2011 LYS Ek Yerleştirme Başvuru Şartları

Pazar, 21 Ağustos 2011, 14:27 | Bilgi Paylaşımı | 44 Comments
by admin

2011 LYS yerleştirme sonuçları açıklandı.Bir yükseköğretim programına yerleşemeyen üniversite adayları şanslarını ek yerleştirmede deneyecekler.  Biz eokulegitim.com olarak geçen yıl uygulanan ek yerleştirme başvuru şartlarını sayfamıza ekledik. Bu şartlar ve kurallar büyük olasılıkla hiçbir değişiklik yapılamadan bu yıl da uygulanacaktır. 2011 Üniversite LYS Ek Yerleştirme Başvuru Şartları ve Temel İlkeleri şöyle:

YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER ŞÖYLE:

1.1.TEMEL İLKELER

1.2011 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre 2016 2017 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılacaktır.

2.2016 2017 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî ek yerleştirme kontenjanlarını.

a)   2011-ÖSYS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar.

b)  2011-ÖSYS merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar ve

c)   2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu basıldıktan sonra açılan ve bu nedenle merkezî yerleştirme işlemlerine girmemiş olan yeni yükseköğretim programlarının kontenjanları

oluşturur.

3.2011 ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2011-ÖSYS’ye başvurulmuş olması zorunludur. 4.2011 ek yerleştirmede tercihlerin yapılması ile ilgili kurallar bu kılavuzda yer almıştır.

 1. 5.  Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 12’yi geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.
 2. 6.  ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların, doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekir. e-okul

7. Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken, 2011 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu ve 2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacaktır. Bu kılavuzda yer alan okul birincileri, bedensel engelliler, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları, belli sanat dalları, konu alanları veya sporda üstün yetenekli olanlar ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir. Bu nedenle adayların adı geçen kılavuzları yeniden gözden geçirmeleri yararlarına olabilir.

1.2.2011 EK YERLEŞTİRMEDE TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ KURALLAR

1.2011-ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2011-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş (veya Açıköğretimin Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş) olmak gerekir. (Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin kontenjan sınırlaması olmayan lisans ve ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.)

Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a)    Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.

b)    Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo 3B’deki önlisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Tablo 3A’daki önlisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.

 1. 2.  2011’da özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme için tercih yapabilirler. e okul
 2. 3.  Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

4.2011-YGS/LYS’ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuran, 2011-ÖSYS’de sınava girmek için başvurduğu hâlde sınava girmeyen veya sınava girerek 140,000’ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece Tablo-3A’dan kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. 5.2011-ÖSYS’de sınava girerek ilgili puan türünde 140,000 ile 179,999 arasında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları gerek kendi alanlarında gerek alanları dışında Tablo-3A ve Tablo-3B’deki tüm programlar ile Tablo-4’teki Açıköğretim programlarını tercih edebilirler.

eokulegitim.com (kaynak gösteriniz)

44 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "2011 LYS Ek Yerleştirme Başvuru Şartları"

 1. sabahattin özmen dedi ki:

  merhaba benim sorumu cevaplar beni aydınlatırsanız seninirim sorum.ogluma 2 yıllık sakarya işletme geldi oglum sakarya işletmeye gitmek istemiyor. adanaya yakın bir cevre istiyor.2 ek yerleştirmeye tercih yapabilirmi bukonuda bilgilerinizi rice ederim aygılarımla

 2. dasdasdad dedi ki:

  Geçen Yıl Aldığımız Puanla Bu Yıl Tercih verebiliyormuyuz ?

 3. Celalettin dedi ki:

  meslek lisesi mezunuyum 1.tercihi kaçırdım 2. tercihi yapabilirmiyim?

 4. ela dedi ki:

  ek tercihlerde neye dikkat etmelıyız??

 5. gly dedi ki:

  Kardeşim meslek lisesi mezunu lys ye girdi yerleşemedi sınavsız geçişte olduğu gibi yatay geçiş yaparak kendi bölümüyle ilgili 2 yıllık yüksekokula geçiş hakkı varmıdır?

