Kösedağ Savaşı Kimler Arasında Yapılmıştır Tarihi ve Önemi

Çarşamba, 24 Mayıs 2017, 21:38 | Ödev | 0 Yorum
by ozge2017

Bu yazımızda, sizlere Kösedağ Savaşı Kimler Arasında Yapılmıştır Tarihi ve Önemi Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Kösedağ Savaşı Kimler Arasında Yapılmıştır Tarihi Ve Önemi

Selçuklular, Anadolu üzerine yaptıkları pek çok muharebeden zaferle ayrılmışlardır. Bölgede kendilerine karşı koyacak bir kuvvet kalmadığında ise Anadolu’nun iç kısımlarına kadar ilerleyip, buraları kendilerine yurt edinmişlerdir.

Selçukluların yıkılmasının ardından Anadolu toprakları üzerinde yerleşmiş olan Türkler, Anadolu Selçuklu Devleti’ni kurmuşlardır. Ancak dönemin istilacı güçlerinden bir tanesi olan ve gittikleri şehirlerde büyük katliamlar yaratan Moğollar ile karşı karşıya gelmek durumunda kalmışlardır.

1243 yılında yaşanan Kösedağ Savaşı, Anadolu Selçukluları ile Moğollar arasında yaşanmıştır. Savaşta Anadolu Selçuklu Devleti bozguna uğramış, Selçuklu hükümdarı Moğolların eline esir düşmüştür. Bu savaş, Anadolu Selçuklu’nun sonunu getirmiş ve Anadolu’da beylikler dönemini başlatmıştır.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.