İstanbulun fethi İle İlgili Kompozisyon Yazı

Salı, 14 Şubat 2012, 19:39 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

 

İstanbulun fethi Kompozisyonu , İstanbulun fethi ile İlgili Yazılar Kompozisyonlar , İstanbulun fethi Konulu Anlatan Kompozisyon Örnekleri

Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan onu fetheden asker ne güzel askerdir.”Bu mübarek söz İstanbul’un fethi için İslam peygamberiHz.Muhammed(s.a.v.)tarafından söylenmiş mübarek bir sözdür…Önümüzde yine fetih ayı dediğimiz 29 Mayıs fetih haftası var.
Her Mayıs ayına girişimizden itibaren duygularımız değişir, bazen sevinç duyarken bazen de hüzünleniriz.Hani Hz. Ömer(RA) dermiş ya; Cahiliye dönemini hatırladığımda bazen güler bazen ağlarım.” Sorarlar niye ağlayıp niye gülüyorsunuz? Diye Hz. Ömer (RA): Hamurdan put yapar, yolculuk esnasında onlara tapar, acıkınca da yerdik. Kendi elimizle yaptığımız putlara taptığımız aklıma gelince ağlıyorum, onları yediğimiz aklıma gelince de gülüyorum.”diyor.
Mayıs ve Ağustos ayları gelince milletimizin tarihte yaptığı fetihler için sevinç duyuyorum, iftihar ediyorum.Fatih’in Rumeli Hisarının yapılması sırasında, hisarın yapılmasına engel olmak için Bizans İmparatoru’nun gönderdiği elçisine verdiği;”Benim gücümün eriştiği yere senin imparatorunun hayal ufukları eremez.”cevabı ve Bizans’ta vezir Notaras’ın;”Bizans sokaklarında kardinal kavuğu görmektense Türk sarığını görmeyi tercih ederim.”Sözü manidardır.Fetih ve mandacılık, fetih ve emperyalizm bir birini zıt anlamlarda tamamlayan sözcükler.
Fetih: bir zulmün, bir haksızlığın, bir yanlışlığın ortadan kaldırılması için adalet ve güç sahibi bir milletten veya ülkeden mazlumların yardım istemesi ile o zulmün, haksızlığın, yanlışlığın ortadan kaldırılmasıdır. Fetihten sonra fethedilen yerin halkının mal, can ve inanç, kültür değerlerini serbestçe yaşamalarıdır ki, İstanbul un fethi tıpkı böyledir.
Mandacılık: Kültürel erozyona uğramış, milli kültür ve inanç değerlerini yitirmiş, kendine güveni kalmamış, kurtuluşunu başka hâkim kültür ve toplumların sömürgesi olmakta arayan toplumların aydınlarının idaresini arzuladıkları devletin himayesini ve idaresini istemeleridir.Burada ne kültürel bağımsızlıktan nede din ve vicdan hürriyetinden bahsedilemez.
Emperyalizm: Bir milletin veya devletin başka bir milletin ve devletin üzerinde zorla siyasi, kültürün, ekonomik ve askeri işgali ve baskı kurmasıdır.
Fetih ile emperyalizm arasındaki fark; Bir ülkeyi veya beldeyi fetheden millet o beldeyi sömürmez, orada ne gibi bir sıkıntı, sorun varsa gidermek için elinden geleni yapar, aldığından fazlasını verir.(Osmanlının Bulgaristan’ın fethinden sonra aldığı vergilerin bir buçuk katını yatırım yapması gibi) İnsanların yüreklerindeki sızıyı giderir. O toprak parçasını ve insanlarını zenginleştirir. Emperyalist millet veya ülke ise işgal ettiği toprağın bütün maddi ve manevi imkânlarını sömürür, kendi zenginliklerine katar. İşgal ettiği beldeyi fakirleştirir.(Bu gün ABD’nin Irak işgalinde olduğu gibi)Ayrıca IRAK’ da bu gün 1.500 Milyon İnsan öldürülmüştür.İnsan haklarından bahseden ülkelere ithaf olunur!…
Fetihle; defalarca bizzat Hıristiyan haçlılar tarafından yağmalanan Bizans’ın başkenti Kostantinapol imar edilmiş, dünyanın incisi haline gelmiştir. Dünyanın gözbebeği olmuştur. İstanbul yedi küpeli bir inci olup çıkmıştır. Binaları, yolları mamur, insanları zenginleşmiştir. Fetih İstanbul halkına hürriyet-huzur, can-mal emniyeti ve zenginlik getirmiştir. Fetih surlar yıkılmadan önce insanların gönüllerinde yapılmıştır. İnsanlar Fethi ve Fatihi bekler olmuşlardır. Askeri fetihten önce insanların yüreklerinde surlar yıkılmış sonrada diğer kale surları Şahi’lerle yerle bir edilmiştir. Ama önce gönüller feth edilmiştir.