 6. muberra dedi ki:

  Aydın az konuş çok çalış… Meslek lisesinden mezun olup 390 puanla 2 yıllık çocuk gelişimi eğitime yerleşemeyen öğrenciler de var sınavsız geçiş hakkımızla bile üniversiteye yerleşemiyoruz sınavsız geçiş hakkımız tabi ki bizim olacak. Ama Sen ve senin gibi saygısızların şansı çoktur bu memlekette merak etme…

 7. aydın1955 dedi ki:

  şu kız meslek vs.meslek çıkışlılara uyuz oluyorum,
  açık liseyi 2 yılda dereceyle bitirdim tek tercih yaptım,YGS yetmesine rağmen iptal olabilir diye LYS de girdim 375 EAOP rağmen garanti gördüğüm AOF ön lisans sosyal hizmet(5.000kontenjan) yerleştirilmedim, şu beceriksizlere tanınan ayrıcalıklar ACİLEN İPTAL EDİLSİN,TÜRKİYE YETENEKSİZ ELEMANLARA MAHKUM OLMASIN….

 8. SENA dedi ki:

  Ben düz lise mezunuyum sayısal bölüm çıkışlıyım kimya teknolojisi istiyorum tercih yaparken ygs den alan içimi alandışındanmı tercih yapılacak 2 yıllıkların hepsi alandışından tercih ediliyor diye duymuştum beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 9. irfan dedi ki:

  Sınavsız geçiş için tercih zamanını kaçırdım ek yerleştirmede girme şansım varmı acaba

 10. tuba dedi ki:

  Lütfen bilen biri cevap versin acil
  TERCİH VERMEDİM YAPMADIM , EK YERLEŞTİRMEDE TERCİH VEREBİLİYORMUYUZ

  ARKADAŞLAR MERKEZİ YERLEŞTİRMEDE HERHANGİ BİR TERCİH VERMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. EK TERCİHLERİNİZİ YAPABİLİRSİNİZ.

 11. fatmanur dedi ki:

  ek tercihler ekimin ilk haftası nda başlayacak diyorlar yha biz ne zamn tercih yapp ne zaman derslere başlicaz en erken ne zamn başlar ?

 12. duygu dedi ki:

  ben ilk tercihimde yerleştim ama kayıt olmadım ikinci tercihimi yapabilirmiyim lütfen yardım edin teşekkürler:

 13. erg dedi ki:

  arkadaşlar ek yerleştirme yaparken boş kalan bölümün kapattığı puandan(taban puandan) sizin puanınız yüksek olmalı…. örn: x ünivrestesi y bölümünü 300 puanla kapatmış, ek tercih yapacaksanız sizin puanınız 301 olmalı…..

 14. başaran dedi ki:

  Lütfen bilen biri cevap versin acil
  TERCİH VERMEDİM YAPMADIM , EK YERLEŞTİRMEDE TERCİH VEREBİLİYORMUYUZ

 15. Hande dedi ki:

  meraba arkadaşlar..
  ben bu sene YGS’de bayıldım fakat LYSde elimden geldiğince bişeler yaptım.. toplam / tane tercih ettm ve tutmadı. ama ben bu sene kesin üniversiteye gitmek istiyorum. ek kontejanlarda herangi bi üniversiteye gitme ihtimalim varmıdır? düz lise mezunuyum vede diploma notum gayet iyii.. umarım bu sene bi üniversite kazanırım ek kontenjanlardan

 16. fatma dedi ki:

  bende kazanmak istiyorum artk

 17. muberra dedi ki:

  ticaret meslek lisesi 2006 muhasebe bölümünü bitirdim daha sonra branj değiştirdim. Mesleki açıköğretim lisesi 2011 çocuk gelişimi mezunuyum sadece sınavsız geçiş başvurdum ilk tercihlerde yerleşemedim puanım 71,3 ek yerleştirmelerde pek ümidim yok ama yinede allahtan ümit kesilmez çocuk gelişimi ve okul öncesi puanları tıp fakültesinden yüksek Allah meslek lisesi mezunlarına yardım etsin. üniversiteyi kazanıpta bölüm beğenmeyenler gitmeyin gitmek isteyenlere bir faydanız dokunur kontenjan açılır. Herkeze bol şans Allah benim durumumda olanlara yardım etsin.

