Öğretmenler Üzülecek : Artık 3 Ay Tatil Yapamayacaklar

Cumartesi, 17 Eylül 2011, 9:54 | Genel | 11 Comments
by admin

Öğretmenlere tatil şokuMilli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER , katıldığı bir TV programında öğretmenlerle ilgili olarak radikal değişiklikler yapacaklarını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlerin 3 ayın tamamında  tatil yapmayacaklarını  belirterek, “İhtiyaç duydukları kadar tatil için zaman ayıracağız ama onun dışında bir eğitim programı yapacağız. ” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TRT Haber’e konuk oldu. Öğretmenlerin gelişiminingüncellenmesi ile alakalı bir soru üzerine Bakan Dinçer, ağustos ayında alınan 11 bin öğretmene yönelik yapılan eğitimi hatırlattı.

Dinçer, bu sayede yaz dönemlerinde yapılacak eğitim programları ile alakalı bir alt yapı da oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’de 655 bin civarında öğretmen olduğunu belirten Dinçer, “Ben en az 3 yılda bir bu öğretmenlerimizin hem kendi mesleki alanlarındaki gelişmeleri, hem dünyadaki ve ülkemizdeki değişme ve gelişmeleri ve nihayet bizim müfredatta yapacağımız değişme ve gelişmeleri, teknolojikdeğişme ve gelişmeleri, hem de kendi bulundukları çevre ile ilgili ve mesleki formasyonları ile alakalı eğitime tabi tutulmaları gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Bunun için öğretmen yeterliliklerini tespit etmeyi planladıklarını kaydeden Dinçer, şöyle devam etti: “Bu bazen yanlışlıkla performans diye tabir ediliyor. Bu yanlış bir kavram. Biz öğretmenlerin performansını tespit etmeyeceğiz. Böyle bir çalışmamız ve çabamız olmayacak. Ama öğretmenin yeterliliğini ve öğretmenin geliştirilmesini esas alacağız. Öğretmenin mevcut başarısını tespit ettikten sonra, o alandaki ideal yapıyı göreceğiz, aradaki mesafeyi kapatacak bir eğitimprogramı mutlaka düzenleyeceğiz. Yaz aylarında öğretmenlerimiz üç ay boyunca tatil yapmayacaklar. Eğer saygınlık kazanacaksak, bunun da böyle olması gerektiğini onlar da kabullenmeliler.”

Öğretmenlerin üç ayın tamamında tatil yapmayacaklarını belirten Dinçer, “Belkiihtiyaç duydukları kadar tatil için zaman ayıracağız ama onun dışında yine bütün masraflarına bakanlığımızın katlandığı bir eğitim programı yapacağız. En az bir ay süre ile öğretmenlerimizi eğitime tabii tutacağız. Onun için de hazırlık yapıyoruz.” dedi.

Bunu her öğretmeni değişik illere, tatil beldelerine taşıyarak yapmayacaklarını ifade eden Dinçer, “Herkesi kendi ilinde, kendi ilçesinde, az önce bahsettiğim gündemle yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Cihan – 17 Eylül 2011

Eokulegitim.com Haber yorumu : Sayın Dinçer, sanırız öğretmenlerin normalde zaten 3 ay tatil yapmadığının farkında değil. Öğretmenler normalde 1 Temmuz ile 1 Eylül tarihleri arasında olmak üzere meb 2 aylık tatil yaparlar. Okullarının tadilat vs. işleriyle kendileri ilgilenmek zorunda kalan öğretmenlerin tatillerinin bu sebeple 1,5 aya kadar inebildiğinin hesabını da yapmamıştır. Öğretmenliği diğer memurluklarla aynı kefeye koyan sayın Dinçer, bir öğretmeninin hem memur hem veli hem de bir işçi olduğu gerçeğini göz ardı etmiştir. Neredeyse her gelen Bakan’ın hedef tahtası haline gelen öğretmenlerin halk nezdinde de bu sebeple istenmeyen adam olarak ilan edilmesi kaçınılmazdır.

Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Asla diğer mesleklerle karıştırılmamalıdır. Bu yanlışa her dönemde düşüldü, sürekli değişikliklerle öğretmenler adeta şamar oğlanına çevrildi.  Neredeyse her yıl yeni bir yönetmelik , yeni bir değişiklikle karşı karşıya geliniyor. Deneme tahtası haline gelen öğretmenlerimize ve öğrencilerimize Allah sabır versin diyoruz.

