram , yılbaşı tatillerinin çoğunluğunda çalışırsam bu durum beni sıkmaya üzmeye başlıyıp motıvasyonumu düşürürmü? İlerde eşime işime müdahale etme dıyebilırmiyim?
     Bunun gibi soruların cevabını vermeye çalış.
     Bayanlar genellikle davet ve organızasyon, muhasebe, satın alma, pazarlama, menü planlama ve dıyet menü, çocuk menü, fotoğrafçılık gibi ya da pasta ve ekmek üretimi,çikolata , şekerleme ,yemek ,banket , süsleme gibi tercihlere
     yöneliyor.
     Eğer ki mezuniyetten sonra iş yeri açıyım dersen mutlaka açmayı hedeflediğin ne ise o konudaki iş yerlerinde önce çalış ve a’ dan z’ ye öğren tüm sızıntıları yakala yani tüm personel nasıl kaytarır, satın alma da olan para kaçışları aşçının mutfağın ne kaçaklar yaptığı, depo ürün tarih ve depolama çeşitleri ve depo giriş çıkışları, muhasebe de oluşabilecek karmaşalar, gibi noktaları nasıl yakalarımı bilmelisin. Bu gibi çok şey var kendi yerinde rahat etmen için önce öğren ki iş kabusa dönmesin. İşi ortakla açmaya kalkarsan gözünü bi tur daha fazla dört aç ve ortağın potansiyel tehlike olduğunu asla unutma. Mümkünse işin sadece senın olsun alman’ ların bır deyimi var ” küçük ama benim” , hesabını çok iyi yap borca girme.
     Ün. De hoca olmak için yüksek lisans yapıp, ales imtihanı ( yüksek puan alıp), kpds veya üds veya yds iyi bir puan aldığında araştırma görevlisi olmak için puanlarını toplamış olcan ve yök e öyp ye başvuru yapıcan bu dediğim araştırma görevlisi sonra öğretim üyeliği doç lik ve prof luğa giden garanti yol bu yolda ales den yüksek puan lisans dip ort yüksek ve dil puanın yüksek olduğunda devlet memuru olarak atanıyorsun. Sana dil puanı olmadanda oluyomuş der ler doğru ama sonra üniversite kısa bır süre verıp gıt öğren dıycek vakit sıkıntısı oluşacak, üniversiteler ilan veriyo öğretim görevlisi alınacak dıye ales ve diploma notu dıyo itibar etme 5 yıllık sözleşme yapıp üniversitenın senoto kararıyla işe başlıyıp gene aynı yolla işine son verılır işinden olmamak için senotonun kölesi olmak durumu sıkıntısıyla karşılaşıp torpil hikayesı ile o noktadada karşılaşırsın. Ve vakit kaybı oluşmuş olur 35 yaşına kadar halletmen gerek kanunen yaş sınırı 35 .
     Yani ales den yüksek puan, iyi bir dil puanı ve lisans dip ort yüksek olursa sana kimse engel olamaz devlet kadrosu ıle gırmiş olursun senato kararı ile değil. Şimdi dıyceksınki madem lisans dıp ort hesaplanıcak yuksek lisans nooldu ?Bu ÖYP hesaplarken lisans dip ort ma ile puanını hesaplıycak ama senden yüksek lisansı sonra istiycek zaten sıkışmamak için yüksek lisansı yapıcan dili toefl, ılts gibi bu seviyeye getırıp ales e gircen (ales geçerliliği 3 yıl) kpds veya üds veya yds den dil puanı alıp öyp ye müracaat edıcen, sisteme müracaat ettığınde otomatik olarak dil puanını görup çektiği için dil puanının işleve geçmesi için bu dil imtihanlarından birine girmen gerek yoksa öyp dıl puanı yok der. 35 yaş dan önce bunları halletmen gerek.
     Selma gördüğün gibi hangisini tercih edersen et biri diğerinden daha rahat değil ne yazıkki hayat kolay değil kendini sıkmadan sakince düşün hangi yol sana daha uygun sıcak gözüküyo hangisinde daha azimli olup ben bu yolda ilerlerime panik yapmadan karar vermeye çalış. Kendini tanımak çok önemli ben basite indirgeyerek insanları kategorize ederim kariyer yapabilecekler, ticaret tüccar yapıdakiler, emir alacak yapıdakiler ve emir almaktan hoşlanmayanlar lider yapıdakıler gibi mesela akademik kariyer yapma karakterinde olanlar ticaret kıvraklığında sıkıntı çekip kitab’ a sıkışıp kalıyo bu dediğimle etrafına bi bak kaç tane prof u ticaret hayatında gördün en çok bilgiye sahip kişiler niteliğinde olmalarına rağmen , üniversitede bu bülümün hocaları söylüyo piyasada yapamadık akademik kariyere yöneldik dıye çünkü ticari zeka başka bişi akademik zeka başka bişi.
     Selma aklını karıştırdığımın farkındayım, hangi yolu seçersen seç azimli ve çalışkan olduktan sonra sıkıntı yok.

     • Selma diyor ki:

      Sibel abla çok tşk ederim.Gerçekten çok yardımcı oldun.Çok iyi düşünüp kendim için en doğru kararı vereceğim inşallah.Allah razı olsun abla.

 29. hakan diyor ki:

  sibel hanım ben akdeniz unıversıtesıne gırmek ıstıyorum puanlarım bolumun cok ustunde zaten ancak yetenek sınavı var mı akdenızde ve ıkıncı sorum mezun olduktan sonrakı ıs ımkanları ve maas yardımcı olursan sevınırım

  • Sibel diyor ki:

   Akdeniz ün de yetenek sınavı yok.
   Akdeniz bölgesinde çalışmayı hedeflersen iş imkanı daha çok, maaş a gelince senin vasıfların ve çalışacağın tesise göre değişim gösterir, genellikle 1800 tl den başlıyıp uç noktalara doğru tecrübe ve kabiliyetinle maaşın artar, şef likde kademe kademe dir, Üniversite mezunları daha avantajlı dır. Bu iş de sabırlı, güleryüzlü, çalışkan, hitab yeteneği yüksek, susacağın ve konuşacağın yeri bilmek, yabancı dil hakimiyeti, iş ticaret hakimiyeti ve kabiliyeti, kişisel görünümüne önem vermek, takım çalışmasına uyumlu olmak, gibi özellikler önemlidir, bu gibi özelliklerle zaten yükselir iyi maaş alırsın.
   Akdeniz bölgesi en çok turist ağırlayan bölge onun için de çeşitli büyüklüklerde çok tesis mevcut.

