İyi Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır

Salı, 26 Şubat 2013, 16:30 | Genel | 7 Comments
by admin

İyi Kompozisyon Nasıl Yazılır

İlköğretim seviyesindeki öğrencilere Türkçe derslerinde en sık anlatılan ve en çok anlaşılamayan konulardan birisi var ise o da kompozisyon yazabilme tekniğidir. Türkçe derslerinde öğrencilerin en çok sıkıntı çektiği kompozisyon yazımı, aslında tekniği bilindiğinde kolaylıkla yazılabilecek bir türdür. Kompozisyonun nasıl yazılacağını bilmeyen veya yazmakta güçlük çeken arkadaşlarımız için bu konumuzda yazarken neler yapmanız gerektiğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

sinificiegitim

İyi bir kompozisyon yazmak için öncelikle kompozisyonun nelerden oluştuğunu bilmeniz gerekmektedir. İyi bir kompozisyonda konuya uygun bir başlık, giriş, gelişme ve sonuç bölümünde oluşan 3 paragraf bulunmalıdır. Kişi kompozisyon yazarken mutlaka her paragrafta satır başı bırakmalıdır. Sınav sırasında veya başka bir yerde kompozisyon yazarken önce yazının içeriği yazılmalıdır. Daha sonra konunuza uygun bir başlık belirleyip, kompozisyon düzenlenmelidir. İyi bir kompozisyon yazmak için konular hikaye gibi değil, deneme tarzında yazmanız gerekmektedir. Yazıyı yazarken kişisel değil, akademik olarak düşünün. Yazdığınız konularda fikirlerinizi desteklemek için örneklendirme ve tanık gösterme gibi özellikler elinizden geldiğince kullanmaya çalışın. Yazılarınızı güzel ve okunaklı bir yazıyla yazıp, görüntüsünün de güzel olmasına dikkat edin. Yazılarınızı paragraflara göre konumlandırın. Kompozisyonlarda noktalama ve imla hatalarının olmaması gerekmektedir. Çünkü kompozisyonlar doğru yazımların en çok ön plana çıkarıldığı ve öğrencilerin Türkçeyi doğru kullanmaya yönlendirdiği için ilköğretimde en çok tercih edilen yazı türlerinden bir tanesidir.  Güzel ve bir iyi kompozisyon nasıl yazılır, bu konuda bir dizi önemli hususlara dikkat çektik.

eokulegitim.com

7 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "İyi Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır"

 1. batuhan dedi ki:

  kompozısyon nasıl yazılır

 2. mekansız genç dedi ki:

  Arkadaş yazamayrum yazılıdan düşük alayrum

 3. apo güç dedi ki:

  yarın yazılım war

 4. efe eroğlu dedi ki:

  güzel güzel

 5. gizlii dedi ki:

  ben bunu yapıyorum ama nasıl 29 ekim ile kompozisyon yapamıyorum ne yapmalıyım

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.