Emin olunuz ki, memleketinden  binlerce kilometre uzakta ilkel şartlarda eğitim vermeye çalışan öğretmene o kudreti veren bu saçma sapan yasa ve yönetmelikler değil, her bir çocuğun gözündeki ışıktır. Tüm öğretmenlerimizin yeni eğitim öğretim yılı hayırlı uğurlu olsun.

eokulegitim.com editörü

11 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Öğretmenler Üzülecek : Artık 3 Ay Tatil Yapamayacaklar"

 1. Levent dedi ki:

  Sinüzit olan faranjit olan öğretmen sayısı kaçtır acaba Türkiye’de. İşini severek yapamayan yaptığı işi angarya gören zayıf bünyeli kişiler nedense her iş dalında hasta olurlar. Eğitim harici özel bir sektörde çalışsa idiniz, gece bile iş düşünmeniz gerekirdi.(Vasıflı iseniz). Siz bir de yarım gün okulda iseniz size tatil mi yeter. Okul kapı önlerinde sigara içip muhabbetin belini de kırarsınız (Sanki okul bahçesi kapısındaki öğretmenler görülmüyor). Bugünün işini yarına bırakırsan yarın işin çok olacaktır. Sınav kağıdı dediğiniz ne ki cevapları biliyorsun zaten, soruları sen sormadın mı? Al eline kırmızı kalemi okuyabildiğini değerlendir, okuyamadığının altını çiz. Sınıf içi durumu değerlendir, sözlü notunu ver. Araştırmak ise internet elinin altın da istediğin bilgiye ulaşırsın. Okuma isteğin varsa. Kesin facelere ve bilumum sayfalara girerken senin için sorun olmuyordur. Bir de şanşlı isen derse girdiğin sınıfta bilgisayar vardır. O da internete bağlı ise eve iş götür o zaman…

 2. öğretmenim dedi ki:

  yanlış bilgilerle halkı öğretmene karşı kışkırtan, kendi bilgisizliklerini ve becerisizliklerini kapatmaya kalan bakanlardan gına geldi.eğitim hep yerinde sayıyor bu yüzden.Öğretmenlere uygun çalışma ortamı sağlayacakları yerde öğretmenlerle uğraşan zihniyetle bundan daha iyisi olamaz.fedakar öğretmenler sayesinde eğitim ancak bu kadar iyi olabiliyor. iyi bir eğitim için işine vakıf bakan lazım.böylesi değil. diğer yorum yapan arkadaşlarda tamamen haklılar. ustaya mala verme, kum verme,yeterli demir verme…araç gereç verme sonrada çok sağlam bir bina istiyorum de!!! bu ne pehriz bu ne lahana turşusu. işte eğitimin durumu. öğretmeni özür dilerim, soytarı yaptılar.öğrencisinden tut vatandaşa kadar kimsenin itibar edip saymadığı insanlar oldu öğretmenler.eğitimcilik çıkarılan yasa ve yönetmeliklerle bastırıldı.ben sabahın saat beşine kadar evinde öğrencisi için çalışan, öğretmenler biliyorum. amele gibi okulda çalışan,elinde süpürge sınıf süpürüp okul temizleyen, ot biçen,çatı onaran,bilgisayar olmayan sınıflarda her işini bilgisayarla yapmak zorunda bırakılan,tuvalet temizleyen, sık sık veliden tutun herkesin azarladığı, köylerde yiyecek ekmek bulamayıp aç kalan, hastalandığında kilometrelerce yol yürüyüp köyden ilçeye hastaneye giden, korkuyla derme çatma lojmanlarda oturup terör korkusuyla sabahlahlara kadar karanlıkta oturup okula gidip görevini yapan, öğrencisinin sınıfa yaptığı kakayı temizleyen, okullarda hamallık yapan, velilerin hakaret ve saldırısına uğrayan yaralanan, yazmakla bitmeycek fedakarlıklar yapan öğretmenler. kısaca herkesin boy hedefi. bu millet için canını veren şehit olan, kanını akıtan gazi olan öğretmenler. vefakar,fedakar, cefakar öğretmenler.yeni eğitim öğretim yılınız hayırlı olsun. bakanınız başta olmak üzere yaptıklarınızdan haberi olmayıp bilgisizce konuşmaktan başka becerisi olmayanlar: hangi memur, hangi çalışan her hangi birisi işyerinde ve evinde milleti için bu kadar çalışıyor? Sorun kendinize. Bakalım öğretmenden başka cevap bulabilecek misiniz?

 3. naz dedi ki:

  Sayın bakanımız sanki öğretmen ve okul idarelerine bir gıcıklığı var.Okullardaki sorunları bilmiyor,öğretmenin yaptıklarını görmüyor,sürekli karşısında yaramaz bir çocuk varmış gibi parmak sallıyor.Çok yazık.Bakanımız keşke bizlerden,eğitimcilerden biri olsaydı,dertlerimiz ortak olsaydı.”Siz öğretmenler”değil de “biz eğitimciler” deseydi.Ama öğretmen hiç bir zaman eğitime karşı olamaz, kendisi de eğitim görmeye her zaman açıktır.Fakat bu tür gerçeye dayanmayan yorumlar öğretmenlerimizin onurunu kırıyor.Öğretmenlere karşı bakanımızın saygısı yoksa kimin olsun? Yine de dileğim eğitim öğretim yılımız sağlıkla başladığı gibi sağlık ve başarılarla bitsin!

