Kuran-ı Kerim Nerede ve Ne Zaman İndirilmeye Başlandı

Salı, 26 Mart 2019, 23:15 | Genel | 13 Comments
by tayyar

Kuranı kerim ne zaman indirildi, kuranı kerim nerede indirilmeye başlandı, bu yazımızda kuranı kerim hakkında faydalı bilgiler vereceğiz.

Kuran-ı Kerim’in ilk ayetleri 610 yılında, Ramazan ayının 26. gecesi indirilmeye başlandı. Yıllar sonra bugün İslam’da Kadir Gecesi olarak anılmıştır. Bu dönemde peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) 40 yaşındaydı ve ilk ayetle birlikte ona peygamberliği resmen tebliğ edilmişti.

Kuran’ın ilk ayetleri peygamberimiz Mekke’de Nur Dağı’nda bulunan Hira Mağarası’nda inzivaya çekildiği zaman indirilmeye başlanmıştı. Peygamberimiz buraya Mekke’deki şirk ortamından kurtulmak ve gerçek yaratıcı olan Allah’ı düşünmek amacıyla giderdi. Yine böyle bir gecede yanına Cebrail geldi ve ilk ayet olan “Oku!” emrini iletti. Daha sonra ona peygamberlik vazifesi verildi.

Peygamberimizin öldüğü 632 yılına kadar geçen sürede yani topla 22 yılda indirilen ayetler Hz. Osman zamanında tek bir kitap haline getirildi. O zamana kadar ayetler hafızlar tarafından ezberleniyor ve okunuyordu. Bu ayetlerin ileride bozulma ve kaybolma şüphesi üzerine Hz. Osman halifelik döneminde Kuran-ı Kerim’i hafızlar tarafından yazılı hale getirmiştir. Bundan sonraki dönemde ise Kuran bozulmadan günümüze kadar gelmiş, kıyamete kadar da bozulmadan ve hiçbir harfi değiştirilmeden okunmaya devam edecektir.

indir (6)

Kuran-ı Kerim Hakkında Kısa Bilgi Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Aşağıda Bizlerle Paylaşabilirsiniz. 

13 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Kuran-ı Kerim Nerede ve Ne Zaman İndirilmeye Başlandı"

 1. CerenOffical dedi ki:

  Kendini bi sıç sanma kimin kafasını kırıyon

  • mikailAdınız ... dedi ki:

   arkadaşlar küfür etmeyelim lütfen bu sitenin çok yardımcısı var eyer beğenmediyseniz yazmayın bir şe y başka bir siteden araştıın

  • mikail. dedi ki:

   he bu arda zula oynayan kardeşlerimiz varsa bana ark atabilir ler oyun da takma ismim afyonlu03md
   oyundaki ismim

 2. MANN:E banne dedi ki:

  sen ne dion lan ama spr ois din hocası kızyıı- ii oldu tksn

 3. M.Toprak dedi ki:

  çok teşekkürler din hocası ndan ilk kez – alacaktım alah sizden razı olsun daha ödevlerimi burdan yapcam

 4. ff dedi ki:

  benim işime yaradı

 5. isim lazım deyil dedi ki:

  çok lazımdı saol

 6. zehra ergin dedi ki:

  4. sınıfa gidiyorum ve din kültürü hocamız çok iyi dövüyo yaramaz çocuklara hep vurmuştu çok teşekkürler eyer bunu yazmasaydım hayatımda ilk defa bir hoca vuracaktı ama vurmadı çükkü yazdım ALLAH razı olsun

 7. celal dedi ki:

  Teşekürler çok lazım oldu:)

 8. furkan dedi ki:

  teşekkür ederim çok güzel bilgiler veriyor

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.