 30. enes diyor ki:

  Gastronomi
  gastronomi ve mutfak sanatlari

  bu ikisi arasindaki fark ne yardimci olur musunuz ?

  • Sibel diyor ki:

   1-Gastronomi bölümü, ……üniversitesi Meslek Yüksek Okulu veya Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu.
   2-Gastronomi ve Mutfak sanatları, …….üniversitesi Turizm fakültesi veya ….ün. Güzel Sanatlar fakültesi ya da Sanat tasarım fakültesi, gastronomi ve mutfak bölümü.

   Aradaki fark G.M.Sanatları, Ün lerin fakültelerine bağlı olduğu için işletme dersleri ve teorik dersleri biraz daha fazla uygulama dersleri biraz daha az.
   MYO da olduğunda gıda mevzuatı (uluslararası gıda mevzuatı kanunları)ekonomi ( maliyet analiz, kanun ve uygulama, hesaplama , mal piyasasası gibi)okunurken, fakülte de isen hukuka giriş (daha kapsamlı), ve işletme , muhasebe, maliyet kontrölü, finansal ve idari muhasebe, işletme matematiği , yöneticilik (F&B Management)gibi dersler biraz daha fazla olduğu için uygulama dersleri azaltılmış, bu tip ders karşılaştırması çok olduğu için bu kadarıyla bitiriyorum .

   Diğer derslerin farklılığını dengelemek için de MYO ları ve Ün.fak. Ler seçmeli ders çeşitliliği ne gitmişler.
   Bu seçmeli ders lerdeki sıkıntı ise ya dersi verecek öğretim görevlisi olmadığı için istediğin bölüm açılmıyor ya öğrenciler seçmiyor isteyenler azınlıkta kalıyor istediğin bölüm açılmıyor.

   Bundan dolayı da ister gastronomi ister gastronomi ve mutfak s. Ları oku seçmeli dersler sayesınde birbirinden bilgi açısından farklılık doğuyor. Seçmeli ders sayısında 2-3 ders 1 akademık dönemde alabiliyorsun o da 3. Akademık dönemden itibaren başlıyor.

   • Sibel diyor ki:

    Bu noktada da öğrenciler seçmeli derslerde ya kendi hedeflerine yönelik olan dersleri ya da bütün okulların genelinde olan piyasa şartlarına hitap eden derslere yönelip aradaki farkları kapatma yoluna gidiyorlar.

    Abant İzzet Baysal Ün. Bolu Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü de MYO özelliği ndedır.

    MYO larıda 4 yıllık olup lisans diploması verir üniversite mezunu olursun (240 AKTS tamamlanmış olur).

 31. Tuğba diyor ki:

  sibel hanım merhaba. onsekiz mart üniversitesini yorumlarınızda fazla dile getirmediğinizi önermediğinizi gördüm. anladıgım kadarıyla bu konuyla ilgili yeterli bilgiye sahipsiniz bi kaç sorum olacak umarım bana da yardımcı olabilirsiniz. ben onsekiz martı hedefliyorum ama bi yazınıda gördüm gastronomi ve mutfak sanatları dgil gastronomidir demissiniz bu ikisinin farkı nedir ve onsekizmartı önerir misiniz okul dönemi ve sonrasında kendimi geliştirmek açısından? bölümün erasmusu mümkün mü bi çok kişiye sordum okuldan sonra kursuna gidersin dediler ama kursların ücreeti malum kalkabilirmiyim işin içinden fikrim yok o yüzden erasmusu var mı varsa o şekilde kendimi ne kadar geliştirebilirim onu merak ediyorum. bunların dısında genel olarak en iyi okul hangisi devlet üni. arasında? Eskişehirliyim, eskişehirliyken eskişehirde öğrenci olmak istemiyorum. lise mezunu tm çıkışlıyım

  • Sibel diyor ki:

   Merhaba, tabii ki On Sekiz Mart Ün. Öneriyorum, aslında bütün üniversiteleri öneriyorum aralarında müfredat olarak öyle çok bir fark yok çünkü müfredatı YÖK belirliyor, fark şu bazı ün. lerın zorunlu ders dir dediklerini diğerleri seçmeli ders dir demiş öğrenciyi özgür bırakmış. Ç. On sekiz mart ün de gastronomi bölümü Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulundadır.On sekiz mart ün sinde erasmus anlaşması var, ama bu bölümün anlaşması var mı bilmiyorum,
   0286 887 23 02 gökçeada uygulamalı bilimler Y.O tel i arayıp sor erasmus bilgisini bu no dan öğrenicen, bölümün erasmus u var sa, sana stajı öneririm zira ciddi derecede yurt dışında uzun süreli kalmak maddı külfet demek, on sekiz mart ün si erasmus staj için not ort yüzde 55’i, yabancı dil’in yüzde 45 i diye hesaplıyor, erasmus için ayrıca yabancı dil sınavına giriyorsun. Fakat staj yerını kendin bulup staj yerınden davetıye mektubu alman gerek bunun üzerıne okul bağlantıya geçip resmileştirme işlemlerine başlıyor, eğer öğrenci değişim yani 1-2 akademik dönemi okumak için gidersen erasmus yabancı dil den min. 50 ve not ort 2.20 der (staj içinde not ort 2.20). Gideceğin ülkenın pahalılığına göre her ay için para verıyor ama bunun yüzde 80 ini giderken döndüğünde yüzde 20 sini verıyor, 300 ile 500 € arasında verilen bu hibe para nın en az 1 ya da 2 katını gideceğin ülkeye göre senın cebınden vermen gerek bana göre de min 3 katı derım yurt veya aile yanında da kalsan daha ucuz değil şartlar ağır. Üniversitelerin iyi olmasına gelince kampüs ve yeniliği açısından değişim gösterebiliyor öğrenci aktivitesi iyi olabiliyor mesela anadolu ün gibi