 18. hilal dedi ki:

  Arkadaşlar ben 2011ösysde ilk tercihi yapmadım ek yerleştirmelerde tercih yapabilir miyim ? Yardımcı olur musunuz lütfen?

 19. ÖZGE dedi ki:

  Mrb.Çankaya Üni.% 25 burslu Endüstri Müh.Böl.Kayıt yaptıracağım ama Vakıf Üni.olduğu için gerekli parayı denkleştiremedik ve kayıt yaptıramayacağım büyük bir ihtimal.Tekrar kontenjanlara tercih etme hakkım varmı.Cvp yazarsanız sevinirim.

 20. alev dedi ki:

  merhaba ek yerlestırmelerın asıl tarıhı bellımı bırıncıde yerlesemedım bende bır meslek lısesı mezunuyum yardımcı olunuz lutven

 21. cyln dedi ki:

  benim bi sorum var ek tercihlerde tarih tutarmı 330 puanla arkadaşlar bilen varsa yardımcı olurmusunuz açıkta olabilir ama onun kontenjanı doldu diyorlar olabilirmi genede

 22. a.rahim dedi ki:

  370 punla corafya gelirmi ek tercihlerde

 23. İSMAİL dedi ki:

  sayın admin ben bu yıl aöf de edebiyat bölümüne yerleştim yanlız aöf de işletme 4. sınıftan son 1 dersim kaldı onu da bütte ayın 11 de vericem yanlız kayıt tarihlerinde sınav sonuçları açıklanmamış oluyor elimde diplomam yok aynı anda aöf de 2 bölüm okyamazsınız diyolar peki ek yerleştirmelerden aynı bölümü yazalirmiyim?yazsam gelirmi kontenjanlı olması bişey değiştiriyor mu?teşekkürederim..

 24. ünal dedi ki:

  meslek lisesi 2007 bilgisayar mezunuyum 28 tercihten birine yerleşemedim direk geçiş hakkımla lanet olsn sisteme yine hayallerim yıkıldı

 25. mustafa dedi ki:

  arkadaşlar 1. tercih yapmayan 2. tercihleri yapabilir mi lütfen cevap yazın?

 26. berk dedi ki:

  yha ben smdi 445.8 aldim erzincan hukuk 446.7 ile kapamis fln ek kontenjanlarda bn hukuk yazmak istiorm burayi fln ama taban puani sarti fln diolar yazamiomusum boyle biseyden haberiniz warmi coq onemli bu bu sene ek kontenjanlarda taban puani sarti warmi………

 27. Salih dedi ki:

  Meslek lisesi bilgisayar meznuyum.Bilgisayar öğretmenligine yerleştim fakat kaydımı yapmaktan vazgeçtim.Acaba sınavsız geçiş hakkımı bu yıl içinde kullanabılır miyim lütfen kesin bir cevap ADMİNN

 28. Salih dedi ki:

  Meslek lisesi bilgisayar mezunuyum.Bilgisayar öğretmenligine yerleştım vakıf universitesine burslu olarak.Fakat kaydımı yapmaktan vazgectim acaba ek tercihlerde sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim?Lütfen kaynak göstererek kesin sonucu söylerseniz çok memnun olurum.LÜTFEN OKU VE YARDIMCI OL ADMİN Teşekkürler.

 29. gülizar yaşar dedi ki:

  anadolu meslek lilesi öğrencisiym tercih yapmadım.direk geciş hakkımı 2. tercihte kullanabilirmiyim ne zamanyapmalıyım teşekkürler

 30. nermin dedi ki:

  merhaba ben açık öğretim tarih kazandım kontenjanlı ama ben bu bölüme kayıt yapmayıp ek yerleştirmede açık öğretim coğrafyayı seçebilirmiyim.

 31. aysun dedi ki:

  merhaba ben dikey geçiş yaptım ve ist ünideri teknolejisini kazandım ama çok ağır bi bölüm olduğunu sonradan öğrendim,açıköğretim için ek tercihmi yapmam gerekiyor lütfen bilgisi olan paylaşabilirmi.

 32. orhan dedi ki:

  aynı durumdaız bnde ygs ye qirdim sınavsız qeçiş taotm qelmedi 2. yerleşmede qirme oranı yüksek diolar doğru mu

 33. mahmut dedi ki:

  Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin kontenjan sınırlaması olmayan lisans ve ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.

