MOSDER İş Başvurusu İlanı 30 Bin Mobilyacıya İhtiyaç Var

Salı, 23 Ağustos 2011, 9:55 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Mobilya sektörü, endüstri meslek lisesi mezunu kalifiye eleman arıyor. MOSDER mobilya sektöründe istihdam edilecek 30 bin mobilya mezunu işi bilen elemana ihtiyaç duyulduğunu vurguluyor.

2011 yılında iç pazar hacminin yüzde 10 büyüme göstereceği tahmin edilen sektörde, endüstri meslek lisesi mobilya bölümü mezunu kalifiye eleman açığı bulunuyor.

MOSDER Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, 8 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan sektörde hempratik beceri hem de bilgi birikimi bulunan eleman ihtiyacının dikkat çekici boyuta ulaştığını belirtti.

Türkiye’de işsizlik sıkıntısı bulunmadığını meslek edinememe durumu yaşandığını aktaran Davulcuoğlu, “Özellikle üretim süreçlerinde eğitim almış ve pratik bilgisi bulunan personel istihdamında sorun yaşanıyor.

İşe aldığımız personele pek çok eğitim veriyoruz ancak meslek lisesi mezunları hem teorik hem de pratik bilgi sahibi oldukları için daha verimli çalışabiliyorlar.” dedi.

Sektörümüzde özellikle üretim süreçlerinde görevlendirilecek, personel ve orta düzey yetkili açığı bulunuyor. Döşeme ustası, kaynakçı, dikiş operatörü, CNC tezgah operatörü en çok boşluk bulunan pozisyonlar arasında yer alıyor.

Mobilya sektöründeki kariyer imkanlarının yeterince duyurulamamış olması, ders müfredatlarının eski olması, okullardaki atölyelerin iyileştirilmesi gerekliliği ve öğrencilere kurumsal firmalarda yeterince staj imkanı sağlanamaması gençlerinsektöre girişini olumsuz etkiliyor.

Bu arada dernek, Türkiye genelindeki 371 endüstri meslek lisesinde mobilya sektörünü tanıtıyor. Davulcuoğlu, dernek olarak yürüttükleri projeyle gençlerehem mobilya sektörünün keyifli yanlarını aktardıklarını hem de dünyanın her yerinde geçerliliği bulunan bir meslek sahibi olacaklarını hatırlattıklarını belirtiyor.

23 Ağustos 2011

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.