   • Sibel diyor ki:

    Anadolu ün büyük kampüslü ve yeni, akdeniz ün büyük kampüs staj açısından daha avantajlı, gazi ün büyük kampüs v.s , eskişehirde olmak istemiyorsun ama her yıl staj yapıcaksın o zaman eskişehirde olmazsın. Eskişehir dışına çıktığında masrafın olucak halbuki bu harcamaları biriktirebilsen asıl gerekecekler için kullansan daha iyi olmazmı bi de böyle düşün, ün ler bu bölümün bıçaktı giyecekdi gibi masrafları konusunda öğrenci den istiyomuş diye duyuyorum vakıf lar zaten istiyo. TM ile zaten ygs4 ve ts1 için hazırlanabiliyorsun eksiklerı tespıt ettıkten sonra iş kolay.şimdiden hepsi için kolay gelsin diyorum.Eğer verdiğim tel arıyamazsan söyle ben arar konuşurum.

  • Sibel diyor ki:

   Tuğba, Enes yazdığımı da oku, eğer ki gökçeada da okursan iyi bir muhasebe kursuna git ve ada nın içinde konaklama yeri bul kış ın dışardan ada’ ya ulaşmak hava koşulları sebebiyle bir hayli sıkıntılı oluyormuş.

 32. mesut diyor ki:

  ben aslında şef olmak istiyprum gastronomi bölümü okursam şef olabilirmiyim yoksa mutfak sanatları olan bir bölüm mü okumalıyım

 33. Eyüp ertan diyor ki:

  https://m.facebook.com/07e07?ref=bookmark ekleyin gastronomi isteyen arkadaşlar. Bilgilendireyim

 34. rabia diyor ki:

  Ben Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesinde gastronomi okuyorum bölümümüz mutfak sanatları olarak geçmiyor bu isim farklılığı formasyon almamıza engel olur mu?

  • Sibel diyor ki:

   Engel değil. Her ikiside formasyon alıyor. Yeni çıkan kanunla okurkende formasyon alabiliyorsun, eğer kendi okuduğun üniversite formasyon açmadıysa sana en yakın başka bir üniversiteyede formasyon için başvuru yapma hakkı kanunen verildi.

 35. Sibel diyor ki:

  Beyza’ cım canım ilk önce şu noktada bi anlaşalımmı, sonra seni yanlış yönlendirmek hiçmi hiç istemem. Bu bölüm gastronomi, gastronomi ve mutfak sanatları dır. Ygs-4 ve TS-1 ile girersin yani Türkçe, Sosyal ağırlıklı olup birazda matematik yaparak. Yani her hangi bir mühendislik bölümüne MF puan türlerınden biriyle girersin bu bölümü Gıda Mühendisliği miş gibi zannetmiyoruz.

  Gaziantep ün. (Gaziantep tedır) TS-1,
  Mersin ün. (Mersin dedir). TS-1,
  Atatürk ün. (Erzurum dadır). TS-1,

  Bu 3 üniversite devlet ün si dir.
  Bu yıl Mersin ün. de bu bölüm yeni açıldı, önümüzdeki yıllarda başka üniversitelerde bu bölümü açabilir.
  Bu sayfaya bi göz at bu bölümü olan diğer ün.lerın şehirleri ile olan listesini de görüceksin.
  Liste de yetenek sınavı ile alan üniversiteler yok, yetenekle sınavı ile alanların hepsı İstanbul da olup Vakıf ün. sidir.

 36. Beyza diyor ki:

  Sibel Hanım merhaba bir sorum olacaktı. gastronomi mühendisliği okumak istiyorum güneydoğuda gastronomi üzerine okuyabileceğim bir üniversite varmı acaba?

 37. rıdvan diyor ki:

  Bu bölüm için oteldeki işten çıkıp eve geldim ygs ye hazırlanıyorum yemek yapmak en zevk aldığım işlerin en başındadır bu bölümü çok istiyorum. bu bölümü okuyan arkadaşlar bana yardımcı olur musunuz 300 puan alacağımı sanmıyorum ama belli olmaz bölüm hakkındaki detayları bana anlatır mısınız lütfen https://www.facebook.com/ridvankalkan47

 38. Sibel diyor ki:

  Oğuzhan’ a, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü olan DEVLET ÜNİVERSİTELERİ,
  2014-2015 yılı min-max puan ve bölüme aldığı öğrenci sayısı, ilerki yıllarda puan ve kontenjan artıcakmı takip edeceksin değişebilir.
  Akdeniz Ün. (Antalya, turizm fak) TS-1 52 kişi min. 372,88- max.428,89
  Gazi Ün. (Ankara, turizm fak). TS-1.48 kişi min. 377,96- max.436,60
  Anadolu Ün. (Eskişehir, “. “). TS-1 41 kişi min. 375,94- max.433,65
  Abant İzzet Baysal Ün. YGS-4 41 kişi min. 365,95- max.421,24
  (Bolu Turizm İşletmeciliği ve otel Y.O)
  Mersin Ün. (Mersin, turizm fak). TS-1 11 kişi min. 363,74- max.403,86
  Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Ün. TS-1 19 kişi min. 360,05- max.375,73
  (Nevşehir, turizm fak)
  Balıkesir Ün.( Balıkesir, turizm fak). TS-1 21 kişi min. 359,86- max.380,54
  Çanakkale On Sekiz Mart Ün. YGS-4 47 kişi min. 357,04- max.393,33
  (Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu, bu gastronomi bölümüdür, gas mut san değildir,
  Gökçeada’ dır.(Çanakkale))
  Gaziantep Ün.(Güzel sanatlar fak). TS-1 47 kişi min. 348,09- max.406,53
  (Gaziantep)
  Necmettin Erbakan Ün.(Turz. fak). TS-1 47 kişi min. 332,62- max.368,99
  (Konya)
  Pamukkale Ün.(turz. fak, Denizli). TS-1 52 kişi min. 345,75- max.372,21
  Atatürk Ün.(Turz fak, Erzurum). TS-1 57 kişi min. 330,67- max.371,07

