John Kane Kimdir

Cuma, 10 Mayıs 2013, 12:02 | Önemli Kişilikler | 0 Yorum
by admin

John Kane Kimdir, John Kane Hayatı

Kane, John, asıl adı john cain (d. 19 Ağustos 1860, West Calder, İskoçya – ö. 10 Ağustos 1934, Pittsburgh, ABD), İskoç asıllı ABD’li ressam. Naif bir üslupla Pitts­burgh ve İskoçya görünümleri yapmıştır

Küçük yaşta kömür madeninde çalışmaya başladı. 1879’da ABD’ye göç etti. Demirci­lik, demiryolu işçiliği, kaldırım döşeyiciliği,badanacılık, marangozluk ve boksörlük ya-parak geçimini sağladı. Bir tren kazasında bir bacağını kaybettikten sonra bekçilik ve boyacılık yaptı. Boyadığı yük vagonlarının üstüne öğle tatillerinde zevk için manzara resimleri yapıyor, öğleden sonraları bunla­rın üstünü yeniden boyayla örtüyordu. Oğlu bebekken ölünce evden ayrıldı. Ağaç levha­lar üstüne Pennsylvania kırlarını, Pittsburgh kentinden görünümleri resmetmeye başladı.

Resimlerinden biri Pittsburgh’daki Uluslar­arası Carnegie Sergisi’ne kabul edilince adı duyuldu. İki yıl sonra bir ödül kazandı ve müzeler resimlerini satın almaya başladı. Sky Hooks (Gök Çengelleri) adlı otobiyo­grafisi ölümünden sonra yayımlanan (1938) Kane’in en tanınmış yapıtı “Kendi Portresi” dir (1929, Modern Sanat Müzesi, New York).

johnkane

Yorum Yazın