Gümrük kapılarının dış ticaretimizdeki önemi nedir

Çarşamba, 26 Mart 2014, 16:38 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

Gümrük Kapıları Nelerdir, Bu yazımızda sizlere gümrük kapılarının dış ticaretimizdeki önemi nedir hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Gümrük kapıları ülkemizin dış dünyaya kara yoluyla açılan kapılarıdır. Gümrük kapıları özellikle komşu ülkelerle aramızdaki ticaretin işlediği en önemli ticaret yollarından bir tanesidir. Gümrük kapılarının çok ve çeşitli olması, ülkeler arası ticaretin hızlanmasını ve ticaret gelirlerinin artmasını sağlar. Ticaret gelirleri dolaylı yollardan Türkiye ekonomisini güçlendireceği için bu kapıların önemli bir yeri vardır.

Gümrük kapıları özellikle Avrupa yönlü gümrük kapıları ülkemizin en fazla ticaret yaptığı Avrupa ülkeleriyle aramızdaki bağlantıyı sağlar. Ülkemizde son yıllarda ekonominin gelişmesiyle birlikte pek çok yeni gümrük kapısı açılmış ve işlemeye başlamıştır. Ermenistan haricindeki bütün gümrük kapılarımız her gün etkin bir şekilde işlemeye devam etmekte ve ticaretimizi geliştirmektedir.

Gümrük kapılarının ticareti kontrol ve güvenlik sağlama gibi görevleri de vardır. Mesela gümrük kapılarından geçmesi yasak olan bazı maddelerin yurtdışına çıkarılması ve ülke imajının zedelenmesi önlenebilir. Örneğin ülkemiz üzerinden uyuşturucu ticaretinin yapılmasına gümrük kapılarının engel olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra gümrük kapıları vergilerin sağlıklı bir şekilde toplanarak devletimizin gelişmesini sağlamakta yardımcı olur.

indir (4)

Gümrük Kapılarının Önemi Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.