  • Sibel diyor ki:

   Oğuzhan 2.ci cevabım aşağıda kaldı sayfaya bir bak, ben tercih de Akdeniz, Gazi, Anadolu yu ilk 3 e yazardım, gördüğün gibi 2 adet YGS-4 le (devlet ün) var, diğerleri TS-1 ile alıyor(devlet ün). Hemen hemen hepsinde 1. ci dil ing 2.ci dil fransızca, 2. Dilde seçme şansın var ama daha önce dediğim gibi çoğunluğun isteği doğrultusunda mecbur kalabiliyorsun.

  • Sibel diyor ki:

   Oğuzhan Listede atlamışım birde devlet ün.
   Afyon Kocatepe Ün. Turizm fak. Gastronomi ve mutfak sanatları,
   TS-1 min. 340,59 max. 364,58

  • Ertuğrul diyor ki:

   Sibel Hanım merhaba, bir sorum olacaktı.Ben Lise (4) 12. Sınıfım ve sözel hazırlanıyorum.Gastronomi okumak istyorum.Akdeniz üniverstesi hedefim.Acaba Akdeniz üniversistesini kazanırsam yada özel bir üniversiteyi burslu kazanırsam mülakata girecekmiyim? Teşekkürler

   • Sibel diyor ki:

    Devlet ün. Lerinde mülakat yok yani akdeniz ün. de de mülakat yok, özel üniversitelere tercih listesiyle burslu yerleşsende mülakat yok (ygs-4,ygs-6,TS-1)ösym tercih listesiyle girmiş oluyorsun, Özel ün.lere bu bölüme yetenek sınavıyla girmek istediğinde ister burslu (yüzde, 25-50-75-100 burs ve bunun dışında tam ücretli dahıl) ister tam ücretli olsun önce çizim sınavı sonra hemen hepsi mülakata alıyor çünkü bu tarz giriş ösym tarafından üniversitelere insiyatif verilmiş , yetenek elemesını üniversiteler kendi bünyelerınde yapar diye dolayısıyla üniversitelerde bu şekilde sınav yaparak seçiyor. Kazandın ve girmek için müracaat yaptın üniversiteyle netleştiğinde (sözleşme, kayıt başvuru resmi evrakların v.s)ösym ye kendılerı müracaat yapıyor bu öğrenciyi alıyorum diye ösym de başvuruyu kabul ediyor.

 39. Beyza diyor ki:

  arkadaşlar yiyecek içecek hizmetlerinden mezun olanlar üniversitede avantaja sahip oluyolarmı ?

 40. Beyza diyor ki:

  meraba ben 10.sınıf yiyecek içecek hizmetleri bölümünde okuyorum .benim bir sorum olucaktı öncelikle şunu dile getirmek isterim bende gastronomi mühendisliğini diğer arkadaşlarım gibi çok isterim.sorum şu istanbulda gastronomi okumak için önerdiğiniz iyi bir üniversite var mıdır ? cevaplarınız için teşekürler şimdiden…

 41. Beyza diyor ki:

  meraba benim bir sorum olucaktı ?

 42. Oğuzhan diyor ki:

  İyi gunler
  Ben lise 2.(10.) Sinif ogrencisiyim gastronomi bolumu okumak istiyorum daha erken ama ogretmenlerimiz ne kadar erken o kadar iyi diyor.
  Gastronomi bolumu icin turkce-matematik(tm) okumak gerekiyor dimi. Bide gastronomi ve mutfak sanatlari bolumu icin hangi universiteleri onerirsiniz. Bu bolum icin hangi yabanci diller ve yetenekler gerekir. Simdikten hazirlanmak istiyorum yabanci dillere falan. Daha bolum secmedik hangi bolume gitmem gerektigi gercekten onemli benim icin.
  Simdikten tesekkurler…

  • Oguzhan diyor ki:

   Sibel hanim cevaplarsaniz sevinirim

  • öğrenci diyor ki:

   birde gastronomi ve mutfak sanatları bölümü olan iyi DEVLET üniversiteleri nelerdir ?

  • Sibel diyor ki:

   Geç cevap verdiğim için üzgünüm bu site bana ait değil zaman zaman bakıyorum bildiğim kadarınıda aktarmağa çabalıyorum şimdi; gastronomi , gastronomi ve mutfak sanatlar için ygs 4 (ygs 4 den 180 barajı geçmen gerek) ve ts-1 puanı( gene önce ygs 4 den 180 barajı geçmelisin, ygs 3 de olabilir ama sonrası yani ts1 puanı için daha fazla soru yapman gerekicek), tm 1 puanı (ea) yani önce ygs 5-6 dan 180 barajı geçmelisin, ygs 6 (180 barajı geçerek) ile tm1 puanı alarak turizm işletme v.s (EA) bölümlerine girersin, bunlar tercih sıralaması yaparak girme şekli. Birde gastronomi ve mutfak sanatları yetenek sınavı ile alan üniversiteler (bunlar vakıf üniversiteleri yani para ödiyerek okunanlar), bu üniversiteler ygs lerin herhangi birinden 140 barajı geçtiğinde seni yetenek sınavına alıp bu sonuca göre kabul edenler, bu üniversiteler yetenek sınav tarihlerini sitelerınde yayınlıyorlar başvuru yapıyorsun ve kısıtlama yok her üniversitenin yetenek sınavına girebilirsin (sınav ücretlidir 50 tl civarı). Hangi üniversiteler demişsin devlet ya da vakıf olarak belirtmemişsin, altenatif çok, mesela akdeniz ün, gazi ün, vakıflarda yaşar ün, yeditepe ün, okan ün, nişantaşı ün, özyeği ün ( özyeğin ün ygs 6 dan 180 barajı geçersen yetenek sınavına girebilirsin der), bilgi ün gibi. Her üniversite 1. Dil ingilizce istiyor 2. Dil ise genellikle sen seçiyorsun ama bazı üniversiteler fransızca yı mecbur tutuyor. Yetenek sınavına geldiğimizde çizim yaptırıyorlar( genellikle obje, el figürü , çicek figürü gibi, meyva ve sebze gibi) bazı üniversiteler çizimden geçtikden sonra sözlü sınava alıyor, sözlüde de genellikle şarküteri ve kahvaltı çeşitleri( peynir çeşitleri, salam jambon çeşitleri gibi, herkesin bildiğinden farklı söyliyebilmen iyi olur ithal ürünlerin isimlerini öğren), bazen et çeşidi sordukları da oluyormuş. Şimdi başa geri dönelim her ne kadar bu konu için sözel puan gereksede; matematik puanının değerli olduğunu göz ardı etme, türkçe de arkasından geliyor. Hangi şehirde olduğunu ve hangi şehirlerde okumak istersin msj yolla buraya daha yazamadığım çok yer var.kolay gelsin.

   • Oguzhan diyor ki:

    öncelikle çok teşekkür ederim cevapladığınız için
    ben özellikle devlet üni. sordum özel üniversitelere gitme imkanım yok
    gastronomi ve mutfak sanatları bölümü okumak istiyorum şehir o kadar önemli olmadığını düşünüyorum ama üniversitelerin konumu bence önemli çünkü üni. okuduğum şüre zarfında çalışmak istiyorum. lokanta vs. hem piyasayı öğrenmek için hem de alışmak için öle bişi yapmak istiyorum. daha doğrusu kendimi geliştirmek için o bölümü okuyan insanların yorumlarını okudum aşçılık kursları falan daha çok şey katar size diyorlar bende hem teorik bilgi öğrenirim hem de piyasa hakkında bilgim olur o yüzden üni. bulunduğu konum önemli benim için. yetenek sınavı önemli değil bir şeyler çizebilirim

  • hümeyra diyor ki:

   Oğuzhan benim bildiğime göre TS ile alınıyor yanlışa şimdiden Özürlü kabul et umarım yardımcı olmuşum.

  • Sibel diyor ki:

   Oğuzhan, Öncelikle yazacaklarımı şuan ki iş ve okul durumuna göre yazacağımdan 2016-2017 de tekrar bakıp değerlendirmen gerekicek şimdi bu bölümü olmayan Üniversiteler YÖK e başvuru yapmış olabilir mesela bu yıl açılan var. Hem okul hem de iş diye düşündüğümüzde Akdeniz Üniversitesi (Antalya da şehir in içinde ün.) kış ın iş açısından kolay olmayabilir (avm lerde iş yakalıyabilirsin,lokanta v.s) yaz için diğer bölgelere göre daha avantajlı , Gazi ün. (Ankara da şehrin içinde ün.) kışın okul zamanı iş açısından iyi olabilir diye düşündüm ama yaz için sıkıntılı, Anadolu ün. (Eskişehir de) bu da diğerleri gibi iyi, bölüm yeni açıldı güzel, kampüs te öğlen menüsü ucuz ve kaliteli ama Eskişehir öğrenci şehri olduğu için bence iş açısından senin gibi düşünen öğrenci çok olucaktır . Bunlar en iyi ve büyük kampüslü üniversiteler. Akdeniz ün. Zorunlu seçmeli yabancı dil 1. Ve 2. Sınıf için ingilizce ve almanca der ingilizceyi seçmelisin, 3. ve 4 sınıfta seçmeli yabancı dil fransızca, rusça der birini seçmelisin, bu bölümün gastronomi dersinde fransız mutfağı ve fransız mutfak kültürü uygulamaları v.s ile karşılaşıcaksın diğer tarafdanda rusça da hele birde turistik bölgelerde çalışırsan karşılaşacağın 2.dil konumunda, bence fransızcayı seç gastronomi de gelişebilmek açısından baktığımızda sonra rusça yıda öğrenebilirsin zaten okul için de öğretim görevlilerinden tavsiye alabilecen bazen öğrenciler seçmeli derslerde azınlıkta kalıyor çoğunluğun isteği doğrultusunda iş gelişiyor.Gazi ün. De zorunlu seçmeli yabancı dil ingilizce seçmeli diller fransızca genellikle, Anadolu ün. zorunlu seçmeli ing, seçmeli dil fransızca, italyanca. Bu dil konusu diğer ün. Ler içinde aynı şekilde. Vakit bulduğumda devlet üniversitelerinin isimleri ve puanlarını listeliycem.

 43. Eyüp diyor ki:

  Selamlar ben 12. Sınıf öğrencisiyim. Gastronomi ts-1 ile alıyor. Bu ygs icinmi? Yoksa lys ye girmek şartmı? Ve mulakat devlet universitrsinde varmi içeriği nedir?

  TEŞEKKÜRLER…

  • Sibel diyor ki:

   Gastronomi ye ygs4 ya da ts1 ile girersin (ts1 ygs4 den 180 barajı geçip lys imtihanına girip aldığın puan türüdür) her ikisiylede girersin ama lys den de puan aldığında girebileceğin okul sayısını artırmış olup kendine alternatif yaratırsın, çizim ve mülakat devlette yok, tercih listende gastronomi bölümüne girdi yazıyorsa tamam, yok tercıh listende başka bi yzdığın bölüme düştün pişman oldun o zaman puan kağıdını eline alıp yetenekle alanlara başvurman gerektiğinde çizim ve mülakat sınavına girersin. Ayrıca herhangi bir yere yerleşmiş olanlarada yetenek le gitme hakkı var.

