John Kane Kimdir

Cuma, 10 Mayıs 2013, 12:02 | Önemli Kişilikler | 0 Yorum
by admin

John Kane Kimdir, John Kane Hayatı

Kane, John, asıl adı john cain (d. 19 Ağustos 1860, West Calder, İskoçya – ö. 10 Ağustos 1934, Pittsburgh, ABD), İskoç asıllı ABD’li ressam. Naif bir üslupla Pitts­burgh ve İskoçya görünümleri yapmıştır

Küçük yaşta kömür madeninde çalışmaya başladı. 1879’da ABD’ye göç etti. Demirci­lik, demiryolu işçiliği, kaldırım döşeyiciliği,badanacılık, marangozluk ve boksörlük ya-parak geçimini sağladı. Bir tren kazasında bir bacağını kaybettikten sonra bekçilik ve boyacılık yaptı. Boyadığı yük vagonlarının üstüne öğle tatillerinde zevk için manzara resimleri yapıyor, öğleden sonraları bunla­rın üstünü yeniden boyayla örtüyordu. Oğlu bebekken ölünce evden ayrıldı. Ağaç levha­lar üstüne Pennsylvania kırlarını, Pittsburgh kentinden görünümleri resmetmeye başladı.

Resimlerinden biri Pittsburgh’daki Uluslar­arası Carnegie Sergisi’ne kabul edilince adı duyuldu. İki yıl sonra bir ödül kazandı ve müzeler resimlerini satın almaya başladı. Sky Hooks (Gök Çengelleri) adlı otobiyo­grafisi ölümünden sonra yayımlanan (1938) Kane’in en tanınmış yapıtı “Kendi Portresi” dir (1929, Modern Sanat Müzesi, New York).

johnkane

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.