  Ahmet iyi oku evet örgün bir programa tercih yapamıyorlar ama açık öğretim bölümlerinin kontejansız olanlarına başvuru yapılabiliyorç

 34. Ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar en çok sorulan sorulardan birini cevaplamak istiyorum
  İLK TERCİHDE YERLEŞEN ARKADAŞLAR İKİNCİ TERCİHDE (EK YERLEŞTİRME BAŞVURUSU (TERCİHİ) YAPAMAZLAR.

 35. aydın dedi ki:

  meslek lisesi mezunuyum ilk tercihimde erciyes ünüverstesi geldi 2.tercih yapmak istiyorum yapa bilirmiyim öle bir şansım varmı aceba hemen ceaolarsanız sevinirim

 36. ferhat dedi ki:

  meslek lisesi ve ilk tercihde yerleşemeyen biriyim bende arkadaşlar topluca konuşursak belki birbirimize yardımcı olabiliriz
  yerlipilaka.41@hotmail.com

 37. damla dedi ki:

  ben acıkogretım ılahıyat kazandım acaba 2.tercıh yapma hakkm warmı ?..2.terch yapsam ttmasa kazandgım bolumde kaybedermyım lutfen yardmcı olun!!!!….

 38. gül dedi ki:

  ben ilk tercih yapmadım ek tercih yapabilirmiyim

 39. Gülnur Yüksel dedi ki:

  Arkadaşlar ben tercih yaparken sadece 4 yıllık yeni bölümleri tercih ettim ama yerleşemedim. Yerleşememin sebebi kontenjanları dolduğu için mi yoksa kontenjanlar boş kaldığı için mi olabilir tekrar tercih etsem gelme ihtimali ne kadar bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi acaba..?

 40. Emoş . . dedi ki:

  eğer bir kere yerleştiysen 2.tercihte bulunamassın….kesin yani Mrym’cim .
  Özge umarım 2. tercihte yerleşirsin .
  Hatice Alan dışı tercih yazabilirsin , Eokul-meb.Com ‘da yazılan yazıyı dikkatli okuyun . .
  Bende teknik meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istedim ama yerleşemedim , ek yerleştirme tek umudum ama bekleyecez artık . şuan üniversite kayıtları başlasın ve bitsin istiyorum çünkü sonumu merak ediyorum Herkesin hakkında hayırlı olan olsun inşallah . .

 41. NE FARKEDER dedi ki:

  mrym dedi ki: “meslek lisesi öğrencisiyim bölümüm yiyecek ve içecek hizmetleri sınavsız geşişten yararlanmak istedim tercih yaptım ve gıda teknolojisi istiyordum et ve et ürünleri taknolojiside yazmıştım orası tuttu 13.tercihim. şimdi ikinci tercihlerde gıda teknolojisi yazmak istiyorum sizce et ve et ürünleri teknolojisine kayıt olup hem tercih yapablrmiyim ?”….

  bende buna aleyyen şunu diyiyorum….eğer bir kere yerleştiysen 2.tercihte bulunamassın….kesin yani…..

 42. mrym dedi ki:

  meslek lisesi öğrencisiyim bölümüm yiyecek ve içecek hizmetleri sınavsız geşişten yararlanmak istedim tercih yaptım ve gıda teknolojisi istiyordum et ve et ürünleri taknolojiside yazmıştım orası tuttu 13.tercihim. şimdi ikinci tercihlerde gıda teknolojisi yazmak istiyorum sizce et ve et ürünleri teknolojisine kayıt olup hem tercih yapablrmiyim ?

 43. hatice dedi ki:

  meslek lisesi öğrencisiyim.ilk sınava(ygs)girdim fakat ikinci sınava(lys)girmedim ve tercihlerimi alan içi olarak yaptım.Fakat yerleşemedim.Şimdi ek yerleştirmeler için yapılacak olan tercihlerde alan dışı bölümleride yazabılırmiyim?Onu merak ediyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

 44. özge dedi ki:

  meslek lisesi öğrencisiyim 1. tercihte yerleşemedim 2. tercihte merkeze yerleşmek istiyorum yerleşebilir miyim acaba

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.