 44. mehmet diyor ki:

  Merhabalar ben anadolu lisesi 12. sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim.Acaba ygs ve lys ile alan üniversiteler arasındaki tercih farkı nedir?istersem ygs ile girebilir miyim ortalama 385-400 arası alıyorum denemelerde tutturacağım kanısındayım 3 yıldır tek hedefim de gastronomi.Tek aklıma takılan nokta ise ygs ile yerleşebilir miyim yoksa illa ki lysden mi tercih yapmalıyım.Ben ygsden yapabiliyorsam eğer direkt tercih yapmak istiyorum.Cevaplarsanız size minnettar kalacağım şimdiden teşekkürler.

  • Sibel diyor ki:

   Yukarıda yazdıklarımıda oku , bazı ün. Meslek okul dan gelenlere açık olduğu için önce meslek liseliler alınıyor sonra sizlere yer kalırsa yerleşebiliyorsunuz, bunun için lys puanı alman kendı alternatifini çoğaltman. Ün. Listelerine bakarsan mtok yazısını görüceksin önce meslek okulu yer kalırsa diğer lise mezunları onun için yapacağın tercih lere dikkat edeceksin öncelik onların mı diye, lys puanıyla meslek okullarını geride bırakmış oluyorsun daha rahat tercıh yapıyorsun. Tahmini puanın gayet iyi devlete bu puan giriyo biliyosun, vakıflar içinde burslu tercihleri yakalıyorsun, vakıfların bazıları meslek okullarına öncelik veriyo onlarada dikkat et. Hangi anlamda tercih farkını sorduğunu anlıyamadım bu şeklimi sormuştun acaba.

  • Sibel diyor ki:

   Mehmet
   YGS-4 puanın ortalama 385-400 aralığında dimi? Çünkü bu bölüm için ygs-4 e ihtiyacın var.
   Çanakkale On Sekiz Mart ün.(devlet ün.sidir) ygs-4 min.357,04-max. 393,33
   Abant İzzet Baysal ün. (devlet ün.sidir) ygs-4 min.365,95-max. 421,24
   Okan ün ( Vakıf ün.sidir) Tam burslu. ygs-4 min.410,17-max. 480,55
   Okan ün. “. “. Yüzde 50 burs. Ygs-4 min-361,40-max.398,95
   Okan ün. ” “. Ücretli. ygs-4 min.245,03-max.393
   Beykent ün(Vakıf). Tam burslu. ygs-4 min.398,80- max.420
   Beykent ün(Vakıf). Yüzde 50 burslu. ygs-4 min.312,10- max.387,671

   2014-2015 deki ygs-4 listesi bu ama TS-1 (lys) ile alternatif çoğalıyor.TS-1 için önce ygs-4 den bu puanları yakalıyıp sonra TS-1 den 180 barajın çok üstüne çıkmalısın ( lys de de 180 baraj var ve girmek istediğin bölümde yani ts-1 de de önce 180 i yakalıyacaksın, 180 zaten yetmiyor, çünkü ygs den yüzde 40 lys den yüzde 60 hesaplama şeklinden dolayı),ygs yi garantiliyip lys ye yüklenmelisin, ts1 puanın yetmez ise zaten o zaman mecbur kalıcan ygs-4 ile tercihe, yukarıdaki listenın içine yerleşebilmen gerekicek, zor olduğunu biliyorum ama alt yapın var lys nın hakkından gelebilirsin.

 45. nermin diyor ki:

  yetenek sınavından bahsedildi.ben bir resim öğretmeniyim.Öğrencilerim bu konuda çizim dersleri istiyor.seviye ve çizim konuları hakkında bilgi istiyorum.mesela figür çizimlerimi nesne çizimlerimi imgesel mi bu konuda bilgi verirseniz sevinirim..

  • Sibel diyor ki:

   Hocam siz önce nesne sonra figür en sonda da imgesel çizim yaptırın, üniversiteden üniversiteye istek değişiyor bazı üniversiteler sitelerinde daha önce çıkmış çizim kompozisyonlarını sözel olarak anlatıyorlar.

 46. nuray diyor ki:

  okula girmek için hangiyetenek sınavından geçiyor. Burs almanın kriterleri nelerdir.

 47. Şule diyor ki:

  Ben 11. Sınıfa geçtim ve sayısal okuyorum.bu bölümü okumak istiyorum Ama bölüm sözeldn alıyor.sizce alanımı değiştirmelimiyim?

  • Şahin diyor ki:

   Ben 12.sınıf sayısal öğrencisiyim ama özel istediğim için ygsden hazırlanıyorum sosyal ve türkçe temelin iyiyse sayısaldanda hazırlanabilirsin.

 48. zozan diyor ki:

  derslerı ıngılızce mı gorucez turkce goremez mıyız

 49. Eda diyor ki:

  gastronomi bölümüne mülakat ile almayan üniversiteler var mı?

 50. zeynep diyor ki:

  üniversitelerin yetenek sınavlarında ne gibi şeyler soruyorlar acaba

 51. melike diyor ki:

  bu bölümde bütün üniversiteler yetenek sınavıyla mı alıyor mesela Atatürk üniversitesi ?

  • ilker altay diyor ki:

   Benimde hicbir fikrim yok ama ataturk ü.benimde

  • Sibel diyor ki:

   Bazı üniversiteler yetenekle alıyor (ygs lerden herhangi birinden 140 ve üzeri puan alan herkes yetenek sınavına başvuru yapabilir) Atatürk ün. TS-1 puanla alıyor . Ayrıca yetenek sınavı (mülakat ve çizim) yok, ösym tercih listesi sıralaması ile kesin yerleşmiş olunuyor(TS-1).

 52. hamza keser diyor ki:

  SELAMLAR
  Gastronomi bölümü ile YİYECEK İCECEK İŞLETMECİLİĞİ bölümü arasında ne fark var.
  DGS TERCİHLERİNDE hangısını yazalım
  teşekkürler.

