Hat Sanatı Hakkında Kısa Bilgi

Perşembe, 27 Aralık 2018, 19:27 | Genel | 1 Yorum
by tayyar

Hat sanatı nedir, hat sanatı hakkında bilgi, bu yazımızda sizlere hat sanatı nedir hakkında bilgi vereceğiz.

Hat sanatı denilince ilk akla gelen şey güzel yazıdır. Ancak hat sanatının şöyle bir inceliği vardır: Bu sanat arap harflerinin güzel yazılması üzerine kurulmuş bir sanattır. Diğer güzel yazı sanatlarına kaligrafi denir. Yazı şekillerinin ayarlanmasına göre değişir. Ancak Arap harflerini güzel yazmanın belli bir sabır, disiplin ve uzun süreli çalışmayla ilişkisi vardır. Bu nedenle hat sanatı diğer bütün sanatlardan farklıdır.

Hat sanatının gerçek ismi Hüsn-i Hatt’tır. Bu da güzel yazı anlamına gelmektedir. İlk olarak Araplar arasında başlayan bu sanat dalı daha sonra Türkler’in ve farklı ırkların Müslüman olmasıyla başka ülke ve coğrafyalarda da uygulanmasını sağlamıştır. Hat sanatı üzerine geçmişte ve günümüzde önemli ustalar yetişmiş, hat sanatçıları tarafından Kuran-ı Kerim’ler büyük bir incelikle yazılmıştır. Bu sanat tam anlamıyla İslamiyet’le özdeşleşmiş bir güzel sanattır. Hat sanatına yeteneği ve isteği olan herkesin bu sanatla uğraşması tavsiye edilir. Hat sanatı sabır ve gayret gerektiren bir uğraşıdır. Çünkü göründüğü kadar kolay değildir. Hat sanatında kullanılan kalemler ve yazılan yazıların türüne göre bir yazıyı yazmak haftalar, aylar alabilmektedir. Ayrıca hat sanatı zanaat dallarına benzer. Yani usta-çıkar ilişkisine göre devam eder. Bunu göze alarak siz de iyi bir hat sanatçısı olabilirsiniz.

indir (2)

Hat Sanatı Nedir Önemi Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Hat Sanatı Hakkında Kısa Bilgi"

  1. İnsan sahafı dedi ki:

    Bence daha fazla bilgi verebilirdi

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.