Dün bizi isteyip, bizim yönetimimize hasret olan milletlerin bu gün arkasında kaldık. Bizim adalet ve medeniyetimizi öven milletleri bu gün bizim aydın yaftalı insanlarımız övüyor onların idaresini, himayesini istiyorlar.
Bu gün hem 29 Mayısları kutluyor, hem de batının Yahudi-Yunan kültürünün tezgâhtarlığını yapıyoruz. Hem Gemileri her yıl karadan Haliç’e indiriyor. Hem de AB parlamentosunun ve Avrupa mahkemelerini kendi yargımızın üzerine koyuyoruz.
Gelecekte neslimizin durumu ne olacak? Adları Ahmet,Mehmet,Hasan,Hüseyin mi olacak yoksa Hans,Abraham,Coni mi olacak endişesi bizleri düşündürmüyorsa biz hangi feth’i kutlayacağız…
Fatih Sultan Mehmet ve onun askeri İstanbul’u Bizanslılardan almak için bir peygamberin duasını almış bizlere bu mübarek vatan topraklarını bırakmışsa bizlerde bu gün yaşadığımız bu toprakları yabancılara peşkeş çeker hale gelmişsek hangi fetih’ten bahsedeceğiz?
Kültürel değerlerimiz bir bir baltalanırken,yabancı hayranlığı körüklenirken,kısaca bağlarımız koparılırken,kardeşi kardeşe kırdıranlar kol kola dolaşırken hangi fetih’ten bahsedeceğiz?
Terör örgütü PKK Fatih’in bize emanet ettiği topraklar üzerinde Türkiye Büyük Milleti Meclisinde yasal platformla dokunulmazlık zırhı ile yaptıkları bölücülük faaliyetleri ile yargılanması gerekirden hangi fethi kutlayacağız?
İmralı’daki katili masum göstermeye çalışanlara şunu sormak gerekiyor “İmralı katilinin suçu neydi? Hırsızlık mı yaptı? Banka mı dolandır? Sahte evrak ı tanzim etti? Yoksa kapkaç mı yaptı? İmralı katilini savunanların bu sorulara cevap vermesi gerekmez mi? Katil ÖCALAN bunları yapmadı 40 bin masum insanın katili olarak İmralı adasında AB’li dostlarının da desteği ile ağırlanmaktadır.böyle bir ortamda hangi fethi kutlayacağız?
Beyler ülke bölünmenin eşinde PKK sözcüleri meydan meydan gezip Kürdistan’dan bahsederek resmen bölücülük yaparak il il geziyorlar ertesi günde mecliste hiçbir şey olmamış gibi gelip oturuyorlar…her kes aklını başına devşirmelidir.bir takım aydın dediğimiz karanlık kişilerde bunlara çanak tutuyorlar…
Aydın geçinen pek çok insanın TV programlarında ve gazetelerde söylediklerine, yazdıklarına bakıyoruz, Ülkenin bölünmesi için ittifak etmiş ve bu konuda her türlü çabayı göstermekten çekinmeyen AB sözcülerinin söylediklerine haklılık kazandırmak için teville çalışıyorlar.şu soruyu çok açık ve net sormamız gerekiyor.”Biz neyin mücadelesini verdik?İstanbul neden feth edildi? Kurtuluş savaşı neden verildi? Hangi mirasın üzerinde oturuyoruz? Tam bağımsızlık nedir?
Fetihten ne anladığımızı ve AB ‘den ne anladığımızı tek tek soruşturmamız gerekiyor. Yeniden masaya yatırmamız gerekiyor. Toplumumuz tam bağımsız, iradesini icraya kadir, güçlü ve zengin bir toplum mu olacak? Yoksa kurtuluşu batı dünyası ile entegre olmaya bağlamış, Batının ve ABD’nin himmetini ve himayesini isteyen bir yasal devlet mi olacak?
Fethi, gerçek anlamda, mana ve önemine uygun kutlayacaksak, AB ve ABD ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekir. Aksi halde Fethi kutlamanın ne manası ne de gereği olamaz…
Biz büyük bir ülkeyiz,büyük bir milletiz yüz yıllardır tüm dünya’ya adaletle hükmetmişiz hiçbir etnik çatışma yaşamadan kürdü,Çerkez’i, laz’ı, alevi’si, Sünni’siyle top yekun TÜRK MİLLETİ olarak tarihe yön vermiş bir milletiz. Eğer bu FETHİ kutlayacak isek tarihi geçmişimizi unutmadan ileriye doğru bakmalıyız…

Sizler de Elinizde Bulunan ya da Kendi Yazdığınız Trafik İle İlgili Kompozisyonlarınızı ve Yazılarınızı Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Paylaşarak Bizlere Ulaştırın… Bu Sayfada Yayınlayalım

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.