 53. Efsane diyor ki:

  Ben 11.sınıf gıda teknoloji bölümün de okuyorum. Gastronomi bölümü istiyorum fakat hangi derslere ağıırlık vermeliyim onu bilmiyorum bide bu gastronomi bölümünü 4 yıl boyunca ingilizcemi okunuyor hangi üniversiteler yetenek sınavina tabii tutmadan alıyor lütfen bana yardımcı olun lisede sayısal bölümüm ama bu sözel yani kafam karışık ama gastronomi okumak istiyorum BANA YARDIMCI OLUN LÜTEFENNNNNN

 54. lise ögrencisi diyor ki:

  Şuan ticaret meslek lisesinde muhasebe okuyorum ama gastronomi secmek istiyorum bu mumkun mu ve puanlarım hangi seviyede olmak zprunda

 55. tugba diyor ki:

  Meraba ben tugba ben yiyecek icecek bolumunu bitirm universitye hazrlk yapiyorum ascilik ve gastronomi arasindaki fark nedir ve hangisi benm icin daha avantajli olur ?? Tesekrler

 56. Ahsen diyor ki:

  Sözlü mülakatta ikna edici olmak icin ne gibi seyler üzerinde konusmaliyim ?

 57. eda diyor ki:

  Arkadaslar bende bu bolumu tercih ettim ama ingilizce hakkinda sıkıntım var yani okulda mi ogreniyoruz yoksa tum dersler ingilizce olarak mi okutuluyo bu sekilde mi ogrenmemiz gerekiyo Konya ve Erzurum’da da gecerli mi bu durum? Simdiden tesekkur ederim. :-)

 58. EROL diyor ki:

  Bu sayfanın giriş(açıklama) bölümünün 4.paragrafında ”Bölüm de eğitim dili İngilizcedir. Fransızca ek dil olarak zorunlu öğretilmektedir.”İbaresi bütün üniversiteleri ve bütün dersleri kapsıyor mu?AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’Nİ DÜŞÜNÜYORUM. TEŞEKKÜRLER.

  • Sibel diyor ki:

   Akdeniz ün. Çok iyi tercih.1.yıl 1.ci ve 2.ci dönem, 2. Yıl 1.ci ve 2.ci dönem zorunlu seçmeli ders olarak ing ve almanca der ama ingilizce seçilmesi gerekir ve herkes ing seçer olmazsa olmazdır. 3. Yıl 1.ci dönem ve 2. Dönem, 4. Yıl 1.ci ve 2.ci dönem rusça ve fransızca zorunlu seçmeli ders dir, rusça tavsiyedir istemezsen fransızca seçilir. Yabancı dili öğrenebilmek için ders saatleri yeterlidir ortalama yoğunluktadır ve iyi öğretir.1 yıl ing hazırlık okutan üniversiteler tüm dersleri ingilizce olarak okutuyorlar, bu şekilde dönemler içinde yabancı dil okumak hem yabancı dili geliştirmek hemde konunla alakalı yabancı dili öğrenip konuşabilmek için bu noktada akdeniz üniversitesi yabancı dil ders saatine önem vermiş, benim sana tavsiyem şimdiden öğrenmeye başla ki sonra sıkışma nasıl olsa hangi okula gidersen git 2. Dili az ya da çok okumak ve öğrenmek zorunda kalıcaksın.başarılar diliyorum.kolay gelsin.

 59. Furkan Dursun diyor ki:

  sibel ahnım şuan üniversite tercihlerimi yapmak üzedreyim bana yardımcı olursananız sevinirim https://www.facebook.com/fd176 bu adresten mesaj atabilir veya numaranızı verir seniz çok memnun olurum iyi günler

  • Sibel diyor ki:

   Furkan bey tabiiki bildiklerimi aktarmak isterim, face ve tweet kullanıcısı değilim, mümkünse bu sayfadan sorularınızı iletin, bildiğim kadarı ile cevaplarım.

 60. Gidaci diyor ki:

  Suan lisede gida okuyorum universitede bunu gastronomi yaparak okuyabilir miyim? Avantajlari yada dezavantajlari varmi?

  • Sibel diyor ki:

   Gıda bölümden mutfak bölümüne geçebilirsen gastronomi ve gastronomi mutfak sanatlarına girebilirsin, meslek okullarının kendi içlerindeki bölüm değişikliğini bilmiyorum, 2014 ösym klavuzu 3b.1 sayfa 37 ve 39 u incele sen gıda bölümünden beslenme ve diyetetik ygs 2, gıda teknolojisi ygs 2, yiyecek içecek işletmeciliği ygs 6 ile girebiliyorsun 4 yıllık olarak, meslek okullarının kendi bölümleri için sınavsız geçiş haklarınıda incelemelisin.

 61. yusuf diyor ki:

  gastronomi bölümü bitirdiğim taktirde ne iş imkanlarım olbilir

 62. mehmet diyor ki:

  Gastronomi bölümü hakkında bilgim yok içerik olarak tamamen aşçılık mı yoksa ayrilan yönleri var mi ? İş İmkanları nasıl ve türkiyede en iyi hangi üniversitenin eğitim Olanakları daha iyi

  • Sibel diyor ki:

   Kadere verdiğim cevabı oku ve istanbul için bildiğim okullar arasında yetenekle alan barajı herhangi bir ygs den 180 puanı yakalayana yetenek sınav hakkı tanıyan özyeğin ün var ing hazırlık var ve toefl ayarında güzel kampüstür öğtm üyeleri kalitelidir sonra yeditepe ün ygs 140 dan itibaren yeteneğe sokar bilgi ün şuan imt bitti zannedersem ,aydın ün, maltepe ün gibi araştır internetten imt tarihlerinide bulacaksın bu 1-2 hafta içinde hepsi imt yapacak

 63. ismail diyor ki:

  Ben bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorum fakat biraz endişelerim var daha önce yiyecek sektöründe deneyimim olmadı ve bu yüzden yapabiliceğim konusunda biraz endişeliyim ama bu bölüme karşı olan ilgim bir hayli fazla

 64. Nesibe diyor ki:

  bu bölüm sonunda formasyon alıp mutfak öğretmeni olabiliyor muyuz ?

