Kurtuluş Savaşında İmzalanan Antlaşmalar

Perşembe, 30 Kasım 2017, 17:37 | Bilgi Paylaşımı | 13 Comments
by admin

Kurtuluş Savaşında İmzalanan Antlaşmalar Kısa Özet Hakkında , Kurtuluş Savaşında İmzalanan Antlaşmalar Kısa Özet , Kurtuluş Savaşında İmzalanan Antlaşmalar Kısa Özet İle İlgili Bilgiler

Ankara Anlaşması (1921)

Ankara Anlaşması ile İtilaf Devletleri Cephesi bozulmuş ve yeni Türk Devleti Fransa tarafından tanınmıştır. Bu anlaşma sonunda Güney Cephesindeki savaş resmen sona ermiş ve Türkiye’nin Güney hududu belirlenmiştir.
bu antlaşma ile Türk milli emellerinin haklılığı ilk defa olarak batı devletlerinden birisi tarafından da resmen haklı görülmüş ve onaylanmıştır.

Gümrü Antlaşması

Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti arasında 3 Aralık 1920’de imzalanan antlaşmadır. Ayrıca TBMM’nin uluslararası alanda imzaladığı ilk antlaşmadır.

Kars Antlaşması

Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan ile Kâzım Karabekir’in temsil ettiği TBMM Hükümeti arasında 13 Ekim 1921’de Kars Antlaşması imzalandı. Buna göre: Her 3 Cumhuriyet, Moskova Antlaşması’nı kendileri için de geçerli sayıyordu. Böylece Türkiye’nin doğu sınırı kesinleşti ve Ermeni Sorunu da sona erdi.

Kilikya Barış Antlaşması 

(9 Mart 1921), Fransa ve Türk Ulusal Hareketi arasında imzalanan antlaşma. Kilikya’daki savaşı sona erdiren[1] antlaşma istenen hedefe ulaşamamış ve yerini 1921’de imzalanan Ankara Antlaşması’na bırakmıştır.

Moskova Antlaşması,

Sovyet Rusya ile TBMM Hükümeti arasında 16 Mart 1921’de imzalanan antlaşma., Batum’un ve Azerbaycan’ın Sovyetler Birliğine terkedilmesi karşılığında Rusya’nın Türkiye’ye belirli miktarda altın ve silah göndermesi karşılığında yapılan antlaşmadır.

Sevr Antlaşması

I. Dünya Savaşı sonrasında İtilâf Devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu hükümeti arasında 10 Ağustos 1920’de Fransa’nın başkenti Paris’in 3 km. batısındaki Sevr (Sèvres) banliyösünde bulunan Seramik Müzesi’nde (Musée National de Céramique) imzalanmış fakat uygulamaya konmamış barış antlaşmasıdır. Antlaşma imzalandığı dönemde devam eden Türk Kurtuluş Savaşı’nın sonucunda Türklerin galibiyetiyle, bu antlaşma yerine 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması imzalanıp, uygulamaya konduğundan Sevr Antlaşması yürürlüğe girmemiştir.

Türkiye Afganistan Antlaşması,

1 Mart 1921 tarihinde müzakere için Moskova’da bulunan Türk heyeti ile yeni kazanmış bulunan Afganistan temsilcileri arasında imzalanan dostluk antlaşmasıdır.

kurtuluş savaşı antlaşmalar
kurtuluş savaşında yapılan anlaşmalar
kurtuluş savaşında hangi antlaşmalar imzalandı

 

Kurtuluş Savaşında İmzalanan Antlaşmalar Kısa Özet Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

13 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Kurtuluş Savaşında İmzalanan Antlaşmalar"

 1. Ali Rıza Efendi dedi ki:

  … … … … … … … … … Bunedir Be! öle şeymi olur vatandaşlarım benim

 2. Hello Neighbour dedi ki:

  Hi hello my hello neighbourrrr

 3. Adminci dedi ki:

  … adam doğru söylüyor-”Lütfen Kurallarımıza uyalım beyler…

 4. Yardımcı ve Kurallcı dedi ki:

  Bide Yorum Yazın Türkçemize sahip çıkalım – Onu doğru kullanalım! Kurallar:

 5. Kurallcı ve Yardımcı dedi ki:

  -Küfür ,hakaret içeren ve etnik saldırı amaçlı yorumlar onaylanmaz. -Facebook ve Twitter Türkçesiyle yazılmıx; k ve v yerine (q,w,x) harfleri kullanılan yorumlar onaylanmaz. – ”Orada mısın?” yerine ”Ordamısıııınnnnnnnnnnnnn” şeklinde uzatılarak yazılan yorumlar onaylanmaz. Kurallara Uyalım !

 6. samet dedi ki:

  çOkKÖTÜ ÇOOOOKK
  SEMA VE YAĞMUR SİZE KATILIYORUM :)

 7. seda dedi ki:

  güzel ben buldum

 8. asdasd dedi ki:

  GÜzel Bilgiler :D

 9. asdasd dedi ki:

  Oldukça güzel bilgiler

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.