Mihrimah Sultan Cami Ve Hikayesi Nasıldır

Salı, 28 Şubat 2012, 20:15 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Mihrimah Sultan Cami Ve Hikayesi Nasıldır Hakkında , Mihrimah Sultan Cami Ve Hikayesi Nasıldır , Mihrimah Sultan Cami Ve Hikayesi Nasıldır İle İlgili Bilgiler

 


Mihrimah Sultan 

Akıllara ziyan bir hesaplama ve MUHTEŞEM AŞK


Kanuni Sultan Süleymanın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi …onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farscada Güneş ve Ay anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinandır.
Padişah kızını Rüstem Paşaya verir.
Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultana deliler gibi aşıktır! Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama, aşkını, olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.
Üsküdara, Sarayın isteğiyle elbet, 1540 yılında Mihrimah Sultan Camiinin temelini atar ve 1548de bitirir. Camiyi yaparken, eserine sanki etekleri yerleri süpüren bir kadının dış çizgilerini verir.

Derken, ilk kez padişah fermanı olmaksızın, Edirnekapıda, pek kimselerin uğramadığı ıssız ama İstanbulun en yüksek tepelerinden birine, ikinci bir eser yapmaya koyulur Mihrimah Sultana. Cami küçücüktür. Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzeliğini aydınlatır. İçerdeki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler Mihrimah Sultanın topuklarını döven saçlarını anımsatır insana. İşte, aşka adanmış iki eser.

Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdardaki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer seçin. Ve 21 Martta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin. Unutmadan, 21 Mart Mihrimah Sultanın doğum günüdür.

Göreceğiniz manzaraysa şudur :

Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdardaki camiinin ardından ay doğar! Mihrü Mah eşittir Güneş ve Ay. Bu nasıl akıllara ziyan bir hesaplamadır; nasıl bir güzellik anlayışıdır ….


Üsküdar Mihrimah Sultan Cami 


Edirnekapı Mihrimah Sultan Cami

 

Mihrimah Sultan ,Mihrimah Sultan ve mimar sinan,edirnekapı Mihrimah Sultan Cami,Üsküdar Mihrimah Sultan Cami 

Mihrimah Sultan Cami Ve Hikayesi Nasıldır Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.