 65. ilal diyor ki:

  bu bölümden mezun olursam meslek lisesinde yiyecek içecek öğretmeni olabilirmiyim.

 66. ahmet diyor ki:

  gastronomi mutfak sanatlarından mezun olan bir kişi nerelerden ne şekilde iş bulabilir

 67. kader diyor ki:

  Ben bu yil univeriste tercihi yapicam ama endiselerim var ailem karsi bu bolume ama ben
  Istiyorum.bolum olarak erzurum dakini tutuyor cok kararsizim nedir ne degildir ? Gercekten is bulabilir miyim? Yardim edin lutfen ….

  • Sibel diyor ki:

   Tüm sahil otel ve tatil köylerinde iş bulabilirsin, gastronomi, gastronomi ve mutfak sanatları bölümleri hemen hemen bütün okullarda (fakülteler,üniversiteler,meslek okulları v.b) aynı dersleri vermekteler( yök ana dersleri belirler), derslerin konu ve içeriğine baktığında sadece aşçılık değildir muhasebede alacaksın ve yiyecek içecek satın alma pazarlamada öğreneceksin, bu dersler sana bir otelde senin ister mutfakta istersende yiyecek içecek departmanında yer almanı sağlıyacak bu şu demek, sen yiyecek içecek satın alma mdr ü yada f and b müdürü dediğmiz (food and beverage manangement) otelin tüm yeme ve içme konusunu yöneten sorumluluğu ağır kişi demek çünkü mutfak kendisinin kontrölü altındadır aşçılar emrindedir. Yeme içme maliyet hesabını yaparlar otel sahibi için önemli bir departmandır.iş konusuna gelince okurken staj yapıcaksın ve yer tanıyacaksın tecrübe sahibi olucaksın mezun olduğunda hele birde ingilizce öğrendinmi seni kimse tutamaz bir gün kendini otel veya tatil köyü mdr ü olarak görürüz, maaşın ilk mezuniyetten itibaren 2000-3000 tl gibidir, şeflikle artar,mdrlüğü yakaladığında mnmum 5000tl alırsın ucu açıktır şuan otel aşçıları 5000-20000 tl, mdr ler 5000-50.000 arası maaş alırlar.fena diil dimi bi de lojmanda kalırsan tüm paran cebinde kalır.bunları iyi düşün bence otel tatil köyü sayısına göre eğitimli eleman yetersiz kalıyor ortalık alaylılarla idare ediyor eğitimli olanlar ciddi fark atıyor, yapamadın diyelim otel hayatını restorantlar var o da olmadı muhasebeyi kullan beğenmedin tüm hipermarketler yiyecek içecek satın alıp satıyor yok bu iş bana göre diil dedin meslek okullarında öğretmenlik yap hoşuna gitti öğretim üyeliğine ve sonrasına yol açık.her halükarda sana burdan a b c planları çıkıyor, tecrübe konuşuyor.

   • Erkam diyor ki:

    Canım sen ne fazla hayal kuruyosum öyle yaa. Bu mesleği yapmadan sadece okul mezunu diye yapmazlar direk sana o kadar maaş vermezler yürümeyi öğrenmeden nereye koşuyosun .

    • Sibel diyor ki:

     Sayın erkam hangi iş konusu bir mezunu direkt mdr yapmış, her iş önce tecrübe ister, tecrübeler okulda öğretilmez, okulda teorik bilgi alırsın , iş hayatının içinde olmak çok farklıdır, zaten mezun olup işe başladığınızda her konu için söylüyorum aradaki farkı ilk gün anlıyacaksınız, bu meslek ve turizm sektörü eğitimli elemana çok ihtiyacı olan bir sektör olup alaylıların en az 20 yılda gelebileceği pozisyonlara eğitimli olanlar 5 yıllık tecrübeleri ile yükselişe geçerler, bizlerde iyi hizmet alır ve iyi hizmet verenlere sahip olup, dünya ya rezil olmaktan kurtuluruz.

  • irem diyor ki:

   kazandın mı? girebildin mi bu bölüme biraz bilgi verir misin rica etsem

 68. Gastronomi ögrencisi diyor ki:

  bazı üniversitelerin koydukları saçma sapan alakasız derslerle gastrolog olunamayacak bi bolüm

 69. Fatma diyor ki:

  Arkadaşlar gastronomi ve mutfak sanatları çok iyi bir bölüm. İş imkanı çok iyi. İşsiz kalmak mümkün değil. İsterseniz aşçı oluyorsunuz.. isterseniz yemek fotoğrafçısı.. isterseniz şarap tadım uzmanı.. isterseniz.. yiyecek içecek müdürü çok iyi bir bölüm maaşıda çok iyi şiddetle tavsiye ederim..

 70. kezban diyor ki:

  gastronomideiçecekdersi nedir

  • Sibel diyor ki:

   Alkollü ve alkolsüz içecekler demektir, büyük otel ve tatil köylerinde her şey dahil, ultra her şey dahil ve üstü sistemler vardır bu uygulamalarda kişi başına düşecek alkollü ve alkolsüz tüketim hesabını yapman gerekir ve maliyet hesabını yaparken de karlı çıkabilmek için içecek türlerini bilmelisin yoksa müşteri fiyatını belirliyemezsin özellikle ruslar konusunda dikkatli olmalısın sıkı içerler otel kazanamaz, kişi adet sayısı günlük tüketim ve müşterin hangi ülkeden gelen turist bunların hepsini gözönüne alarak maliyet çıkarmalısın, hareketli eğlenceli iştir.

 71. meryem diyor ki:

  Sadece yemek kültürünü mü amaçlıyo yoksa yemek yapımı öğretilmesini de içeriyor mu ?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.