İlköğretim 5. Sınıftan İtibaren Öğrencilere Başörtüsü Serbestliği Reformu

Çarşamba, 15 Şubat 2012, 22:05 | Genel | 1 Yorum
by admin

Başörtüaü takmak isteyen öğrenciye devlet çözümü buldu !!!

Okulda 5. sınıflara başörtüsü reformu12 yıla çıkacak zorunlu eğitimde, 4.sınıftan sonra “açık öğretim” olarak da devam edilmesi kararlaştırıldı. Böylece 5. sınıftan sonra dileyen başını örtüp okulunu okuyacak.

4+4+4 şeklinde orta okulların yeniden devreye girdiği üç kademeli, toplamda 12 yıla çıkartılması planlanan kesintili eğitimin ayrıntıları belirgin olmaya başladı. 12 yıla çıkacak kesintili eğitimin dördüncü sınıftan sonra “açık öğretim” olarak da devam etmesi kararlaştırıldı. Buna göre; 5.sınıftan itibaren örgün eğitim dayatması olmayacak. Açık ve sertifikasyona göre eğitim gerçekleştirilecek. Bu durumda hem açık öğretime, hem de Kur’an Kurslarına aynı anda devam etme imkânı ile başlarını örtmek isteyenlere yeni alternatifler sunulmuş olacak.

DÜZENLEMEYE İLİŞKİN İLK İŞARETLERİ BAŞBAKAN VERDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 12 yıla çıkacak zorunlu eğitimin, dördüncüsınıftan sonra açık öğretim olarak da devam edeceği konusunda, kendisini ziyarete gelen sivil toplum kuruluşlarına müjde gibi bilgiler verdi. Başbakan Erdoğan, eğitimde sağlanacak büyük kolaylığı ÖNDER heyetiyle görüşmesindeaçıkladı.

Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan görüşmede gündeme gelen hususla ilgili edindiğimiz bilgiler şöyle:

BAŞBAKAN’IN ORTAYA KOYDUĞU TEMEL STRATEJİ

Görüşmede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitimdeki 28 Şubat dayatmalarının tamamen ortadan kaldırılacağını vurgulayarak, kesintili zorunlu eğitimin 2016 2017 eğitim-öğretim yılına yetiştirilmesi için büyük gayret sarfedildiğini söylediği belirtildi.

Başbakan’ın açıklamalarına göre; kademeli eğitimde 4. sınıftan sonra örgün eğitim dayatılmayacak. Dördüncü sınıftan sonra açık ve sertifikasyona göre eğitim yapılacak. Bu uygulama ile eğitimin kalitesi artırılacak ve halkındeğerleriyle eğitim arasında bir uçurumun oluşmasının önüne geçilecek.

KUR’AN KURSU VE BAŞÖRTÜSÜ KOLAYLIĞI

Ayrıca yeni sistemde, öğrenciler 4. sınıftan sonra kıyafet düzenlemeleri konusunda rahatlayacak. Başını örtmek isteyenler zorunlu eğitimlerini açık öğretimden sürdürebilecek.

Başbakanlık Merkez Bina’da Perşembe günü yaklaşık yarım saat sürengörüşmeye ÖNDER Onursal Başkanı İbrahim Solmaz, Önder eski Genel Başkanı Yusuf Ziya Sula ve Eğitimden Sorumlu Genel Başkan YardımcısıEkrem Torun katılmıştı.

Yeni Akit – 15 Şubat 2012

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "İlköğretim 5. Sınıftan İtibaren Öğrencilere Başörtüsü Serbestliği Reformu"

  1. SALİHA PEKER dedi ki:

    Siz başörtülülere yardımcı olmuyorsunuz bu şekilde ben 8. sınıfa geçtim okula kapalı gidebilmek için 5. sınıftan tekrar mı okuyacağım… sizin bu yaptığınız bir kolaylık değil…………..

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.