 4. nazikçe dedi ki:

  Milli olmayan, Eğitimi,öğretimi tanımayan,öğretmenliği bilmeyen ithal bir bakandan bu icraatların çıkması normaldir. Asıl mesleği öğretmen olmayan bakanlar böyle yaparlar.Daha öğretmenin evine işinden sonra iş götürdüğünü, derse hazırlandığını, yazılı imtihan kâğıdı okuduğunu bilmeyen bakanımız var.Daha ne isteriz.

 5. Ayla Ataman dedi ki:

  Öğretmenleri anlamak için bir yarım gün herhangi bir okula gitmenizi salık veririm.Senelik mesai, verimi düşürecek ve mesleği anlamayan bir zihniyetle verilmiş bir karardır.Çalışanın motivasyonunu artıracak umutlu şeyler duymak isterdik.Nafile galiba bekleyişimiz.

 6. serdar dedi ki:

  sayın bakan avrupai olmalıyız di mi…
  o zaman bakın avrupadakiler nasıl şartlara sahip…
  aylık çalışma saaterimiz zaten olması gerekenin üstündeyken 3 ay tatil yapıyormuşuz,tatil yapacak parayı veriyormuşsunuz gibi davranmayın…..
  baltutan parmağını yalar sizin kabinelerde…sağ ya da sol farketmez…
  siz önce kendini düzeltin….

 7. nilüfer dedi ki:

  gelen gideni aratırmış arkadaşlar.hadi bakalım hayırlısı daha neler olacak.2011-2012 eğitim-öğretim yılı hayırlı olsun …

 8. zTürk dedi ki:

  derleeer derler vermesen de verdi derler…Yaa! en tepedeki yetkilimiz çıksın, kahve ağzıyla 3 ay tatil yok desin ki yok, bütün haber siteleri, gazeteler bunu yazsın, millet öğretmene olmadık hakaretleri yağdırsın (mobbingin kralı bkz:http://tr.wikipedia.org/wiki/Mobbing), biz yırtınalım o kadar tatil yapmıyoruz, evde bile işlerimiz devam ediyor, şöyle kutsalız böyle fedakarız diye, nafile. Kimsede ses yok arkadaşlar. Sendikalarımızın sitelerine bakın. Şunu yaptık bunu kazandık peki bana bunca hakaretin edilmesine sebep olan bu ifadeler için ne yapacaksınız bakalım ben bir şey yapılmazsa sendikamdan istifa ediyorum. Zor ama İyi bir E.Ö. yılı dilerim.

 9. ayşee dedi ki:

  iyide öğretmenler 3 ay tatil yapmıyoki :/ daha önceden de kpssde fizik kimya çzöüldüğünü zannediyodu bakanımızın birşeyden haberi yok heralde bari yardımcıları felan uyarsın artık onu:S

 10. öğretmenin biri dedi ki:

  Öğretmenlerin 2 ay tatil yaptığını biri söyleyebilir mi bakanımıza…
  Gelelim akıllı tahtaya biz hala kara tahta kullanıyoruz ne akıllı tahtası Allah aşkına 10 yıldır sinizüt,faranjit oldum tebeşir tozundan?? Şuan haftasonu ve ben sinizüt ağrım,boğaz ağrım geçse de planlarımı,düzenleyeyim derdindeyim.Kim yatıyor haftasonu?Hangi memur eve iş götürüyor, öğretmenden başka??Nasıl bi ön yargıdır bu ??
  Bu meslek yeterince zor koşullarda yapılıyor zaten.İçinde olmayan zorluklarını anlayamaz.
  Ben 10 senedir ailemden uzaktayım,kimse bu sorunu nasıl hallederiz demiyor.Dün atanan sözleşmeli öğretmenler en güzel yerlerde kadroya geçtiler.Benim 10 yıldır gidemediğim yerlerde 2-3 yıllık sözleşmeliler doğu görevinden muaf tutularak çalışıyorlar.Benim suçum sırf doğu görevini yapmak adına bulunduğum ili ilk tercihime yazmak mıydı??
  Biz nasıl yaptıysak doğu görevini yeni öğretmenlerde yapsın ki bizim çalıştığımız yere onlar gelsin, bizlerde çalışmak istediğimiz illerin sınırı içine girebilelim.
  Neden daha acil ihtiyaçlarımız varken böyle şeylerle uğraşılıyor hiç anlamıyorum.Benim çalıştığım okula Bilgi Teknoloji Sınıfı bile kurulamamışken.Koca okulda sadece 2 bilgisayar varken uğraşılan şeylere bak.Uzaktan şunu şunu yaparım la olmaz bu işler gezeceksiniz tek tek köy köy,göreceksiniz,yaşayacaksınız ondan sonra ne yapılacağına karar verilecek, en doğrusu bu şekilde.
  Müdür yardımcılığı sınavına gireceğim.Sınava günler kala yok müdür yardımcılığı artık mülakatla olacak,Yok şu yok bu,tüm motivasyonumuz sıfır durumda.

 11. şeyhmus dedi ki:

  Bir bu eksikti zaten, sayın bakan yeter öğretmenleri süründürdüğünüz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.